Studénka

9. 7. 2015 23:05
Studénka je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Vlasta Foltová

Studénka se nachází na moravsko-slezské zemské hranici. Je nejmladším městem v okrese Nový Jičín. Studénka leží v chráněné krajinné oblasti Poodří.

Historie:

Současné město Studénka vzniklo v roce 1959 sloučením po staletí samostatných obcí Studénky a Butovic. První písemná zmínka o Studénce pochází z roku 1436, ale ves existovala již dříve. Butovice jsou poprvé zmiňovány v roce 1324 jako Bothenwald. Ves původně patřila k Opavsku a fulneckému panství.

Základní údaje

Rozloha: 30,9 km²

Počet obyvatel: 9 792

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Lubomír Šobich

PSČ: 742 13

Studénka:

Nejstaršími známými majiteli byli Čeněk z Tvorkova a Jan Třebíčský. Další majitelé se zde rychle střídali. V 17. století patříla Studénka Pražmům z Bílkova, kteří však za svou účast v protihabsburském odboji o svůj majetek přišli. Roku 1634 koupil Studénku Václav z Vrbna, který ji připojil ke svému fulneckému panství. V 18. století získali Studénku Gottfried Emanuel a Jan Václav z Mönnichu a v 19. století připadla odkazem hraběnce Marii Blücher von Wahlstatt.

Historie Studénky je neoddělitelně spjata s železnicí. Koncem 19. století zde byly založeny dvě místní dráhy - roku 1881 trať Studénka-Štramberk a roku 1890 trať Studénka-Bílovec. Spolu s železniční dopravou se rozvíjel také průmysl. V roce 1900 založil Adolf Šustala továrnu na výrobu železničních vozů. V roce 1928 se stala vagonka součástí koncernu Ringhoffer a zajišťovala práci nejen pro obyvatele Studénky, ale také obyvatele Butovic a dalších okolních obcí a měst.

Butovice:

Butovice byly typickou zemědělskou vesnicí s rozvojem drobného řemesla hlavně pro potřeby zemědělských prací. Zemědělství se vzhledem k přírodním podmínkám (rozsáhlé louky a rybníky) zaměřovalo zejména na chov skotu a rybníkářství. V 19. století v Butovicích prudce vzrostl počet živností, které se sdružily do Společenstva různých živností. Pro další rozvoj obce mělo velký význam založení vagonky v sousední Studénce. Obyvatelé Butovic se zabývali i rozsáhlou kulturní, vlastivědnou a spolkovou činností, v letech 1936 - 1945 bylo v Butovicích i vlastivědné muzeum.

Butovice patřily až do konce druhé světové války mezi německé obce. Po roce 1945 bylo až na výjimky německé obyvatelstvo vysídleno a noví čeští osadníci pokračovali v tradiční zemědělské výrobě.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Janos Korom

Studénka se pyšní tradiční výrobou železničních vagonů, což dokládá Vagonářské muzeum v Novém zámku, které návštěvníkům nabízí expozici historie kolejové dopravy. Vedle Nového zámku patří mezi chráněné kulturní památky také Starý zámek, který byl vybudován v 16. století v renesančním slohu. K dalším kulturním památkám ve Studénce se řadí církevní památky a kostely. Ve městě se také dochoval větrný mlýn holandského typu z 19. století. V roce 1970 byla na území stejnojmenného rybníka zřížena přírodní rezervace Kotvice.

Návštěvníci města mohou zavítat na Letní festival ve Studénce, který je plný zábavy a nabízí i sportovní aktivity. 

Instituce ve Studénce:

Městský úřad Studénka tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Studénka patří do obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy