Chomutov

20. 6. 2014 13:20
Chomutov je páté největší město Ústeckého kraje.
Chomutov, herny, hazard
Chomutov, herny, hazard | Foto: Sandra Štefaniková

Chomutov leží při úpatí Krušných hor na břehu říčky Chomutovky.

Historie:

První zmínka o Chomutově pochází z roku 1252. Přes území Chomutova vedla důležitá obchodní cesta ze Saska do Čech. Od 13. do 15. století držel město řád německých rytířů. Od 16. do 18. století se v blízkosti Chomutova těžil kamenec. Na přelomu 50. a 60. let 18. století byla postavena císařská silnice spojující Chomutov s Prahou, podél níž se rozvinula zástavba i na pravém břehu Chomutovky.

Základní údaje

Rozloha: 29,26 km²

Počet obyvatel: 49 187

Kraj: Ústecký

Okres: Chomutov

Primátor: Jan Mareš (ČSSD)

PSČ: 430 01 - 431 01

K významnému rozvoji města došlo v 70. letech 19. století, kdy bylo město napojeno na železniční trať, která vedla z Krušných hor do Prahy. Na konci století byly u Chomutova otevřeny hnědouhelné doly a založeny železárny. Roku 1890 se na Chomutovsku začaly na prvním místě na světě vyrábět bezešvé ocelové trubky. Roku 1917 byla jižně od Chomutova založena zbrojní pobočka kladenské Poldi, po válce přeorientovaná také na hutní výrobu.

Po vzniku Československa patřil Chomutov mezi města, ve kterých tvořili většinu obyvatelstva Němci. V roce 1938 bylo město jakožto součást Sudet připojeno k Německu. Po druhé světové válce, kdy se Chomutov stal opět součástí Československa, došlo k odsunu německého obyvatelstva.

V 60. až 80. letech 20. století proběhla rozsáhlá přestavba města, která naštěstí výrazně nepoznamenala historické jádro, které je od roku 1992 městskou památkovou zónou.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Centrum města si zachovalo středověký půdorys typický pro historické tržní sídlo. Nejcennější historickou památku představuje kostel svaté Kateřiny ze 13. století, který je jedním z nejstarších raně gotických kostelů v Evropě.

Foto: Aktuálně.cz

Celý jižní okraj historického jádra vyplňuje areál bývalé jezuitské koleje a gymnázia. Dominantou Chomutova je kostel Nanebevzetí Panny Marie s Mosteckou věží. Velkým turistickým lákadlem je Podkrušnohorský zoopark a Kamencové jezero, které vzniklo v 18. století zatopením prostoru po těžbě kamencových břidlic.

Za kulturou lze v Chomutově vyrazit do kina, divadla, kulturního domu nebo do mnoha galerií.

Instituce v Chomutově:

Okresní soud v Chomutově se nachází v ulici Partyzánská. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Magistrát města Chomutov tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Chomutově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Chomutově kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 25 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy