Zábřeh

10. 2. 2015 13:22
Zábřeh je město v okrese Šumperk v Olomouckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Jofre

Zábřeh leží na rozhraní úrodné Hané a úpatí Jeseníků a je obklopen kopci Zábřežské vrchoviny. Městem protéká řeka Moravská Sázava.

Historie:

První písemná zmínka o Zábřehu pochází z roku 1254. Již na konci 13. století byl povýšen na město.

Základní údaje

Rozloha: 34,58 km²

Počet obyvatel: 13 798

Kraj: Olomoucký

Okres: Šumperk

Starosta: František John

PSČ: 789 01

Zábřeh původně získali do dědičného držení pánové z Kravař (1397-1446), jejichž úmyslem bylo vytvořit z města hospodářské středisko svých severomoravských statků. Období největšího rozmachu a rozvoje města však nastalo až s příchodem panského rodu Tunklů (1442-1510), který přímo v Zábřehu sídlil. Tunklové udělili Zábřehu řadu privilegií. Na konci 16. století získali panství Žerotínové. Roku 1622 však došlo ke konfiskaci majetku a panství přešlo do rukou Karla z Lichtenštejna. S rodem Liechtenštejnů pak zůstal Zábřeh spjat po celých tři sta let.

Třicetiletá válka (1618 až 1648) znamenala pro město na dlouhou dobu stagnaci v jeho rozvoji. Velký zlom přišel až v polovině 19. století, a to v souvislosti se zahájením provozu na železniční trati Severní Ferdinandovy dráhy v roce 1845. Tato trať propojila Dolní Rakousy přes Moravu a Rakouské Slezsko s Haličí. Zábřeh se díky tomu stal významným obchodně-průmyslovým a přepravním centrem pro celou oblast Zábřežska a Šumperska.

Velkým zlomem v historii města se stal rok 1938, kdy byl Zábřeh na základě mnichovské dohody připojen k nacistickému Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva a do regionu přišli noví obyvatelé z vnitrozemí či zemí východní Evropy.

Základ dnešního vzhledu města byl položen koncem 18. století, kdy po ničivém požáru musely být téměř všechny domy znovu postaveny. Charakteristický vzhled si městské jádro uchovalo až do poloviny 20. století. Tehdy vyrostla na okrajích města nová panelová sídliště a novostavbám se neubránilo ani historické centrum města.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Jofre

Významnou historickou památkou Zábřehu je renesanční zámek ve staré části města. Na jeho místě stával dříve hrad postavený k ochraně zemské obchodní stezky vedoucí z Moravy do Čech. K cenným památkám Zábřeha se řadí také farní kostel svatého Bartoloměje. Jeho současná podoba pochází z poloviny 18. století. K nejstarším domům ve městě patří dům Pod Podloubím s gotickými sklepy, renesanční věží a podloubím, v němž se nachází expozice nejslavnějšího zábřezského rodáka, dobrodruha, cestovatele a polárního lovce Jana Eskymo Welzla. V domě se dnes nachází městské muzeum. Díky své poloze nedaleko Jeseníků slouží Zábřeh také jako výchozí bod pro výlety do hor.

S cestovatelem Welzlem je spjat i festival cestovatelských filmů Welzlovo filmobile Zábřeh, který se řadí mezi tradiční kulturní akce města.

Instituce v Zábřehu:

Městský úřad Zábřeh tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Zábřeh patří do obvodu Okresního soudu v Šumperku. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Zábřehu se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Olomoucký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Zábřehu kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Výpadek proudu zastavil část vlaků na koridoru z Prahy na Plzeň

Výpadek napájení zastavil vlaky na hlavní trati na Plzeň mezi pražským Smíchovem a Dobřichovicemi. Jak dlouho výluka potrvá, není zatím jasné. Osobní vlaky na lince S7 budou nahrazeny autobusy, rychlíky R17 budou přes stanici Praha-Radotín přetahovány motorovou lokomotivou, za místem proto vlaky mohou nabírat zpoždění.

Další zprávy