Vancouver

15. 10. 2014 15:26
Vancouver je jedním z nekrásnějších, ale také nejdražších měst ve státě Kanada.
Vancouver, Kanada
Vancouver, Kanada | Foto: Thinkstock

Turisty i nové obyvatele láká na pláže, hory a azurově modrá jezera, přitom protiřečí zažité kanadské pověsti o metrech sněhu a krutých mrazech.

Vancouver se nachází na západním pobřeží Kanady a od Tichého oceánu jej odděluje ostrov se stejným názvem. Právě blízkosti oceánu vděčí město za to, že je v něm na rozdíl od zbytku Kanady velice mírná zima. Ve městě málokdy sněží, zato ale vydatně prší, proto se městu někdy přezdívá Raincouver. Vancouverský přístav je jedním z nejvytíženějších v celé Severní Americe a dobré pověsti se těší také filmový průmysl, město je často zmiňováno jako Hollywood severu.

Vancouver - základní informace

Název: Vancouver     

Provincie: Britská Kolumbie

Stát: Kanada

Počet obyvatel: 590 000

Rozloha: 115 km²

Nadmořská výška: 0 - 167 m.n.m.

Hustota obyvatel: 5 250 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestanské křesťanství

Telefonní předvolba: +1

Nachází se zde propracovaný systém městské hromadné dopravy, který byl posílen a vylepšen zejména v roce 1986, kdy se zde konala Světová výstava Expo, a také v roce 2010, kdy město hostilo zimní olympijské hry. Ráz města je unikátní zejména díky tomu, že se zde nachází velké množství různorodých menšin z celého světa. Ty obývají oddělené části města se zcela odlišnou kulturou, překvapivě však tvořící zajímavý celek.

Funguje zde několik sportovních klubů, z nichž nejznámější jsou asi hokejoví Vancouver Canucks, jejichž fanoušci v roce 2011 po prohraném Stanely Cupu téměř zničili centrum města, nebo hráči amerického fotbalu BC Lions, hrající ve zrekonstruovaném a na oko velmi zajímavém stadionu BC Place. Ve Vancouveru a celé provincii Britská Kolumbie se velmi dbá na prevenci alkoholismu, na veřejnosti nesmíte pít ani otevřeně přenášet alkohol.

Historie

Podle historických nálezů bylo místo dnešního Vancouveru osídleno původním obyvatelstvem již v 10. století př. n. l. První dochovaný záznam je však z roku 1791, kdy sem připlul španělský mořeplavec José María Narváez, později následován Georgem Vancouverem a Simonem Fraserem. V polovině 19. století město zachvátila zlatá horečka a začal se rozvíjet také dřevozpracující průmysl.

V roce 1880 sem byla zavedena železnice a město Vancouver jako takové oficiálně vzniklo v květnu 1886 a jméno mu vybral prezident Kanadské pacifické železnice William Cornelius van Horne. Po první světové válce docházelo k nepokojům a stávkám členů komunistické strany a také různých hnutí, například feministek, které požadovaly zákaz distribuce alkoholu. Prohibice zde byla zavedena na konci první světové války a trvala až do roku 1921, kdy federální vláda převzala kontrolu nad prodejem alkoholu.

Ve 30. letech došlo ke sloučení několika částí, čímž vznikl centrální Vancouver dnes čítající přes půl milionu obyvatel. Dnes je město třetím největším v Kanadě, s průmyslem zaměřeným především na lodní dopravu a film. Vancouver je každoročně volen různými časopisy a organizacemi jako jedno z nejvyspělejších měst s vysokou kvalitou života.

Turistické zajímavosti

Vancouver, záliv False Creek
Vancouver, záliv False Creek | Foto: Thinkstock

Vancouver je velmi krásné město nabízející turistům i místním vše, co si jen mohou přát. Patří mezi jedno z mála měst, kde můžete ve stejný den lyžovat, koupat se v oceánu a hrát golf. Centrum města je tvořeno několik ulicemi, kde byla až v 50. letech minulého století povolena výstavba výškových budov, které podle vedení města ničily panorama Vancouveru ohraničeného pohořím se třemi lyžařskými resortySeymour Mountain, Grouse Mountain a Cypress Mountain. Z toho důvodu vám centrum bude připomínat leckteré evropské město, zejména části jako Gastown skutečně vypadají jako britská městečka.

Jak je Vancouver chudý na historické budovy, ostatně jako téměř každé kanadské a americké město, zamilujete si jej kvůli něčemu jinému. Velkým lákadlem je například příměstský 400hektarový Stanley park, po jehož jedné straně se táhnou písčité pláže. Je místem setkání aktivních lidí, kteří zde chodí běhat, jezdit na kole, hrát golf, plavat, hrát plážový volejbal nebo si jen tak lehnout do trávy. Kouzelný je i záliv Tichého oceánu s názvem False Creek, který zasahuje přímo do centra a tvoří romantickou kulisu. Můžete se po něm projet dračími loděmi i malými lodičkami nahrazujícími městskou hromadnou dopravu, a obdivovat například Granville Island s malými obchůdky a kavárničkami, olympijskou vesnici, budovu Science Worldu připomínající bublinu nebo stadion amerického fotbalu s velkými bodlinami.

