Frenštát pod Radhoštěm

22. 5. 2015 23:15
Frenštát pod Radhoštěm je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Daniel Baránek

Frenštát pod Radhoštěm leží uprostřed malebné krajiny Moravskoslezských Beskyd a je vstupní branou do CHKO Beskydy.

Historie:

Kvůli nedostatku písemných pramenů se dodnes neví, kdy a kým byl Frenštát pod Radhoštěm založen. Osídlení kotliny spadá zřejmě do období velké kolonizace ve 13. a 14. století.

Základní údaje

Rozloha: 11,44 km²

Počet obyvatel: 10 852

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Zdeňka Leščišinová

PSČ: 744 01

První písemná zmínka o Frenštátě pochází z roku 1382. Na důležitosti město nabývá zejména od 16. století, a to především díky obchodu, trhům a řemeslné výrobě. Fungoval zde také vodní hamr. V první polovině 17. století byl Frenštát zasažen nejen třicetiletou válkou (1618 až 1648), ale i valašským lidovým povstáním. Následky byly zničující. Frenštát několikrát oblehla a vyplenila cizí vojska a také jej zasáhl mor. Poválečný rozvoj navíc přerušil velký požár, který vypukl v roce 1661. Frenštát se přesto od konce 17. století hospodářsky zotavoval. Z řemesel se rozvíjelo a nabývalo na důležitosti především tkalcovství.

Roku 1781 byl Frenštát povýšen na město. V polovině 19. století se i zde začal rozvíjet průmysl. Rukodělné tkalcovství přešlo na mechanickou tovární výrobu a fungovala i další odvětví - barvířství, punčochářství nebo výroba ohýbaného nábytku. K rozvoji průmyslu a obchodu přispělo též zprovoznění železnice v roce 1888 a nově budované silnice.

Slibný vývoj města pokračoval i za první republiky. Přerušila ho až německá okupace, během níž zemřelo 40 frenštátských občanů. Město bylo osvobozeno 6. května 1945. Po válce došlo k rozsáhlé bytové výstavbě, která výrazně změnila tvář města. V současnosti se Frenštát pod Radhoštěm snaží nalákat turisty na řadu místních zajímavostí a nabízí také sportovní vyžití.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: David Paloch (Caroig)

Historické jádro města bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější památky patří kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Martina, morový sloup nebo lurdská kaple. V centru města se nachází muzeum s devíti stálými expozicemi, které jsou zaměřeny na lidový výtvarný projev, vývoj místní řemeslné výroby, problematiku vystěhovalectví a rozvoj kulturního a společenského života regionu spolu s jeho přírodními i historickými podmínkami. Město je díky své polze uprostřed hor také střediskem horské turistiky a zimních sportů. Nedaleko Frenštátu se nachází oblíbený lyžařský areál Pustevny.

Mezi tradiční kulturní akce Frenštátu patří Martinský trh, Gulášové slavnosti nebo folklorní festival Frenštátské slavnosti.

Instituce ve Frenštátě pod Radhoštěm:

Městský úřad Frenštát pod Radhoštěm tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Frenštát pod Radhoštěm patří do obvodu Okresního soudu v Novém Jičíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Frenštátu pod Radhoštěm kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy