Studénka

9. 7. 2015 23:05
Studénka je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Vlasta Foltová

Studénka se nachází na moravsko-slezské zemské hranici. Je nejmladším městem v okrese Nový Jičín. Studénka leží v chráněné krajinné oblasti Poodří.

Historie:

Současné město Studénka vzniklo v roce 1959 sloučením po staletí samostatných obcí Studénky a Butovic. První písemná zmínka o Studénce pochází z roku 1436, ale ves existovala již dříve. Butovice jsou poprvé zmiňovány v roce 1324 jako Bothenwald. Ves původně patřila k Opavsku a fulneckému panství.

Základní údaje

Rozloha: 30,9 km²

Počet obyvatel: 9 792

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Lubomír Šobich

PSČ: 742 13

Studénka:

Nejstaršími známými majiteli byli Čeněk z Tvorkova a Jan Třebíčský. Další majitelé se zde rychle střídali. V 17. století patříla Studénka Pražmům z Bílkova, kteří však za svou účast v protihabsburském odboji o svůj majetek přišli. Roku 1634 koupil Studénku Václav z Vrbna, který ji připojil ke svému fulneckému panství. V 18. století získali Studénku Gottfried Emanuel a Jan Václav z Mönnichu a v 19. století připadla odkazem hraběnce Marii Blücher von Wahlstatt.

Historie Studénky je neoddělitelně spjata s železnicí. Koncem 19. století zde byly založeny dvě místní dráhy - roku 1881 trať Studénka-Štramberk a roku 1890 trať Studénka-Bílovec. Spolu s železniční dopravou se rozvíjel také průmysl. V roce 1900 založil Adolf Šustala továrnu na výrobu železničních vozů. V roce 1928 se stala vagonka součástí koncernu Ringhoffer a zajišťovala práci nejen pro obyvatele Studénky, ale také obyvatele Butovic a dalších okolních obcí a měst.

Butovice:

Butovice byly typickou zemědělskou vesnicí s rozvojem drobného řemesla hlavně pro potřeby zemědělských prací. Zemědělství se vzhledem k přírodním podmínkám (rozsáhlé louky a rybníky) zaměřovalo zejména na chov skotu a rybníkářství. V 19. století v Butovicích prudce vzrostl počet živností, které se sdružily do Společenstva různých živností. Pro další rozvoj obce mělo velký význam založení vagonky v sousední Studénce. Obyvatelé Butovic se zabývali i rozsáhlou kulturní, vlastivědnou a spolkovou činností, v letech 1936 - 1945 bylo v Butovicích i vlastivědné muzeum.

Butovice patřily až do konce druhé světové války mezi německé obce. Po roce 1945 bylo až na výjimky německé obyvatelstvo vysídleno a noví čeští osadníci pokračovali v tradiční zemědělské výrobě.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Janos Korom

Studénka se pyšní tradiční výrobou železničních vagonů, což dokládá Vagonářské muzeum v Novém zámku, které návštěvníkům nabízí expozici historie kolejové dopravy. Vedle Nového zámku patří mezi chráněné kulturní památky také Starý zámek, který byl vybudován v 16. století v renesančním slohu. K dalším kulturním památkám ve Studénce se řadí církevní památky a kostely. Ve městě se také dochoval větrný mlýn holandského typu z 19. století. V roce 1970 byla na území stejnojmenného rybníka zřížena přírodní rezervace Kotvice.

Návštěvníci města mohou zavítat na Letní festival ve Studénce, který je plný zábavy a nabízí i sportovní aktivity. 

Instituce ve Studénce:

Městský úřad Studénka tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Studénka patří do obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Demonstrace proti premiéru Babišovi proběhnou v úterý v Praze na Václavském náměstí, dále budou následovat akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy