Kutná Hora leží 70 km východně od Prahy a její historické jádro představuje architektonický skvost evropského významu, které je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Historie:
Historie Kutné Hory je úzce spjata s těžbou stříbra. Povrchové výchozy stříbrných rudních žil byly zřejmě odhaleny již na konci 10. století. Slavníkovci na svém hradišti v té době razili stříbrné denáry.
Základní údaje
Rozloha: 33,05 km²
Počet obyvatel: 20 349
Kraj: Středočeský
Okres: Kutná Hora
Starosta: Ivo Šanc
PSČ: 284 01
S těžbou stříbra možná souviselo i založení cisterciáckého kláštera v sousedním Sedlci v roce 1142. Počátkem vlády krále Václava II. vypukla „stříbrná horečka“ a tisíce lidí z dalekého okolí se do Kutné Hory stěhovaly za bohatstvím. Kolem roku 1300 vydal král Václav II. nový horní zákon, který stanovil královská práva nad těžbou stříbra i mincovnictvím, zavedl jednotnou minci a ražení soustředil v Kutné Hoře. Pod vedením italských odborníků z Florencie se v nové mincovně začaly roku 1300 razit pražské groše. V roce 1318 byla Kutná Hora povýšena na město a získala různá privilegia.
Bohatství kutnohorských dolů se stalo základem královské moci v Čechách a hlavním zdrojem prostředků na velkolepé stavby Lucemburků po celé 14. století. Roku 1409 zde byl podepsán Dekret kutnohorský o novém rozdělení pravomocí na pražské univerzitě. Město výrazně utrpělo během husitských válek, kdy bylo několikrát vypáleno. Roku 1471 byl Vladislav Jagellonský zvolen v Kutné Hoře českým králem. Město během své vlády velmi podporoval.
Pražské groše se přestaly razit roku 1550 a město od té doby začalo upadat, k čemuž přispěla i třicetiletá válka (1618 až 1648). Těžba stříbra byla úplně zastavena roku 1726 a mincovna byla uzavřena o rok později. Na počatku 19. století sice ještě Kutná Hora patřila mezi větší města, postupně však ztrácela na svém významu a navíc včas nezachytila nástup průmyslové revoluce. Mezi nejvýznamnější podniky patřila Breuerova kartounka z roku 1774 a Státní tabáková továrna v Sedlci založená v roce 1812 v budovách zrušeného cisterciáckého kláštera.
Město si za první republiky i po druhé světové válce uchovalo historický ráz a stalo se oblíbeným výletním místem domácích turistů. Od roku 1989 Kutnou Horu hojně navštěvují zahraniční turisté.
Turistické zajímavosti a kulturní akce:
Historické centrum městské památkové rezervace spolu s kostelem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je od roku 1995 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Chrám sv. Barbory je gotická katedrála, jejíž stavba začala na konci 14. století a je jednou z hlavních turistických atrakcí. Další významnou památkou je Vlašaký dvůr, který byl po celá staletí centrem hospodářské politiky českého státu.V dobách největšího rozkvětu města, sloužil Vlašský dvůr též jako sídlo panovníka při jeho pobytu v Kutné Hoře. Návštěvníci města si mohou prohlédnout také České muzeum stříbra.
Kutná Hora nabízí i bohatý kulturní program. Ve městě se každoročně koná Mezinárodní hudební festival Kutná Hora a také festival Kutnohorské léto, který je zaměřený na divadlo, hudbu, šermířské souboje a především nabízí netradiční večerní prohlídky památek a zajímavých míst v Kutné Hoře. V roce 2014 se uskutečnil první ročník nového festivalu "Kutná Hora, domov můj".
Instituce v Kutné Hoře:
Městský úřad Kutná Hora tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.
Okresní soud v Kutné Hoře se nachází na náměstí Národního odboje. Odvolacím soudem je Krajský soud v Praze.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.
V Kutné Hoře se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Středočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.
Odkaz na kontakty.
Úřad práce České republiky má v Kutné Hoře kontaktní pracoviště.
Odkaz na kontakty.