Frenštát pod Radhoštěm

22. 5. 2015 23:15
Frenštát pod Radhoštěm je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Daniel Baránek

Frenštát pod Radhoštěm leží uprostřed malebné krajiny Moravskoslezských Beskyd a je vstupní branou do CHKO Beskydy.

Historie:

Kvůli nedostatku písemných pramenů se dodnes neví, kdy a kým byl Frenštát pod Radhoštěm založen. Osídlení kotliny spadá zřejmě do období velké kolonizace ve 13. a 14. století.

Základní údaje

Rozloha: 11,44 km²

Počet obyvatel: 10 852

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Zdeňka Leščišinová

PSČ: 744 01

První písemná zmínka o Frenštátě pochází z roku 1382. Na důležitosti město nabývá zejména od 16. století, a to především díky obchodu, trhům a řemeslné výrobě. Fungoval zde také vodní hamr. V první polovině 17. století byl Frenštát zasažen nejen třicetiletou válkou (1618 až 1648), ale i valašským lidovým povstáním. Následky byly zničující. Frenštát několikrát oblehla a vyplenila cizí vojska a také jej zasáhl mor. Poválečný rozvoj navíc přerušil velký požár, který vypukl v roce 1661. Frenštát se přesto od konce 17. století hospodářsky zotavoval. Z řemesel se rozvíjelo a nabývalo na důležitosti především tkalcovství.

Roku 1781 byl Frenštát povýšen na město. V polovině 19. století se i zde začal rozvíjet průmysl. Rukodělné tkalcovství přešlo na mechanickou tovární výrobu a fungovala i další odvětví - barvířství, punčochářství nebo výroba ohýbaného nábytku. K rozvoji průmyslu a obchodu přispělo též zprovoznění železnice v roce 1888 a nově budované silnice.

Slibný vývoj města pokračoval i za první republiky. Přerušila ho až německá okupace, během níž zemřelo 40 frenštátských občanů. Město bylo osvobozeno 6. května 1945. Po válce došlo k rozsáhlé bytové výstavbě, která výrazně změnila tvář města. V současnosti se Frenštát pod Radhoštěm snaží nalákat turisty na řadu místních zajímavostí a nabízí také sportovní vyžití.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: David Paloch (Caroig)

Historické jádro města bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější památky patří kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Martina, morový sloup nebo lurdská kaple. V centru města se nachází muzeum s devíti stálými expozicemi, které jsou zaměřeny na lidový výtvarný projev, vývoj místní řemeslné výroby, problematiku vystěhovalectví a rozvoj kulturního a společenského života regionu spolu s jeho přírodními i historickými podmínkami. Město je díky své polze uprostřed hor také střediskem horské turistiky a zimních sportů. Nedaleko Frenštátu se nachází oblíbený lyžařský areál Pustevny.

Mezi tradiční kulturní akce Frenštátu patří Martinský trh, Gulášové slavnosti nebo folklorní festival Frenštátské slavnosti.

Instituce ve Frenštátě pod Radhoštěm:

Městský úřad Frenštát pod Radhoštěm tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Frenštát pod Radhoštěm patří do obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Frenštátu pod Radhoštěm kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy