Vancouver

15. 10. 2014 15:26
Vancouver je jedním z nekrásnějších, ale také nejdražších měst ve státě Kanada.
Vancouver, Kanada
Vancouver, Kanada | Foto: Thinkstock

Turisty i nové obyvatele láká na pláže, hory a azurově modrá jezera, přitom protiřečí zažité kanadské pověsti o metrech sněhu a krutých mrazech.

Vancouver se nachází na západním pobřeží Kanady a od Tichého oceánu jej odděluje ostrov se stejným názvem. Právě blízkosti oceánu vděčí město za to, že je v něm na rozdíl od zbytku Kanady velice mírná zima. Ve městě málokdy sněží, zato ale vydatně prší, proto se městu někdy přezdívá Raincouver. Vancouverský přístav je jedním z nejvytíženějších v celé Severní Americe a dobré pověsti se těší také filmový průmysl, město je často zmiňováno jako Hollywood severu.

Vancouver - základní informace

Název: Vancouver     

Provincie: Britská Kolumbie

Stát: Kanada

Počet obyvatel: 590 000

Rozloha: 115 km²

Nadmořská výška: 0 - 167 m.n.m.

Hustota obyvatel: 5 250 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestanské křesťanství

Telefonní předvolba: +1

Nachází se zde propracovaný systém městské hromadné dopravy, který byl posílen a vylepšen zejména v roce 1986, kdy se zde konala Světová výstava Expo, a také v roce 2010, kdy město hostilo zimní olympijské hry. Ráz města je unikátní zejména díky tomu, že se zde nachází velké množství různorodých menšin z celého světa. Ty obývají oddělené části města se zcela odlišnou kulturou, překvapivě však tvořící zajímavý celek.

Funguje zde několik sportovních klubů, z nichž nejznámější jsou asi hokejoví Vancouver Canucks, jejichž fanoušci v roce 2011 po prohraném Stanely Cupu téměř zničili centrum města, nebo hráči amerického fotbalu BC Lions, hrající ve zrekonstruovaném a na oko velmi zajímavém stadionu BC Place. Ve Vancouveru a celé provincii Britská Kolumbie se velmi dbá na prevenci alkoholismu, na veřejnosti nesmíte pít ani otevřeně přenášet alkohol.

Historie

Podle historických nálezů bylo místo dnešního Vancouveru osídleno původním obyvatelstvem již v 10. století př. n. l. První dochovaný záznam je však z roku 1791, kdy sem připlul španělský mořeplavec José María Narváez, později následován Georgem Vancouverem a Simonem Fraserem. V polovině 19. století město zachvátila zlatá horečka a začal se rozvíjet také dřevozpracující průmysl.

V roce 1880 sem byla zavedena železnice a město Vancouver jako takové oficiálně vzniklo v květnu 1886 a jméno mu vybral prezident Kanadské pacifické železnice William Cornelius van Horne. Po první světové válce docházelo k nepokojům a stávkám členů komunistické strany a také různých hnutí, například feministek, které požadovaly zákaz distribuce alkoholu. Prohibice zde byla zavedena na konci první světové války a trvala až do roku 1921, kdy federální vláda převzala kontrolu nad prodejem alkoholu.

Ve 30. letech došlo ke sloučení několika částí, čímž vznikl centrální Vancouver dnes čítající přes půl milionu obyvatel. Dnes je město třetím největším v Kanadě, s průmyslem zaměřeným především na lodní dopravu a film. Vancouver je každoročně volen různými časopisy a organizacemi jako jedno z nejvyspělejších měst s vysokou kvalitou života.

Turistické zajímavosti

Vancouver, záliv False Creek
Vancouver, záliv False Creek | Foto: Thinkstock

Vancouver je velmi krásné město nabízející turistům i místním vše, co si jen mohou přát. Patří mezi jedno z mála měst, kde můžete ve stejný den lyžovat, koupat se v oceánu a hrát golf. Centrum města je tvořeno několik ulicemi, kde byla až v 50. letech minulého století povolena výstavba výškových budov, které podle vedení města ničily panorama Vancouveru ohraničeného pohořím se třemi lyžařskými resortySeymour Mountain, Grouse Mountain a Cypress Mountain. Z toho důvodu vám centrum bude připomínat leckteré evropské město, zejména části jako Gastown skutečně vypadají jako britská městečka.

Jak je Vancouver chudý na historické budovy, ostatně jako téměř každé kanadské a americké město, zamilujete si jej kvůli něčemu jinému. Velkým lákadlem je například příměstský 400hektarový Stanley park, po jehož jedné straně se táhnou písčité pláže. Je místem setkání aktivních lidí, kteří zde chodí běhat, jezdit na kole, hrát golf, plavat, hrát plážový volejbal nebo si jen tak lehnout do trávy. Kouzelný je i záliv Tichého oceánu s názvem False Creek, který zasahuje přímo do centra a tvoří romantickou kulisu. Můžete se po něm projet dračími loděmi i malými lodičkami nahrazujícími městskou hromadnou dopravu, a obdivovat například Granville Island s malými obchůdky a kavárničkami, olympijskou vesnici, budovu Science Worldu připomínající bublinu nebo stadion amerického fotbalu s velkými bodlinami.

Vancouver je městem aktivních a štíhlých lidí, které vidíte sportovat každou volnou chvíli. Mají k tomu ideální příležitost, městem se táhnout cyklostezky, do hor je to co by kamenem dohodil a na jezero narazíte téměř na každém kroku.

Počasí

Oceánské klima města Vancouver leckoho překvapí, je totiž ohříváno teplým Severním tichomořským proudem. Na jaře je zde skutečně krásně, teploty dosahují až 30 stupňů, všechno kvete a lidé se v houfech po práci usazují na plážích a v parcích. Prší jen poskrovnu, což se dramaticky mění v listopadu, kdy nastává deštivé období, které ve městě trvá někdy až do dubna. Když ale v centrálním Vancouveru prší, znamená to, že na horách sněží, což je dobré znamení pro milovníky lyžování. Sezona zde trvá skutečně až do začátku května. Ve městě mrzne málokdy a sníh se ukáže opravdu jen v pár dnech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Mlékárna Madeta zdraží od ledna výrobky o víc než deset procent

Největší česká mlékárna Madeta zdraží ceny výrobků od ledna 2022 o víc než deset procent. Ještě v polovině října předpokládala, že stoupnou o dvě až tři procenta. Příčinou jsou stále rostoucí ceny pohonných hmot i energií. Uvedl to generální ředitel Madety Milan Teplý.

"Sice jsem před několika týdny předpokládal, že zdražíme o dvě až tři procenta, bude to ale o víc, a vůbec mě to netěší. Všechny vstupy neustále zdražují, energie, nafta, obal. Prostě všechno. A my nemůžeme prodávat pod cenou," řekl Teplý. O víc než desetiprocentním zdražení dnes informoval Český rozhlas.

Madeta zdraží, protože má vyšší náklady, rostou ceny nafty, elektřiny i obalů. Vedení mlékárny zároveň očekává, že kvůli všeobecnému zdražování klesne kupní síla v zemi. Předpokládá i konkurenční boj mezi českými mlékárnami a dovozem.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Exposlanci Škárkovi soud za nenávistné výroky o nedonošených dětech snížil podmíněný trest

Na deset měsíců se zkušební lhůtou jeden a půl roku snížil v úterý odvolací Krajský soud v Plzni trest bývalému předsedovi strany Věci veřejné a někdejšímu poslanci Jaroslavu Škárkovi za jeho loňské nenávistné výroky o nedonošených dětech, mentálně postižených lidech či o neziskových organizacích. Na svůj veřejně přístupný profil na Facebooku Škárka tehdy kromě jiného napsal o předčasně narozených dětech s nízkou porodní hmotností, že jsou to "nevyvinuté zrůdy".

Soud tak zmírnil srpnový verdikt Okresního soudu Plzeň - sever, který Škárkovi vyměřil roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou. Za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod hrozilo bývalému politikovi až tříleté vězení.

Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu pouze podat dovolání k Vrchnímu soudu. Škárka, který se odvolal proti verdiktu o vině i proti výši trestu vyměřeného okresním soudem, bude v případu pokračovat dál, řekl po vynesení rozsudku. "Nepovažuji za správné, aby tato společnost udělovala tresty za odlišný názor," řekl. I v obhajobě u okresního soudu argumentoval svobodou slova.

Dnes u soudu padesátiletý Škárka nevypovídal. U okresního soudu se ale k napsání příspěvku přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. Vyjádřil lítost především nad expresivní formou svého vyjadřování, obsah ale hájil. Chtěl prý otevřít diskusi o daných tématech. "Je mi líto formy, kterou jsem zvolil, asi jsem nedomyslel, že by se to opravdu někoho mohlo dotknout," uvedl v srpnu Škárka u okresního soudu.

Další zprávy