Faro

12. 1. 2015 15:28
Faro leží v portugalském regionu Algarve a je synonymem pro krásné nedotčené pláže a celoročně teplé počasí.
Foto: Thinkstock

 Ve městě najdete pozůstatky arabské i římské vlády, především ale nekonečnou pohodu podpořenou portugalským heslem, že všechno můžete odložit na zítřek.

Faro je středně velké městečko, které se nachází na jižním cípu Portugalska na břehu Atlantského oceánu. Hlavním městem oblasti Algarve je Faro od roku 1756. Samotné město a přístav jsou chráněny nízkými ostrovy Ilha de Culatra, Ilha da Barreta a Ilha da Faro, který je s městem spojen hrází. Mimo jiné je také město sídlem univerzity, biskupství a průmyslovým a obchodním centrem jihu země.

Turistický ruch je hlavním a téměř jediným zdrojem příjmů zdejších obyvatel, proto mu velmi prospěla výstavba mezinárodního letiště v 60. letech minulého století, které se navíc nachází v těsné blízkosti centra města. Faro se může pyšnit zlatavými plážemi lemovanými pískovcovými útesy a malými ostrůvky, které chrání pláže před vlnami. Když trochu zapátráte, narazíte na tajemná zákoutí, kam před vámi ten den ještě nevkročila lidská noha. To se vám jen tak v ledajakém letovisku nestane. Faro, to je také divoký noční život, který pro většinu Středoevropanů začíná nezvykle až po půlnoci. Najdete zde více diskoték než restaurací a kaváren, to ale nikomu nevadí.

V okolí města se vyřádí i milovníci sportovních aktivit. Je zde množství golfových hřišť, tenisových kurtů, jezdeckých areálů, ploch pro kiting i surfování.

Historie

Faro bylo díky existenci přístavu využíváno jako obchodní centrum oblasti již Féničany, na důležitosti však získalo až za doby vlády Římanů, kteří jej pojmenovali Ossonoba. Za maurského období bylo Faro po krátké období hlavním městem knížectví, založeného v 11. století.

Faro - základní údaje

Název: Faro  
Stát: Portugalsko
Počet obyvatel: 64 500
Rozloha: 201 km²
Nadmořská výška: 8 m.n.m.
Hustota obyvatel: 320 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +351

V roce 1249 město dobyl portugalský král Alfons III. Portugalský a pod jeho nadvládou se z města stalo administrativní centrum oblasti Algarve. V roce 1487 vznikla ve Faru první portugalská tištěná díla, které měl na svědomí Žid Samuel Gacon, který tiskl knihy v hebrejštině. Vrcholem rozkvětu města byla druhá polovina 16. století, když sem v roce 1577 bylo přesunuto sídlo biskupa z města Silves. Tato éra však netrvala věčně, přesněji řečeno byla ukončena hned v roce 1596, kdy jednotky anglického šlechtice Earla z Essexu na své cestě ze španělského Cádizu zpět do Anglie město doslova vyplenily. Nebyla ponechána jediná budova, vše bylo vypáleno a z biskupského paláce odneseny stovky výtisků cenných prací náboženských učenců.

V roce 1722 znovupostavené město zasáhlo zemětřesení, které se vrátilo znovu v roce 1755 v ještě větší síle. Není divu, že téměř všechny budovy ve městě pocházejí z doby po těchto zemětřeseních. V první světové válce stálo Portugalsko na straně Dohody, v druhé světové válce bylo neutrální. Ve Faru po tomto období nastala doba budování nové infrastruktury, která přilákala západní turisty.

Turistické zajímavosti

Ve Faru je určitě nejzajímavější historický střed města, který je obehnán původními hradbami, které zde stojí již od 9. století. Do staré čtvrti u přístavu se vchází klenutou branou se zvonicí z 19. století. Ulice za ní se do slunce blýská kočičími hlavami, zdejší černobílé chodníky vás budou provázet celým městem.

Například také ke katedrálnímu náměstí, které je v noci krásně osvětleno. Skládá se z neobvyklé věže, krytého sloupořadí a dvou vnitřních kaplí, to je vše, co zůstalo z původní gotické stavby ze 13. století. Obdivovat zde můžete velkolepé sbírky sakrálního umění ze 17. a 18. století, z věže se pak naskýtá hezký výhled na město. Nejstarší renesanční budovou oblasti je klášter Convento de Nossa Senhora da Assunção, kde se nachází nejkrásnější křížová chodba v jižním Portugalsku. Dnes je budova používána jako muzeum archeologie a jeho hlavním exponátem je dva tisíce let stará římská mozaika o rozměrech 9 x 3 metry. Hlavní tepnou města je ulice Rua de Santo António, na jejímž konci se nachází etnografické muzeum s rukodělnými výrobky a rekonstrukcí typického algarvského domu.

Faro - kostel Igreja de Carmo
Faro - kostel Igreja de Carmo | Foto: Thinkstock

Bezesporu nejzajímavějším kostelem je Igreja de Carmo z 18. století s impozantním průčelím se dvěma věžemi a zlaceným interiérem, podle které je tato památka nazývána také Zlatý kostel. Větší atrakcí je však Kostěná kaple z 19. století, ve které jsou vystaveny kosti a lebky na 1200 mnichů pohřbených na přilehlém hřbitově.

Počasí

Faro se nachází v subtropickém středozemním klimatu. Léta jsou zde velmi teplá a slunečná s průměrnými denními teplotami okolo 30 stupňů, podzim a zima jsou většinou mírné s teplotami nepřesahujícími 20 stupňů. Prší zde většinou v zimních měsících, naopak velmi vzácný je déšť mezi měsíci červen a září.

 

Právě se děje

Další zprávy