Studénka

9. 7. 2015 23:05
Studénka je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Vlasta Foltová

Studénka se nachází na moravsko-slezské zemské hranici. Je nejmladším městem v okrese Nový Jičín. Studénka leží v chráněné krajinné oblasti Poodří.

Historie:

Současné město Studénka vzniklo v roce 1959 sloučením po staletí samostatných obcí Studénky a Butovic. První písemná zmínka o Studénce pochází z roku 1436, ale ves existovala již dříve. Butovice jsou poprvé zmiňovány v roce 1324 jako Bothenwald. Ves původně patřila k Opavsku a fulneckému panství.

Základní údaje

Rozloha: 30,9 km²

Počet obyvatel: 9 792

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Lubomír Šobich

PSČ: 742 13

Studénka:

Nejstaršími známými majiteli byli Čeněk z Tvorkova a Jan Třebíčský. Další majitelé se zde rychle střídali. V 17. století patříla Studénka Pražmům z Bílkova, kteří však za svou účast v protihabsburském odboji o svůj majetek přišli. Roku 1634 koupil Studénku Václav z Vrbna, který ji připojil ke svému fulneckému panství. V 18. století získali Studénku Gottfried Emanuel a Jan Václav z Mönnichu a v 19. století připadla odkazem hraběnce Marii Blücher von Wahlstatt.

Historie Studénky je neoddělitelně spjata s železnicí. Koncem 19. století zde byly založeny dvě místní dráhy - roku 1881 trať Studénka-Štramberk a roku 1890 trať Studénka-Bílovec. Spolu s železniční dopravou se rozvíjel také průmysl. V roce 1900 založil Adolf Šustala továrnu na výrobu železničních vozů. V roce 1928 se stala vagonka součástí koncernu Ringhoffer a zajišťovala práci nejen pro obyvatele Studénky, ale také obyvatele Butovic a dalších okolních obcí a měst.

Butovice:

Butovice byly typickou zemědělskou vesnicí s rozvojem drobného řemesla hlavně pro potřeby zemědělských prací. Zemědělství se vzhledem k přírodním podmínkám (rozsáhlé louky a rybníky) zaměřovalo zejména na chov skotu a rybníkářství. V 19. století v Butovicích prudce vzrostl počet živností, které se sdružily do Společenstva různých živností. Pro další rozvoj obce mělo velký význam založení vagonky v sousední Studénce. Obyvatelé Butovic se zabývali i rozsáhlou kulturní, vlastivědnou a spolkovou činností, v letech 1936 - 1945 bylo v Butovicích i vlastivědné muzeum.

Butovice patřily až do konce druhé světové války mezi německé obce. Po roce 1945 bylo až na výjimky německé obyvatelstvo vysídleno a noví čeští osadníci pokračovali v tradiční zemědělské výrobě.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Janos Korom

Studénka se pyšní tradiční výrobou železničních vagonů, což dokládá Vagonářské muzeum v Novém zámku, které návštěvníkům nabízí expozici historie kolejové dopravy. Vedle Nového zámku patří mezi chráněné kulturní památky také Starý zámek, který byl vybudován v 16. století v renesančním slohu. K dalším kulturním památkám ve Studénce se řadí církevní památky a kostely. Ve městě se také dochoval větrný mlýn holandského typu z 19. století. V roce 1970 byla na území stejnojmenného rybníka zřížena přírodní rezervace Kotvice.

Návštěvníci města mohou zavítat na Letní festival ve Studénce, který je plný zábavy a nabízí i sportovní aktivity. 

Instituce ve Studénce:

Městský úřad Studénka tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Studénka patří do obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy