Dublin

29. 10. 2014 15:07
Je jen málo míst, pro která by měl člověk na jazyku tolik trefných přívlastků, jako je tomu v případě irského Dublinu.
Dublin, Irsko
Dublin, Irsko | Foto: Thinkstock

Ať už jde o „keltského tygra“, odkazujícího na rapidní ekonomický růst, nebo „zelené město“, počtem parků a zeleně vysoce převyšující evropský průměr, stojí za to se o nich přesvědčit na vlastní kůži.

Dublin se nachází na východním pobřeží Irska blízko Irského moře, pohoří Wicklow Mountains a řeky Liffey, která město dělí na chudší severní a bohatší jižní část. Irsko vstoupilo do paměti turistů především obrázky nekonečných zelených ploch s historickými katedrálami a Dublin je spojením této představy s moderním a pulsujícím městem.

Dublin - základní informace

Název: Dublin           

Stát: Irsko

Počet obyvatel: 506 000

Rozloha: 115 km²

Nadmořská výška: 20 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 588 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +3531

I když je sláva keltského tygra dnes již značně zapomenutá, na památky období let 1995 až 2008, kdy se městu i celému státu ekonomicky dařilo tak dobře, že bylo opakovaně označováno za nejbohatší a také pro život nejdražší místo, narazíte v centru doslova na každém rohu, protože zde dodnes sídlí mezinárodní firmy a nacházejí se zde moderní budovy a netradičně řešené mosty. Pravou chuť města nejlépe nasajete ve čtvrti zvané Temple Bar plné útulných kavárniček, restaurací a hospůdek. Tak si objednejte některou z irských specialit, například fish and chips (o kterých málokdo ví, že skutečně pocházejí z Velké Británie, posléze rozšířených do Irska), kterou zapijte čím jiným než černým pivem Guinness.

Irskou historií prošlo několik nezapomenutelných velikánů jako například James Joyce, G. B. Shaw, Jonathan Swift nebo také Oscar Wilde. Milovníci sportu nepohrdnou návštěvou čtvrtého největšího sportovního stadionu s názvem Croke Park, který pojme 82 tisíc diváků.

Historie

První zmínky o Dublinu, tehdy ještě pod názvem Eblana, pocházejí z roku 140 př. n. l. z pera zeměpisce Klaudia Ptolemaia. V 9. století se zde nacházela dvě sídla. Keltská osada z názvem Baile Áthe Cliath (v překladu „město proutěného brodu“) a po nájezdech vikingů v roce 841 vikingské sídliště Dubh Linn označující černé jezírko v místech, kde se řeka Poddle vlévala do řeky Liffey. Říčka Poddle je dnes uměle svedena pod zem, městu však název již zůstal.

Právě ve vikingské osadě byla v roce 1030 založena katedrála Christ Church. Na počátku 12. století se zde vylodili Normané a z Dublinu učinili své správní středisko. Ve 13. století zde vznikl Dublinský hrad. Od 16. století sílí vliv Angličanů a královna Alžběta I. zde v roce 1592 zakládá Trinity College. V 17. století město vzkvétá čilým obchodem a postupně vznikají pro Dublin typické nábřeží podél řeky Liffey.

Mnohem víc však na dnešní podobě zanechalo stopy období georgiánské (1. polovina 18. století), kdy vznikly široké třídy a pětice náměstí. Vznik unie s Velkou Británií v roce 1801 znamenal zrušení irského parlamentu a posléze také chudobu a nepokoje, které trvaly až do přelomu 19. a 20. století, kdy se postupně odehrály Velikonoční povstání v roce 1916, anglo-irská válka v letech 1919 – 1921 a občanská válka 1916 – 1922, které vyústily v samostatný Svobodný irský stát, později Irskou republiku. Město však v té době stálo před náročnou výstavbou a opravou válkou zničených budov, která byla navíc přerušena druhou světovou válkou. Do dnešní doby se tak podařilo zachovat jen malá část původní klasicistních georgiánských budov, které musely mimo jiné ustoupit také nové výstavbě v období ekonomického růstu.

Turistické zajímavosti

Nejstarší památkou Dublinu, která stojí za vidění, je katedrála Christ Church z 11. století. Zajímavé je, že jde o památku protestantskou, takže dnes patří k menšinovému náboženství a spojí téměř na okraji zájmu. Vydejte se také do Dublinského hradu z 13. století, který v minulosti symbolizoval anglickou nadvládu nad Irskem. Z původní stavby si můžete prohlédnout hradní příkop a zbytky vikingské pevnosti, v moderní části dodnes probíhají státní návštěvy.

Katedrála sv. Patrika, Dublin
Katedrála sv. Patrika, Dublin | Foto: Thinkstock

Minout nesmíte ani Národní muzeum, už jen proto, že je zde vstup zdarma. Mimo jiné zde najdete exponáty z 8. století. S Národním muzeem sousedí Leinster House, krásná ukázka georgiánské architektury a dnešní sídlo parlamentu. Budovu nechal postavit vévoda z Leinsteru v roce 1745 v tehdy chudé jižní části města, čímž docílil přesídlení smetánky. Patronovi Irska svatému Patrikovi je zasvěcená katedrála St. Patrick´s z roku 1171. Je spojována se spisovatelem Jonathanem Swiftem, který zde působil jako děkan a je zde pohřben.

Vynechat nesmíte ani památky modernější doby, jako je například na 26 hektarech stojící areál pivovaru Guinness z roku 1759. Nachází se zde muzeum, kde je vám přesně vysvětlen proces výroby slavného černého stoutu včetně historie a náležité ochutnávky.

Počasí

Podnebí v Dublinu je přímořské s teplou zimou a chladným létem. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 10 stupňů, v létě je asi 15, v zimě 5. I když se zde velmi často objevují dešťové přeháňky, Dublin patří paradoxně k nejsušším oblastem Irska. Časté jsou zde i silné větry, od listopadu do dubna může také sněžit. Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu je tak období od dubna do července, kdy se můžete setkat pouze s bouřkami.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy