Jean Paul Sartre

14. 9. 2015 16:08
Francouzský filozof, spisovatel, dramatik, literární kritik a politický aktivista.
Jean Paul Sartre
Jean Paul Sartre | Foto: Wikimedia

Život

Jean - Paul Charles Aymard Sartre se narodil 21. června 1905 v Paříži. Jeho otec brzy zemřel a chlapce vychoval dědeček Charles Schweitzer, profesor němčiny na Sorbonně a strýc známého lékaře a misionáře Alberta Schweitzera. Matka se v roce 1917 znovu vdala a rodina se přestěhovala do La Rochelle, kde chodil do školy.

Základní údaje

Narození: 21. června 1905, Paříž, Francie
Úmrtí: 15. dubna 1980, Paříž, Francie
Partnerka: spisovatelka Simone Bevoirová

V letech 1924-1928 studoval na prestižní École Normale Supérieure v Paříži, kterou dokončil jako nejlepší. Po studiu působil jako učitel v Le Havru, Laonu a Paříži. V Paříži potkal i životní partnerku Simone Bevoirovou, s níž měl otevřený,  dlouhodobý vztah. V první polovině 30. let byl na studijním pobytu v Německu, kde se seznámil s německou filozofií (Hegel, Marx, Nietsche a další). Ve své tvorbě se inspiroval i francouzskými moralisty. Za války byl zajat a několik měsíců internován.

Nejvýznamnější díla

Hnus, Zeď, Mouchy

Po válce se živil jako spisovatel. Sympatizoval s komunismem, ale do strany nikdy nevstoupil. Na konci padesátých let ochladl a v šedesátých letech už komunismus otevřeně kritizoval. V roce 1964 byla Sartrovi udělena Nobelova cena, kterou odmítl přijmout. Zemřel roku 1980 v Paříži.

Dílo

Nejasně jsem snil o tom, že se odstraním, abych alespoň zničil jednu přespočetnou existenci. Ale i má smrt by byla přespočetná. Přespočetná by byla i má mrtvola, má krev na těchto kaméncích, mezi těmito rostlinami v hloubi usmívající se zahrady. A rozežrané maso by bylo přespočetné v zemi, jež by je přijala, konečně i mé kosti, očištěné, oloupané, čisté a hladké jako zuby, by byly přespočetné: byl jsem přespočetný navěky. J. P. Sarte, Hnus

Už ve svém prvním románu Hnus (1938) položil základní otázky, k nimž se vrací znova a znova v celém svém díle – jaký je smysl lidské existence a co si má člověk počít se životem, který mu připadá lživý a absurdní. Dvě hlavní postavy Hnusu reprezentují i dva póly Sartrovy osobnosti: znechucení životem spojené s úzkostí ze světa a na druhé straně touhu vyrvat lidský úděl z tohoto tragického postavení a dát mu smysl činem a bojem za spravedlivější svět. Tak jako se Sartre pokouší oba tyto protipóly smířit a sjednotit, tak se také v poválečném údobí snažil filozoficky smířit existencialismus s marxismem.

Vedle mnoha filozofických děl vydal sbírku novel Zeď (1939), zkoumá jednání lidí v mezních situacích, rozsáhlý (a nikdy nedokončený) román Cesty svobody (1945, 1963), jenž v několika souběžných dějových pásmech zachycuje drama Evropy v letech 1938 – 45, a řadu divadelních her, mj. Mouchy (1943), kde rozvíjí motiv Oresta a Elektry a klade otázky svobody člověka  a jeho odpovědnosti za sebe a druhé, Špinavé ruce (1948), Holá pravda (1955) aj. Své eseje věnované nejrůznějším otázkám shrnoval od r. 1947 do jednotlivých svazků nazvaných Situace.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy