Chomutov

20. 6. 2014 13:20
Chomutov je páté největší město Ústeckého kraje.
Chomutov, herny, hazard
Chomutov, herny, hazard | Foto: Sandra Štefaniková

Chomutov leží při úpatí Krušných hor na břehu říčky Chomutovky.

Historie:

První zmínka o Chomutově pochází z roku 1252. Přes území Chomutova vedla důležitá obchodní cesta ze Saska do Čech. Od 13. do 15. století držel město řád německých rytířů. Od 16. do 18. století se v blízkosti Chomutova těžil kamenec. Na přelomu 50. a 60. let 18. století byla postavena císařská silnice spojující Chomutov s Prahou, podél níž se rozvinula zástavba i na pravém břehu Chomutovky.

Základní údaje

Rozloha: 29,26 km²

Počet obyvatel: 49 187

Kraj: Ústecký

Okres: Chomutov

PSČ: 430 01 - 431 01

K významnému rozvoji města došlo v 70. letech 19. století, kdy bylo město napojeno na železniční trať, která vedla z Krušných hor do Prahy. Na konci století byly u Chomutova otevřeny hnědouhelné doly a založeny železárny. Roku 1890 se na Chomutovsku začaly na prvním místě na světě vyrábět bezešvé ocelové trubky. Roku 1917 byla jižně od Chomutova založena zbrojní pobočka kladenské Poldi, po válce přeorientovaná také na hutní výrobu.

Po vzniku Československa patřil Chomutov mezi města, ve kterých tvořili většinu obyvatelstva Němci. V roce 1938 bylo město jakožto součást Sudet připojeno k Německu. Po druhé světové válce, kdy se Chomutov stal opět součástí Československa, došlo k odsunu německého obyvatelstva.

V 60. až 80. letech 20. století proběhla rozsáhlá přestavba města, která naštěstí výrazně nepoznamenala historické jádro, které je od roku 1992 městskou památkovou zónou.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Centrum města si zachovalo středověký půdorys typický pro historické tržní sídlo. Nejcennější historickou památku představuje kostel svaté Kateřiny ze 13. století, který je jedním z nejstarších raně gotických kostelů v Evropě.

Foto: Aktuálně.cz

Celý jižní okraj historického jádra vyplňuje areál bývalé jezuitské koleje a gymnázia. Dominantou Chomutova je kostel Nanebevzetí Panny Marie s Mosteckou věží. Velkým turistickým lákadlem je Podkrušnohorský zoopark a Kamencové jezero, které vzniklo v 18. století zatopením prostoru po těžbě kamencových břidlic.

Za kulturou lze v Chomutově vyrazit do kina, divadla, kulturního domu nebo do mnoha galerií.

Instituce v Chomutově:

Okresní soud v Chomutově se nachází v ulici Partyzánská. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Magistrát města Chomutov tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Chomutově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Chomutově kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie hledá 14letou dívku v Karlových Varech

Policie pátrá po čtrnáctileté Miroslavě Horvátové z Kadaně, která v pátek odešla z hřiště v Karlových Varech poblíž zařízení pro děti v krizové situaci SOS Sluníčko v části Dvory. V jejím pokoji dnes našli dopis, v němž píše o svých problémech a možném sebepoškození. Z tohoto důvodu je dívka v ohrožení života.

Pohřešovaná byla v pondělí 18. října převezena z Chebu do organizace SOS Sluníčko Karlovy Vary - Dvory, která poskytuje alternativní péči dětem, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině. "V pátek 22. října odešla společně s několika dalšími dětmi na dětské hřiště nacházející se u panelových domů v ulici Svatošská. Po chvíli začala z hřiště odcházet, proto se za ní vydala pečovatelka organizace. Ta ji ovšem následně ztratila z dohledu," uvedl karlovarský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Dívka měří přibližně 160 centimetrů, má hnědočerné rovné vlasy po ramena. V době odchodu z dětského hřiště na sobě měla černou koženkovou bundu do pasu, melírované elastické šedobílé tepláky a černobílé sportovní boty. Má výrazné kruhové náušnice.

Policie žádá, aby lidé, kteří získají jakékoli informace o dívce, volali na bezplatnou telefonní linku 158 nebo se obrátili na nejbližší policejní služebnu.

Pátrání policie vyhlásila v systému Dítě v ohrožení. Je to národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Funguje jako systém včasného varování v případech, kdy může být v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte.

Další zprávy