Dallas

6. 7. 2014 15:30
Jako černá šmouha se za americkým městem Dallas táhne jeho spojení s atentátem na amerického prezidenta J. F. Kennedyho. A dost možná také s nekonečným seriálem o naftařské společnosti a rodu Ewingů.
Dallas
Dallas | Foto: Thinkstock

Jako černá šmouha se za americkým městem Dallas táhne jeho spojení s atentátem na amerického prezidenta J. F. Kennedyho. A dost možná také s nekonečným seriálem o naftařské společnosti a rodu Ewingů. Město však kupodivu nabízí turistům mnohem víc.

Dallas je velkoměstem v každém směru. Žije zde přes milion obyvatel, rozpíná se na rozloze téměř tisíce kilometrů čtverečních a asi v žádném jiném americkém městě nenajdete pohromadě tolik bezdomovců a bezútěšně vypadajících budov, stejně jako sídel obrovských společností zabývajících se bankovnictvím, obchodem, telekomunikacemi a informačními technologiemi, ústředí obrovských amerických korporací a obchodních středisek.

Historický význam města je založen na petrochemickém průmyslu a pěstování bavlny, přesto se město časem ekonomicky zapojilo také do energetiky a lékařského výzkumu. Dallas svůj název získal po Georgi Mifflinu Dallasovi, americkém viceprezidentovi z let 1845 až 1849. Prolínají se zde původní industriální čtvrti plné skladů a průmyslových prostor, nyní přestavěných na kavárny a restaurace, s dvousetmetrovými mrakodrapy moderní a postmoderní éry.

Dallas je také městem sportu, nacházejí se zde sportovní týmy všech čtyř hlavních amerických sportů – fotbalu, basketbalu, hokeje a basebalu.

Historie

Dallas byl až do roku 1821 pod španělskou nadvládou a když Mexiko vyhlásilo nezávislost na Španělsku, stala se oblast, do které spadal, částí mexického státu Coahuila y Tejas. V roce 1836 se republika Texas oddělila od Mexika a stala se nezávislým státem.

Dallas - základní údaje

Název: Dallas

Stát: Spojené státy americké

Federální stát: Texas

Počet obyvatel: 1 200 000

Rozloha: 997 km²

Nadmořská výška: 131 m.n.m.

Hustota obyvatel: 1 340 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 214

Dallas jako takový byl založen v roce 1841 a v roce 1845 byl oficiálně připojen ke Spojeným státům americkým. V roce 1856 získal status města. Postavení Dallasu jako průmyslového centra vyplývalo zejména z jeho historického napojení na těžbu ropy a zpracování bavlny. Jeho poloha v blízkosti významných železničních tratí jeho pozici jen posilovala.

Výraznou ránu město dostalo 22. listopadu 1963, kdy bývalý příslušník Námořní pěchoty Spojených států Lee Harvey Oswald vystřelil na 35. prezidenta Spojených států amerických Johna Fitzeralda Kennedyho, který střelbě podlehl. Pravděpodobný střelec se nikdy k činu nepřiznal a byl zavražděn dva dny po zadržení. Atentát na tohoto mimořádně oblíbeného prezidenta otřásl celým světem. Pohřbu, který se konal 25. listopadu 1963, se zúčastnilo 220 zemí.

Turistické zajímavosti

Prezident John F. Kennedy
Prezident John F. Kennedy | Foto: JFK Library

Ta zřejmě nejzajímavější atrakce Dallasu je opět spojena se jménem J. F. Kennedyho. Jmenuje se The Sixth Floor Museum a jedná se v podstatě o páté patro budovy na roku Elm Street a Houston Street, z jehož okna údajně Lee Harvey Oswald střílel na prezidenta. Předloží vám zde celý příběh vzestupu mladého J. F. Kennedyho včetně historického kontextu. Vše je doplněno dobovým tiskem, videozáznamy i případnými konspiračními teoriemi.

Poblíž budovy se nachází Kennedyho památník v podobě otevřené hrobky, jako symbol otevřeného ducha tohoto prezidenta. Kousek odtud narazíte na červené muzeum (The Old Red Museum of Dallas), které popisuje vzestup města z malé vesničky zaměřené na produkci bavlny a ropy, až po prosperující velkoměsto. Dalším zajímavým muzeem je Dallas Museum of Art, kde se neplatí vstupné. Obsahuje expozice od starých indiánských kultur až po období kolonizace, děl evropských mistrů nebo moderny.

Dallas nejsou pouze mrakodrapy, najdete zde i kouzelné arboretum, které se nachází pár minut od centra na břehu jezera Shote Rock, nebo vodní zahrady The Fort Worth Water Gardens se třemi bazény. Ta zábavou jeďte do čtvrti The Fort Worth Stockyards, která se prezentuje jako čtvrť starého západu s moderní zábavou a nákupy. Milovníci umění pak ať navštíví Arts District nebo Deep Ellum, kde znějí tóny jazzu a blues.

Počasí

Dallas se nachází v subtropické oblasti s horkým letním a studeným zimním počasím. Léta jsou zde skutečné horká a suchá a teploty během července a srpna dosahují až 35 stupňů. Jaro je zde poměrně deštivé, podzim suchý a zima chladná. Teploty v zimních měsících klesají k nule, přes den je běžně 10 stupňů. Obecně je nejlepší přijet v květnu nebo září, jelikož v letních měsících je nejen dost horko, ale také ceny jsou o 50 % vyšší než po zbytek roku.

 

Právě se děje

Další zprávy