Miami

2. 9. 2014 11:42
Miami, nacházející na jižním cípu východního pobřeží USA, je ztělesněním prázdninové pohody. Až na to, že tady mají léto téměř po celý rok.
Foto: Thinkstock

Miami, to však nejsou jen pláže, ale i styl art deco smíchaný s trochou jižanské kultury a hromadou peněz.

Druhé největší město amerického státu Florida je jednou ze vstupních bran do země zaslíbené. Nachází se zde letiště a přístav, který ročně vítá miliony návštěvníků toužících zažít to, co znají z televizní obrazovky – krásky v bikinách a pohledné svalovce trávící celý svůj život na prosluněných plážích Miami Beach. Miami však není tak prostoduché. Nabízí mnohem víc, a to jak pro turisty, tak pro finanční spekulanty, nákupní maniaky i umělce.

Miami - základní informace

Název: Miami

Federální stát: Florida

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 433 000

Rozloha: 143 km²

Nadmořská výška: 2 m.n.m.

Hustota obyvatel: 3 025 obyv./km²

Náboženství: katolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 786

Město si v minulosti prošlo dobrým i zlým. Na počátku 21. století bylo označováno jako jedno z nejchudších měst Spojených států. Ta doba už je ale naštěstí pryč a do městské kasy proudí příjmy z turismu, ale také z finančních a obchodních transakcí, jež provádějí desítky mezinárodní korporací, které zde mají své sídlo. Miamská silueta je jednou z nejpůsobivějších z celých Spojených států, vyplatí se počkat do západu slunce a vychutnat si sluneční paprsky ztrácející se za obrysem mrakodrapů.

Pokud vás omrzí poléhávání na pláži, můžete si udělat výlet do jednoho z místních národních parků – Biscayne Bay je ideální pro šnorchlování a obdivování korálových útesů, Everglades nabízí skutečnou divočinu protkanou desítkami živočichů, které v Evropě jen tak nepotkáte.

Historie

Lidé tuto oblast obývali již před 20 000 lety. V té době se zde nacházel kmen původních obyvatel s názvem Tequesta. Prvním evropským objevitelem byl Španěl Pedro Menéndez de Avilés, který zde v roce 1566 hledal svého ztroskotaného syna. O rok později sem přišli misionáři vedení otcem Franciscem Villarealem.

Prvním stálým osadníkem byl Pedro Fornells, který se usadil na ostrově Key Biscayne na počátku 19. století. Prostor byl střídavě kontrolován Španělskem a Velkou Británií, až byl v roce 1821 podstoupen Spojeným státům. Ty zde v roce 1836 postavily pevnost Fort Dallas a v roce 1844 už bylo Miami správním střediskem okresu.

Miamskou historií se mihla také žena, Julie Tuttle, známá jako matka Miami, jež zde v roce 1891 koupila velkou citrusovou plantáž. Po mrazivé zimě roku 1895 jako zázrakem přežily jen její citrusové plody a rozvoj Miami mohl začít. Byla zde postavena železnice a hotel a v roce 1896 se Miami oficiálně stalo městem.

Počátek 20. století znamenal obrovský rozvoj, město nabývalo na velikosti a stěhovalo se sem mnoho Američanů ze severu. Město ale zažilo i černé dny, mezi ně patří hurikán z roku 1926 a atentát na amerického prezidenta F. D. Roosevelta, který se zde udál v roce 1933. Po kubánské revoluci v roce 1959 sem uteklo na 400 000 obyvatel Kuby a v 80. letech se Miami potýkalo s nařčením z diskriminace černého obyvatelstva, ale také s problémy spojenými s překládáním drog z Kolumbie, Bolívie a Peru.

Finanční problémy a špatná pověst se města držely až do roku 2001, kdy byl starostou zvolen Manny Diaz. Městu se přezdívá také The Magic City, což vychází z rapidního růstu, které město předvedlo mezi lety 1896 a 2006.

Turistické zajímavosti

Miami je svůdné město s vysokými mrakodrapy a obchody a restauracemi světoznámých značek. Turisté sem jezdí za zábavou, divokým nočním životem a pokrmy ovlivněnými tropickou Kubou a Mexikem. Panorama miamských mrakodrapů je tak působivé, že na něj zůstanete hledět s otevřenými ústy.

Milovníci slunění si pak mohou být jistí, že našli svůj ráj. Sousední město Miami Beach, to je jedna dlouhá pláž s palmami a americkými playboyi. Překvapivá může být pro některé cizince procházka po Ocean Avenue. Jedná se o čtvrť města vystavěnou v art deco stylu a často se o ní mluví jako o největším seskupení budov tohoto stylu na světě.

Oázou pro vyprahlou duši může být Miami Beach Botanical Garden s malými rybníčky, nebo jedna z přírodních rezervací, které se nacházejí přímo za branami města. Everglades je proslulá přítomností aligátorů, Key Biscayne zase Seaquariem s delfíny a kosatkami.

Počasí

Miami se nachází v tropickém monzunovém klimatu, které se projevuje horkými a vlhkými léty a krátkými, teplými a suchými zimami. Blízkost teplého Golfského proudu, nadmořská výška i poloha mají za výsledek to, že zde dost prší. Deštivá sezóna začíná v květnu a končí v říjnu. Teploty jsou během tohoto období vysoké, stejně jako vlhkost. Bouřky přicházejí většinou odpoledne a zanechávají za sebou alespoň na pár hodin příjemný vzduch.

 

Právě se děje

Další zprávy