Vancouver je městem aktivních a štíhlých lidí, které vidíte sportovat každou volnou chvíli. Mají k tomu ideální příležitost, městem se táhnout cyklostezky, do hor je to co by kamenem dohodil a na jezero narazíte téměř na každém kroku.

Počasí

Oceánské klima města Vancouver leckoho překvapí, je totiž ohříváno teplým Severním tichomořským proudem. Na jaře je zde skutečně krásně, teploty dosahují až 30 stupňů, všechno kvete a lidé se v houfech po práci usazují na plážích a v parcích. Prší jen poskrovnu, což se dramaticky mění v listopadu, kdy nastává deštivé období, které ve městě trvá někdy až do dubna. Když ale v centrálním Vancouveru prší, znamená to, že na horách sněží, což je dobré znamení pro milovníky lyžování. Sezona zde trvá skutečně až do začátku května. Ve městě mrzne málokdy a sníh se ukáže opravdu jen v pár dnech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Končí šéf nakladatelství Penguin Random House, koupi rivala mu zakázal soud

Po neúspěšném pokusu o spojení s rivalem končí ve funkci Markus Dohle, ředitel největšího vydavatelského domu na světě Penguin Random House. Jak píše agentura AP, odchází ke konci roku. "Po téměř 15 letech v představenstvu předávám otěže," uvedl. Rozhodl se tak poté, co americký soud firmě minulý měsíc zakázal, aby za 2,18 miliardy dolarů, v přepočtu 54 miliard korun, koupila konkurenční nakladatelství Simon & Schuster.

V ostře sledovaném antimonopolním případu soudkyně dala za pravdu ministerstvu spravedlnosti USA, které plánovanou fúzi zažalovalo z obav, že drasticky sníží konkurenci na knižním trhu a povede k nižším honorářům pro autory. Toto úsilí za Penguin Random House vedl právě nyní končící šéf Markus Dohle. Nahradí jej o šest let mladší manažer indického původu Nihar Malaviya, který ho dosud zastupoval a měl na starost americkou divizi.

Čtyřiapadesátiletý Dohle ve firmě pracoval od roku 1994, smlouvu měl do prosince 2025. Jeho odchod potvrdila německá mediální společnosti Bertelsmann, jež Penguin Random House vlastní. "Mrzí nás jeho rozhodnutí odejít. Pod jeho vedením se firma zaměřovala na růst a ziskovost. Knižní divize má dnes více než dvojnásobný obrat a čtyřnásobný zisk, než když nastupoval," doplňuje Christopher Mohn, předseda dozorčí rady Bertelsmannu.

Bertelsmann se ve smlouvě zavázal, že v případě neúspěchu fúze zaplatí majiteli Simon & Schuster, což je firma Paramount Global, pokutu okolo 200 milionů dolarů, to znamená pět miliard korun, doplňuje deník New York Times. Další nemalé výdaje bude mít vlastník Penguin Random House s uhrazením nákladů obhajoby proti žalobě ze strany ministerstva spravedlnosti.

Zdroj: AP
před 39 minutami

Příbuzní úřednice zastřelené na pracovišti na Vinohradech chtějí po státu deset milionů korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Žena měla manžela a dvě děti. Úřad jim již v minulosti vyplatil více než dva miliony korun, uhradil také náklady na pohřebné.

"Požadujeme hlavně lidskost, nic podobného se v novodobé historii nestalo, takže to ani nejde pořádně s něčím porovnat. Navíc jde o deset milionů pro tři lidi, oni ztratili maminku a manželku, rodina si ponese následky po zbytek svého života," řekl deníku právník pozůstalých Jiří Matzner. Rodina chce od státu také doplatit asi 150 000 korun výživného a rovněž měsíčně vyplácet budoucí náklady na výživu.

Úřednici zavraždil v pracovní době Jiří Dvořák, kterému tento týden vrchní soud potvrdil doživotní trest. Podle zákona je i taková mimořádná událost považována za pracovní úraz. Pozůstalí mají v takovém případě nárok na dvacetinásobek průměrné mzdy, což bylo loni 692 000 korun. Úřad už tuto částku každému z pozůstalých vyplatil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jeden mrtvý a škoda 10 milionů. Na místo požáru pečovatelského domu na Semilsku se vrátí vyšetřovatelé

Škodu po požáru domu s pečovatelskou službou v Libštátu na Semilsku, při kterém zemřel jeden ze seniorů, hasiči předběžně odhadli na deset milionů korun. Číslo ale nemusí být konečné, v sobotu dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé. Zjišťovat budou nejen příčiny požáru, ale posoudí také stav domu a to, zda by se alespoň částečně nemohli lidé do domu vrátit, řekl mluvčí hasičů Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Oheň byl nahlášen v pátek zhruba ve 21:30. "Na místě byla bohužel jedna zemřelá osoba," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev. Záchranáři museli evakuovat 46 lidí, zdravotníci na místě také vyšetřovali evakuované a zajišťovali pro ně léky.

Zhruba ve 22:45 byl požár lokalizován, likvidaci vyhlásili hasiči krátce před půlnocí. Evakuovaní senioři našli dočasnou střechu nad hlavou ve škole, kam Červený kříž přivezl lehátka a zajistil jim zázemí. "Zůstává tam 31 lidí, ostatní si zajistili ubytování sami, většinou se o ně postaraly rodiny," řekl Sucharda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy