Montreal

4. 10. 2015 14:56
Montreal je druhým největším kanadským městem a také druhým největším frankofonním městem na světě. Jde o největší vnitrozemský přístav na světě a kromě toho se zde budete cítit více jako v Evropě, ne
Montreal, Kanada
Montreal, Kanada | Foto: Thinkstock

Montreal se nachází na jihu provincie Québec, přesněji na Montrealském ostrově při soutoku řeky Ottawy a řeky Svatého Vavřince. Jeho původní název Ville Marie byl změněn na Montreal, což odkazuje na kopec nad městem nesoucí název Mont Royal. I když se v průvodcích udává, že pouze francouzsky zde mluví zhruba polovina obyvatel a ta druhá se pohodlně domluví anglicky, v praxi budete často narážet na to, že vám lidé nebudou rozumět (a vy zase nebudete rozumět jim). Francouzský odkaz je zde cítit na každém rohu a obyvatelé jsou na to náležité pyšní. Nepokoušejte se vtipkovat na úkor francouzštiny, a to ani navzdory tomu, že se říká, že právě zde vznikl termín „kanadský žertík“.

Montreal - základní údaje

Název: Montréal
Stát: Kanada
Počet obyvatel: 1 886 000
Rozloha: 499 km²
Nadmořská výška: 6-233 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 779 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +514

Město se v podstatě rozkládá na obrovském ostrově a jeho část se nachází pod zemí. Jde o unikátní podzemní město spojující jednotlivé části města, nabízející zároveň možnost nákupů i občerstvení. Tato rarita by vám neměla uniknout, vděčni za ni budete zejména tehdy, když navštívíte město v zimě. Chodbami se dá totiž dojít ke stanicím metra i nákupním centrům, aniž byste museli venku mrznout.

V roce 1967 se zde konala výstava Expo a v roce 1976 letní olympijské hry. Jezdí se zde velká cena Formule 1, a to na ostrově Notre Dame uprostřed řeky Svatého Vavřince.

Historie

Archeologické nálezy ukazují, že zde původní obyvatelstvo pobývalo již před čtyřmi tisíci lety. Zhruba v 1. tisíciletí našeho letopočtu začali původní obyvatelé stavět opevněné vesnice a dvě století před tím, než přišli první francouzští objevitelé, zde fungovala vesnice s názvem Hochelaga, která se nacházela na místě dnešního Mont Royal. Právě sem v roce 1535 zavítal první Evropan Jacques Cartier. O 70 let později jej následoval Samuel de Champlain, který zde v roce 1611 založil město La Place Royale, jenž však bylo zničeno místním obyvatelstvem z kmene Irokézů. První trvalé osídlení tak bylo vytvořeno až v roce 1639 Jérômem Le Royerem, o tři roky později pojmenované Ville Maria.

Město bylo centrem obchodu s kožešinou a pod francouzskou nadvládou zůstalo až do roku 1760, kdy podlehlo britské armádě v čele s Jefreym Amherstem. Tehdy se již jmenovalo Montreal a rostlo s příchodem britských obyvatel. Status města mu byl udělen v roce 1832. Jak postupem času rostlo anglicky mluvící obyvatelstvo, ve městě se vytvořily dvě zhruba stejně velké skupiny – mluvící anglicky a francouzsky. Díky tomu byla až do roku 1914 dodržována tradice střídání francouzsky a anglicky mluvících starostů. Za druhé světové války odmítl tehdejší starosta brannou povinnost všech mužů a žen, za což byl umístěn do vězeňského táboru, ze kterého byl osvobozen až v roce 1944.

Turistické zajímavosti

Prohlídku města byste měli začít v historické části města nazývané jako Old Montreal. Jeho perlou je římskokatolická bazilika Notre Dame původně z roku 1672, která byla v roce 1989 přidána na seznam významných památek Kanady. Další bazilikou, která stojí za vidění, je Queen Mary of the World, jež je kopií kostela Svatého Petra ve Vatikánu v poměru 1:3. Dokončena byla v roce 1894. Radnice City Hall z roku 1878 přežila obrovský požár v roce 1922. Další zajímavou budovou je starodávná tržnice Marche Bonsecours postavená v roce 1847, v minulosti sloužila také jako koncertní hala a radnice.

Montreal, St. Joseph Oratory, největší kostel v Kanadě
Montreal, St. Joseph Oratory, největší kostel v Kanadě | Foto: Thinkstock

Kopec Mont Royal poslouží jako obrovský park a naleznete v něm také St. Joseph Oratory, největší kostel v Kanadě s třetí největší vnitřní kupolí na světe. Pochází z roku 1963. Z moderního Montrealu nemůžete minout mrakodrap Sun Life Building z roku 1918, olympijský stadion z roku 1976, jenž byl splacen až v roce 2006, nebo komplex bytů s názvem Habitat 67, postavený jako rozsypané kostky pro výstavu Expo.

Pyšní se nejvyšší šikmou věží na světě (175 m). Krásná je také pouze procházka po březích řeky Svatého Vavřince u starého přístavu nebo po ostrově Svaté Heleny, kam vede metro. Z něj přejdete pěšky na ostrov Notre Dame, kde najdete okruh Formule 1 nebo olympijský bazén s délkou 2,2 km.

Počasí

Montreal je zářným příkladem tuhé kanadské zimy. V zimě jsou zde doslova hromady sněhu a teplota často padá do nepříjemných hlubin – 30 stupňů. Léta jsou mírná s průměrnými teplotami okolo 20 stupňů, v nejteplejších měsících, kterými jsou červenec a srpen, mohou teploty vystoupat až ke čtyřicítce. I když město v zimě vypadá jako ledové království, doporučujeme navštívit jej raději v létě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy