Jean Paul Sartre

14. 9. 2015 16:08
Francouzský filozof, spisovatel, dramatik, literární kritik a politický aktivista.
Jean Paul Sartre
Jean Paul Sartre | Foto: Wikimedia

Život

Jean - Paul Charles Aymard Sartre se narodil 21. června 1905 v Paříži. Jeho otec brzy zemřel a chlapce vychoval dědeček Charles Schweitzer, profesor němčiny na Sorbonně a strýc známého lékaře a misionáře Alberta Schweitzera. Matka se v roce 1917 znovu vdala a rodina se přestěhovala do La Rochelle, kde chodil do školy.

Základní údaje

Narození: 21. června 1905, Paříž, Francie
Úmrtí: 15. dubna 1980, Paříž, Francie
Partnerka: spisovatelka Simone Bevoirová

V letech 1924-1928 studoval na prestižní École Normale Supérieure v Paříži, kterou dokončil jako nejlepší. Po studiu působil jako učitel v Le Havru, Laonu a Paříži. V Paříži potkal i životní partnerku Simone Bevoirovou, s níž měl otevřený,  dlouhodobý vztah. V první polovině 30. let byl na studijním pobytu v Německu, kde se seznámil s německou filozofií (Hegel, Marx, Nietsche a další). Ve své tvorbě se inspiroval i francouzskými moralisty. Za války byl zajat a několik měsíců internován.

Nejvýznamnější díla

Hnus, Zeď, Mouchy

Po válce se živil jako spisovatel. Sympatizoval s komunismem, ale do strany nikdy nevstoupil. Na konci padesátých let ochladl a v šedesátých letech už komunismus otevřeně kritizoval. V roce 1964 byla Sartrovi udělena Nobelova cena, kterou odmítl přijmout. Zemřel roku 1980 v Paříži.

Dílo

Nejasně jsem snil o tom, že se odstraním, abych alespoň zničil jednu přespočetnou existenci. Ale i má smrt by byla přespočetná. Přespočetná by byla i má mrtvola, má krev na těchto kaméncích, mezi těmito rostlinami v hloubi usmívající se zahrady. A rozežrané maso by bylo přespočetné v zemi, jež by je přijala, konečně i mé kosti, očištěné, oloupané, čisté a hladké jako zuby, by byly přespočetné: byl jsem přespočetný navěky. J. P. Sarte, Hnus

Už ve svém prvním románu Hnus (1938) položil základní otázky, k nimž se vrací znova a znova v celém svém díle – jaký je smysl lidské existence a co si má člověk počít se životem, který mu připadá lživý a absurdní. Dvě hlavní postavy Hnusu reprezentují i dva póly Sartrovy osobnosti: znechucení životem spojené s úzkostí ze světa a na druhé straně touhu vyrvat lidský úděl z tohoto tragického postavení a dát mu smysl činem a bojem za spravedlivější svět. Tak jako se Sartre pokouší oba tyto protipóly smířit a sjednotit, tak se také v poválečném údobí snažil filozoficky smířit existencialismus s marxismem.

Vedle mnoha filozofických děl vydal sbírku novel Zeď (1939), zkoumá jednání lidí v mezních situacích, rozsáhlý (a nikdy nedokončený) román Cesty svobody (1945, 1963), jenž v několika souběžných dějových pásmech zachycuje drama Evropy v letech 1938 – 45, a řadu divadelních her, mj. Mouchy (1943), kde rozvíjí motiv Oresta a Elektry a klade otázky svobody člověka  a jeho odpovědnosti za sebe a druhé, Špinavé ruce (1948), Holá pravda (1955) aj. Své eseje věnované nejrůznějším otázkám shrnoval od r. 1947 do jednotlivých svazků nazvaných Situace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy