Studénka

9. 7. 2015 23:05
Studénka je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Vlasta Foltová

Studénka se nachází na moravsko-slezské zemské hranici. Je nejmladším městem v okrese Nový Jičín. Studénka leží v chráněné krajinné oblasti Poodří.

Historie:

Současné město Studénka vzniklo v roce 1959 sloučením po staletí samostatných obcí Studénky a Butovic. První písemná zmínka o Studénce pochází z roku 1436, ale ves existovala již dříve. Butovice jsou poprvé zmiňovány v roce 1324 jako Bothenwald. Ves původně patřila k Opavsku a fulneckému panství.

Základní údaje

Rozloha: 30,9 km²

Počet obyvatel: 9 792

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Lubomír Šobich

PSČ: 742 13

Studénka:

Nejstaršími známými majiteli byli Čeněk z Tvorkova a Jan Třebíčský. Další majitelé se zde rychle střídali. V 17. století patříla Studénka Pražmům z Bílkova, kteří však za svou účast v protihabsburském odboji o svůj majetek přišli. Roku 1634 koupil Studénku Václav z Vrbna, který ji připojil ke svému fulneckému panství. V 18. století získali Studénku Gottfried Emanuel a Jan Václav z Mönnichu a v 19. století připadla odkazem hraběnce Marii Blücher von Wahlstatt.

Historie Studénky je neoddělitelně spjata s železnicí. Koncem 19. století zde byly založeny dvě místní dráhy - roku 1881 trať Studénka-Štramberk a roku 1890 trať Studénka-Bílovec. Spolu s železniční dopravou se rozvíjel také průmysl. V roce 1900 založil Adolf Šustala továrnu na výrobu železničních vozů. V roce 1928 se stala vagonka součástí koncernu Ringhoffer a zajišťovala práci nejen pro obyvatele Studénky, ale také obyvatele Butovic a dalších okolních obcí a měst.

Butovice:

Butovice byly typickou zemědělskou vesnicí s rozvojem drobného řemesla hlavně pro potřeby zemědělských prací. Zemědělství se vzhledem k přírodním podmínkám (rozsáhlé louky a rybníky) zaměřovalo zejména na chov skotu a rybníkářství. V 19. století v Butovicích prudce vzrostl počet živností, které se sdružily do Společenstva různých živností. Pro další rozvoj obce mělo velký význam založení vagonky v sousední Studénce. Obyvatelé Butovic se zabývali i rozsáhlou kulturní, vlastivědnou a spolkovou činností, v letech 1936 - 1945 bylo v Butovicích i vlastivědné muzeum.

Butovice patřily až do konce druhé světové války mezi německé obce. Po roce 1945 bylo až na výjimky německé obyvatelstvo vysídleno a noví čeští osadníci pokračovali v tradiční zemědělské výrobě.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Janos Korom

Studénka se pyšní tradiční výrobou železničních vagonů, což dokládá Vagonářské muzeum v Novém zámku, které návštěvníkům nabízí expozici historie kolejové dopravy. Vedle Nového zámku patří mezi chráněné kulturní památky také Starý zámek, který byl vybudován v 16. století v renesančním slohu. K dalším kulturním památkám ve Studénce se řadí církevní památky a kostely. Ve městě se také dochoval větrný mlýn holandského typu z 19. století. V roce 1970 byla na území stejnojmenného rybníka zřížena přírodní rezervace Kotvice.

Návštěvníci města mohou zavítat na Letní festival ve Studénce, který je plný zábavy a nabízí i sportovní aktivity. 

Instituce ve Studénce:

Městský úřad Studénka tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Studénka patří do obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

Další zprávy