Jaroměř

15. 3. 2015 14:17
Jaroměř je město v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Karelj (Karel Jakubec)

Východočeské město Jaroměř leží na soutoku Labe, Úpy a Metuje. K Jaroměři patří i historické pevnostní město Josefov.

Historie:

Nejstarší písemná zmínka o Jaroměři pochází z roku 1126. První písemný doklad o existenci města je z roku 1298. Listinou z roku 1307 byla Jaroměři potvrzena městská práva a zároveň se stala královským věnným městem českých královen. Měšťané tak byli přímými poddanými české královny.

Základní údaje

Rozloha: 23,95 km²

Počet obyvatel: 12 678

Kraj: Královéhradecký

Okres: Náchod

Starosta: Jiří Klepsa (Volba pro město)

PSČ: 551 01 až 551 02

Během husitských válek byla Jaroměř v roce 1421 dobyta husitskými vojsky pod vedením Jana Žižky z Trocnova a stala se na dlouhou dobu věrným husitským městem. Jaroměřští se zúčastnili i některých vojenských tažení. Nakonec se však město poddalo králi Zikmundovi, aby si uchovalo získanou samosprávu. V následujících dvou stoletích zažila Jaroměř hospodářský rozkvět. Měšťané byli obdařeni četnými privilegii a úlevami. Bohaté město koupilo i některé okolní vesnice a stalo se jejich vrchností. V roce 1547 se však Jaroměř připojila k neúspěšnému povstání českých stavů proti králi Ferdinandovi I. Vítězný panovník ji za odboj potrestal finančním postihem a omezením vlastní samosprávy.

Další úpadek přinesla třicetiletá válka (1618 až 1648), kdy se ve městě střídaly vojenské posádky a na jejím konci byla Jaroměř zpustlá a vylidněná. V 18. století vedla ztráta Slezska a Kladska k výstavbě pevnosti na místě vesnice Ples, která se nacházela nedaleko Jaroměře. Nové pevnostní město získalo název Josefov. Se stavbou josefovské pevnosti se do města dostala i železnice, která byla důležitým impulsem pro vznik průmyslu a přispěla dalšímu rozvoji města. První vlak do stanice Josefov-Jaroměř přijel 27.října 1857. Hlavními průmyslovými obory se stala především textilní výroba a koželužství, později vzniklo i několik drobnějších podniků vyrábějících součásti automobilů.

Po sarajevském atentátu v roce 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko úplnou mobilizaci, a Jaroměř proto byla zcela přeplněna vojskem za účelem výcviku branců. Za první světové války byl Josefov využíván jako zajatecký tábor. Meziválečné období se neslo v duchu stavebního rozvoje, který zastavila až hospodářská krize ve 30. letech. První německé okupační jednotky přijely do Jaroměře 15. března 1939 a k osvobození došlo v květnu 1945.

V roce 1948 byl Josefov sloučen s Jaroměří. Vzhledem k tomu, že josefovská pevnost ztratila svůj vojenský význam, byl Josefov poznamenán stagnací provázenou trvalým úbytkem obyvatel. Po okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968 byla zdejší vojenská nemocnice zabrána natrvalo okupačními vojsky a v Josefově se ubytovala sovětská vojenská posádka. To vše vedlo ke značné devastaci této místní části.

V roce 1999 se zde natáčel film Musíme si pomáhat.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Karelj (Karel Jakubec)

Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Nejvýznamnější památkou Jaroměře je gotický chrám sv. Mikuláše ze 14. století. Z dob baroka pochází sochy od významného sochaře Matyáše Bernarda Brauna a také mariánský sloup na náměstí v centru města. Ze středověkého opevnění zůstala zachována pouze jedna brána se zvonicí. Zvláštní významné místo patří bývalému pevnostnímu městu Josefovu. V letech 1780 až 1787 tu podle plánů francouzských vojenských stavitelů vzniklo vrcholné dílo evropského urbanismu a fortifikačního umění. Střed Josefova je od roku 1971 městskou památkovou rezervací.

Mezi tradiční kulturní akce patří přehlídka loutkových divadel Boučkova Jaroměř, v posledních letech se zde také koná hudební festival PevnostFest.

Instituce v Jaroměři:

Městský úřad Jaroměř tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Jaroměř patří do obvodu Okresního soudu v Náchodě. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Jaroměři se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Jaroměři kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy