Poděbrady

10. 2. 2015 13:21
Poděbrady jsou město v okrese Nymburk ve Středočeském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Zdeněk Fiedler

Poděbrady leží v rovinaté polabské nížině a rozkládají se na obou březích Labe. Poděbrady jsou vyhledávaným lázeňským městem.

Historie:

V písemných materiálech se název Poděbrady objevuje zhruba od poloviny 12. století, avšak historie zdejšího osídlení sahá až do pravěku.

Základní údaje

Rozloha: 33,70 km²

Počet obyvatel: 13 986

Kraj: Středočeský

Okres: Nymburk

Starosta: Ladislav Langr

PSČ: 290 01

Ve druhé polovině 13. stol. získal Poděbrady jako odúmrť král Přemysl Otakar II., který v letech 1262–1268 vybudoval v místě staršího opevněného sídla na strategickém místě nad Labem kamenný vodní hrad. Největšího rozkvětu doznalo poděbradské panství za pánů z Kunštátu, kteří je získali od Karla IV. Nejvýznamnější postavou tohoto rodu se stal Jiří z Poděbrad, který byl roku 1458 zvolen českým králem. Z jeho poručení byly Poděbrady povýšeny v roce 1472 na město a obdařeny důležitými právy, výsadami a městským znakem.

Během třicetileté války (1618 až 1648) utrpěly Poděbrady stejně jako jiná česká města značné škody. Město několikrát vyplenila saská a švédská vojska. Po třicetileté válce navíc Poděbrady zničil v roce 1681 velký požár. Z těchto útrap se město vzpamatovávalo ještě poměrně dlouho a zažilo ohromný úpadek obchodu a řemesel. Poděbrady tak postupně získávaly zemědělský charakter.

Zlom přišel až počátkem 19. století, kdy se město stalo důležitou křižovatkou císařských silnic. Ve druhé polovině století byla vybudována železnice a vzniklo i několik průmyslových podniků. Městu však i nadále dominovalo zemědělství. Historickým mezníkem v životě Poděbrad byl objev uhličité minerální vody v roce 1905. Již o tři roky později zde byla zahájena lázeňská sezóna. Poděbrady se po skončení první světové války rychle měnily v lázeňské město. Lázně se od roku 1926 specializovaly na léčení srdečních a cévních onemocnění. Poděbrady rychle získaly věhlas nejen u nás, ale i daleko v zahraničí.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Cheva

Historické jádro města a přilehlá lázeňská čtvrť byly v roce 1992 vyhlášeny městskou památkovou zónou. Dominantu Poděbrad tvoří zámek, který vznikl přestavbami původního hradu postaveného Přemyslem Otakarem II. V centru města se na Jiřího náměstí nachází novorenesanční socha krále Jiřího z Poděbrad z 19. století. Renesanční stará radnice je dnes sídlem městské knihovny, zatímco současná radnice byla vystavěna v roce 1906 v novorenesančním stylu. Poděbrady jsou také vyhledávaným lázeňským městem. Ve zrekonstruovaném lázeňském parku se nachází unikátní Libenského kolonáda ze 30. let dvacátého století.

Mezi tradiční kulturní akce v Poděbradech patří hudební festival Barvy léta, který se koná u poděbradského jezera.

Instituce v Poděbradech:

Městský úřad Poděbrady tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Poděbrady patří do obvodu Okresního soudu v Nymburce. Odvolacím soudem je Krajský soud v Praze.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Poděbradech se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Středočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Poděbradech kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy