Jaroměř

15. 3. 2015 14:17
Jaroměř je město v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Karelj (Karel Jakubec)

Východočeské město Jaroměř leží na soutoku Labe, Úpy a Metuje. K Jaroměři patří i historické pevnostní město Josefov.

Historie:

Nejstarší písemná zmínka o Jaroměři pochází z roku 1126. První písemný doklad o existenci města je z roku 1298. Listinou z roku 1307 byla Jaroměři potvrzena městská práva a zároveň se stala královským věnným městem českých královen. Měšťané tak byli přímými poddanými české královny.

Základní údaje

Rozloha: 23,95 km²

Počet obyvatel: 12 678

Kraj: Královéhradecký

Okres: Náchod

Starosta: Jiří Klepsa (Volba pro město)

PSČ: 551 01 až 551 02

Během husitských válek byla Jaroměř v roce 1421 dobyta husitskými vojsky pod vedením Jana Žižky z Trocnova a stala se na dlouhou dobu věrným husitským městem. Jaroměřští se zúčastnili i některých vojenských tažení. Nakonec se však město poddalo králi Zikmundovi, aby si uchovalo získanou samosprávu. V následujících dvou stoletích zažila Jaroměř hospodářský rozkvět. Měšťané byli obdařeni četnými privilegii a úlevami. Bohaté město koupilo i některé okolní vesnice a stalo se jejich vrchností. V roce 1547 se však Jaroměř připojila k neúspěšnému povstání českých stavů proti králi Ferdinandovi I. Vítězný panovník ji za odboj potrestal finančním postihem a omezením vlastní samosprávy.

Další úpadek přinesla třicetiletá válka (1618 až 1648), kdy se ve městě střídaly vojenské posádky a na jejím konci byla Jaroměř zpustlá a vylidněná. V 18. století vedla ztráta Slezska a Kladska k výstavbě pevnosti na místě vesnice Ples, která se nacházela nedaleko Jaroměře. Nové pevnostní město získalo název Josefov. Se stavbou josefovské pevnosti se do města dostala i železnice, která byla důležitým impulsem pro vznik průmyslu a přispěla dalšímu rozvoji města. První vlak do stanice Josefov-Jaroměř přijel 27.října 1857. Hlavními průmyslovými obory se stala především textilní výroba a koželužství, později vzniklo i několik drobnějších podniků vyrábějících součásti automobilů.

Po sarajevském atentátu v roce 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko úplnou mobilizaci, a Jaroměř proto byla zcela přeplněna vojskem za účelem výcviku branců. Za první světové války byl Josefov využíván jako zajatecký tábor. Meziválečné období se neslo v duchu stavebního rozvoje, který zastavila až hospodářská krize ve 30. letech. První německé okupační jednotky přijely do Jaroměře 15. března 1939 a k osvobození došlo v květnu 1945.

V roce 1948 byl Josefov sloučen s Jaroměří. Vzhledem k tomu, že josefovská pevnost ztratila svůj vojenský význam, byl Josefov poznamenán stagnací provázenou trvalým úbytkem obyvatel. Po okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968 byla zdejší vojenská nemocnice zabrána natrvalo okupačními vojsky a v Josefově se ubytovala sovětská vojenská posádka. To vše vedlo ke značné devastaci této místní části.

V roce 1999 se zde natáčel film Musíme si pomáhat.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Karelj (Karel Jakubec)

Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Nejvýznamnější památkou Jaroměře je gotický chrám sv. Mikuláše ze 14. století. Z dob baroka pochází sochy od významného sochaře Matyáše Bernarda Brauna a také mariánský sloup na náměstí v centru města. Ze středověkého opevnění zůstala zachována pouze jedna brána se zvonicí. Zvláštní významné místo patří bývalému pevnostnímu městu Josefovu. V letech 1780 až 1787 tu podle plánů francouzských vojenských stavitelů vzniklo vrcholné dílo evropského urbanismu a fortifikačního umění. Střed Josefova je od roku 1971 městskou památkovou rezervací.

Mezi tradiční kulturní akce patří přehlídka loutkových divadel Boučkova Jaroměř, v posledních letech se zde také koná hudební festival PevnostFest.

Instituce v Jaroměři:

Městský úřad Jaroměř tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Jaroměř patří do obvodu Okresního soudu v Náchodě. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Jaroměři se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Jaroměři kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům. Tolik jsme toho dokázali, řekl před odletem na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Byly to neuvěřitelné čtyři roky, tolik jsme toho dokázali, řekl před odletem z Washingtonu. Dodal, že jeho vláda nebyla běžnou administrativou.

Následně v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy