Montreal

4. 10. 2015 14:56
Montreal je druhým největším kanadským městem a také druhým největším frankofonním městem na světě. Jde o největší vnitrozemský přístav na světě a kromě toho se zde budete cítit více jako v Evropě, ne
Montreal, Kanada
Montreal, Kanada | Foto: Thinkstock

Montreal se nachází na jihu provincie Québec, přesněji na Montrealském ostrově při soutoku řeky Ottawy a řeky Svatého Vavřince. Jeho původní název Ville Marie byl změněn na Montreal, což odkazuje na kopec nad městem nesoucí název Mont Royal. I když se v průvodcích udává, že pouze francouzsky zde mluví zhruba polovina obyvatel a ta druhá se pohodlně domluví anglicky, v praxi budete často narážet na to, že vám lidé nebudou rozumět (a vy zase nebudete rozumět jim). Francouzský odkaz je zde cítit na každém rohu a obyvatelé jsou na to náležité pyšní. Nepokoušejte se vtipkovat na úkor francouzštiny, a to ani navzdory tomu, že se říká, že právě zde vznikl termín „kanadský žertík“.

Montreal - základní údaje

Název: Montréal
Stát: Kanada
Počet obyvatel: 1 886 000
Rozloha: 499 km²
Nadmořská výška: 6-233 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 779 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +514

Město se v podstatě rozkládá na obrovském ostrově a jeho část se nachází pod zemí. Jde o unikátní podzemní město spojující jednotlivé části města, nabízející zároveň možnost nákupů i občerstvení. Tato rarita by vám neměla uniknout, vděčni za ni budete zejména tehdy, když navštívíte město v zimě. Chodbami se dá totiž dojít ke stanicím metra i nákupním centrům, aniž byste museli venku mrznout.

V roce 1967 se zde konala výstava Expo a v roce 1976 letní olympijské hry. Jezdí se zde velká cena Formule 1, a to na ostrově Notre Dame uprostřed řeky Svatého Vavřince.

Historie

Archeologické nálezy ukazují, že zde původní obyvatelstvo pobývalo již před čtyřmi tisíci lety. Zhruba v 1. tisíciletí našeho letopočtu začali původní obyvatelé stavět opevněné vesnice a dvě století před tím, než přišli první francouzští objevitelé, zde fungovala vesnice s názvem Hochelaga, která se nacházela na místě dnešního Mont Royal. Právě sem v roce 1535 zavítal první Evropan Jacques Cartier. O 70 let později jej následoval Samuel de Champlain, který zde v roce 1611 založil město La Place Royale, jenž však bylo zničeno místním obyvatelstvem z kmene Irokézů. První trvalé osídlení tak bylo vytvořeno až v roce 1639 Jérômem Le Royerem, o tři roky později pojmenované Ville Maria.

Město bylo centrem obchodu s kožešinou a pod francouzskou nadvládou zůstalo až do roku 1760, kdy podlehlo britské armádě v čele s Jefreym Amherstem. Tehdy se již jmenovalo Montreal a rostlo s příchodem britských obyvatel. Status města mu byl udělen v roce 1832. Jak postupem času rostlo anglicky mluvící obyvatelstvo, ve městě se vytvořily dvě zhruba stejně velké skupiny – mluvící anglicky a francouzsky. Díky tomu byla až do roku 1914 dodržována tradice střídání francouzsky a anglicky mluvících starostů. Za druhé světové války odmítl tehdejší starosta brannou povinnost všech mužů a žen, za což byl umístěn do vězeňského táboru, ze kterého byl osvobozen až v roce 1944.

Turistické zajímavosti

Prohlídku města byste měli začít v historické části města nazývané jako Old Montreal. Jeho perlou je římskokatolická bazilika Notre Dame původně z roku 1672, která byla v roce 1989 přidána na seznam významných památek Kanady. Další bazilikou, která stojí za vidění, je Queen Mary of the World, jež je kopií kostela Svatého Petra ve Vatikánu v poměru 1:3. Dokončena byla v roce 1894. Radnice City Hall z roku 1878 přežila obrovský požár v roce 1922. Další zajímavou budovou je starodávná tržnice Marche Bonsecours postavená v roce 1847, v minulosti sloužila také jako koncertní hala a radnice.

Montreal, St. Joseph Oratory, největší kostel v Kanadě
Montreal, St. Joseph Oratory, největší kostel v Kanadě | Foto: Thinkstock

Kopec Mont Royal poslouží jako obrovský park a naleznete v něm také St. Joseph Oratory, největší kostel v Kanadě s třetí největší vnitřní kupolí na světe. Pochází z roku 1963. Z moderního Montrealu nemůžete minout mrakodrap Sun Life Building z roku 1918, olympijský stadion z roku 1976, jenž byl splacen až v roce 2006, nebo komplex bytů s názvem Habitat 67, postavený jako rozsypané kostky pro výstavu Expo.

Pyšní se nejvyšší šikmou věží na světě (175 m). Krásná je také pouze procházka po březích řeky Svatého Vavřince u starého přístavu nebo po ostrově Svaté Heleny, kam vede metro. Z něj přejdete pěšky na ostrov Notre Dame, kde najdete okruh Formule 1 nebo olympijský bazén s délkou 2,2 km.

Počasí

Montreal je zářným příkladem tuhé kanadské zimy. V zimě jsou zde doslova hromady sněhu a teplota často padá do nepříjemných hlubin – 30 stupňů. Léta jsou mírná s průměrnými teplotami okolo 20 stupňů, v nejteplejších měsících, kterými jsou červenec a srpen, mohou teploty vystoupat až ke čtyřicítce. I když město v zimě vypadá jako ledové království, doporučujeme navštívit jej raději v létě.

 

Právě se děje

Další zprávy