Cormac McCarthy

6. 3. 2012 17:12
Cormac McCarthy je americký spisovatel a autor scénářů k několika divadelním hrám a také držitel Pulitzerovy ceny z roku 2007.
Cormac McCarthy
Cormac McCarthy | Foto: Aktuálně.cz

Cormac McCarthy je americký spisovatel a autor scénářů k několika divadelním hrám, který je v Česku poměrně oblíbený. Za svá modernistická díla, jež obvykle spadají do žánru westernu s nádechem jižanské gotiky nebo postapokalyptické sci-fi, obdržel několik cen. Nejvýznamnější z nich je Pulitzerova cena pro Tahle země není pro starý natočená bratry Coeny získala čtyři Oskary, divácky populární pak byly i adaptace románů Cesta nebo Všichni krásní koně.

McCarthy je označován za jednoho z nejvýznamnějších anglicky píšících spisovatelů současnosti a dle literárního kritika Harolda Blooma se jedná o jednoho ze čtyř vůbec nejdůležitějších amerických spisovatelů. Ten mezi čtyřku nej zařadil ještě Philipa Rotha, Thomase Pynchona a Dona DeLilla.

Autorovo jméno se také často skloňuje v souvislosti s Nobelovou cenou za literaturu.

Literární dráha

McCarthy literárně debutoval v roce 1965 románem Sadař, ovšem jeho jméno se stalo pojmem až od šestnáct let později, kdy mu vyšlo stěžejní dílo Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě. V anketě nejlepších románů uplynulých pětadvaceti let deníku New York Times se se kniha umístila na třetím místě a dodnes je považována za autorovo mistrovské dílo. Už delší dobu se plánuje filmová adaptace.

Výsadní pozici Cormaca McCarthyho na literární scéně výrazně umocnil první díl Hraniční trilogie nazvaný Všichni krásní koně, jenž získal americkou Národní knižní cenu.

Tu pak McCarthy stvrdil i morálním thrillerem ve westernovém prostředí Tahle země není pro starý a naposledy v roce 2006 nesmírně populární postapokalyptickou Cestou, jejíž jazyk je stejně strohý jako popisované prostředí.

Jednotlivé romány

Sadař (1965)
Vnější tma (1968)
Dítě boží (1974)
Sutree (1979)
Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě (1985)
Hraniční trilogie
- Všichni krásní koně (1992)
- Hranice (1994)
- Města na planině (1998)
Tahle země není pro starý (2005)
Cesta (2006)

 

Právě se děje

před 14 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

před 52 minutami

Zemřel trenérský rekordman Gutendorf, jenž vedl přes 50 týmů

Fotbalový svět přišel o trenérského světoběžníka Rudiho Gutendorfa, který vedl neuvěřitelných 55 týmů na pěti kontinentech. Rodák z německého Koblenzu se dožil 93 let. Proslavila ho exotická angažmá a neutuchající láska k fotbalu i objevování nových destinací, díky čemuž se dostal do Guinnessovy knihy rekordů.

 

Gutendorfa proslavily i výrazné brýle a široký úsměv. S aktivním fotbalem skončil už v 27 letech, pak se dal na trénování. Během kariéry trvající přes půl století působil v 32 zemích, u osmnácti reprezentačních týmů a k tomu trénoval dva olympijské výběry. U všech ale vydržel vždy jen krátce a jeho role nebyla jen fotbalová, ale často i diplomatická.

 

Začal ve Švýcarsku, po Curychu působil v Lucernu, pak vyrazil do Tuniska. Na chvíli se vrátil do rodného Německa, než zkusil další kluby. Reprezentace měnil skoro po měsících: Chile, Bolívie, Venezuela, Trinidad a Tobago, Grenada, Antigua a Barbuda, Botswana, Austrálie, Nová Kaledonie, Fidži, Nepál, Tonga, Tanzanie, Ghana, Mauricius, Zimbabwe, Rwanda, Samoa a olympijské výběry Číny a Íránu.

 

Gutendorf zemřel v pátek ve spánku obklopen rodinou.

Další zprávy