Frenštát pod Radhoštěm

22. 5. 2015 23:15
Frenštát pod Radhoštěm je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Daniel Baránek

Frenštát pod Radhoštěm leží uprostřed malebné krajiny Moravskoslezských Beskyd a je vstupní branou do CHKO Beskydy.

Historie:

Kvůli nedostatku písemných pramenů se dodnes neví, kdy a kým byl Frenštát pod Radhoštěm založen. Osídlení kotliny spadá zřejmě do období velké kolonizace ve 13. a 14. století.

Základní údaje

Rozloha: 11,44 km²

Počet obyvatel: 10 852

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Zdeňka Leščišinová

PSČ: 744 01

První písemná zmínka o Frenštátě pochází z roku 1382. Na důležitosti město nabývá zejména od 16. století, a to především díky obchodu, trhům a řemeslné výrobě. Fungoval zde také vodní hamr. V první polovině 17. století byl Frenštát zasažen nejen třicetiletou válkou (1618 až 1648), ale i valašským lidovým povstáním. Následky byly zničující. Frenštát několikrát oblehla a vyplenila cizí vojska a také jej zasáhl mor. Poválečný rozvoj navíc přerušil velký požár, který vypukl v roce 1661. Frenštát se přesto od konce 17. století hospodářsky zotavoval. Z řemesel se rozvíjelo a nabývalo na důležitosti především tkalcovství.

Roku 1781 byl Frenštát povýšen na město. V polovině 19. století se i zde začal rozvíjet průmysl. Rukodělné tkalcovství přešlo na mechanickou tovární výrobu a fungovala i další odvětví - barvířství, punčochářství nebo výroba ohýbaného nábytku. K rozvoji průmyslu a obchodu přispělo též zprovoznění železnice v roce 1888 a nově budované silnice.

Slibný vývoj města pokračoval i za první republiky. Přerušila ho až německá okupace, během níž zemřelo 40 frenštátských občanů. Město bylo osvobozeno 6. května 1945. Po válce došlo k rozsáhlé bytové výstavbě, která výrazně změnila tvář města. V současnosti se Frenštát pod Radhoštěm snaží nalákat turisty na řadu místních zajímavostí a nabízí také sportovní vyžití.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: David Paloch (Caroig)

Historické jádro města bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější památky patří kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Martina, morový sloup nebo lurdská kaple. V centru města se nachází muzeum s devíti stálými expozicemi, které jsou zaměřeny na lidový výtvarný projev, vývoj místní řemeslné výroby, problematiku vystěhovalectví a rozvoj kulturního a společenského života regionu spolu s jeho přírodními i historickými podmínkami. Město je díky své polze uprostřed hor také střediskem horské turistiky a zimních sportů. Nedaleko Frenštátu se nachází oblíbený lyžařský areál Pustevny.

Mezi tradiční kulturní akce Frenštátu patří Martinský trh, Gulášové slavnosti nebo folklorní festival Frenštátské slavnosti.

Instituce ve Frenštátě pod Radhoštěm:

Městský úřad Frenštát pod Radhoštěm tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Frenštát pod Radhoštěm patří do obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Frenštátu pod Radhoštěm kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy