Chicago

28. 7. 2014 16:13
Větrné město, nebo také město v zahradě. Tak se přezdívá americkému Chicagu, třetímu nejlidnatějšímu městu ve Spojených státech.
Foto: Thinkstock

Kromě toho je to také město menšin, svůj domov zde našlo velké množství Poláků, Irů, Němců, Italů, Řeků, ale i Čechů a Slováků. 

Chicago se nachází ve státe Illinois při pobřeží Michiganského jezera. Název města je pravděpodobně odvozen již z dob, kdy místo obývali Indiáni, kteří jej využívali jako přístav pro své kanoe. Místo bylo porostlé velkým množstvím divoké cibule, jež do širokých krajin vydávala svůj zápach (v domorodém jazyce „chicagou“). Proč je ale Chicago v myslích turistů zapsáno jako město hříchu a o válce mezi chicagskými gangy byl natočen bezpočet filmů?

Chicago - základní údaje

Název: Chicago

Stát: Spojené státy americké

Federální stát: Illinois

Počet obyvatel: 2 715 000

Rozloha: 606 km²

Nadmořská výška: 179 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 867 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 773

Na počátku 20. století město skutečně bojovalo s gangstery, nevěstinci a drogami, stejně jako s korupcí prošpikovanou policií. V určité době by se dokonce mohlo zdát, že Chicago na těchto problémech doslova stavilo svou pověst a dodnes se z té doby dochovaly hrůzné historky o mrtvých návštěvnících bordelů, prostřelených hlavách a zbraních prodávajících se doslova na ulici. To vše navíc podpořil zákaz prodeje a pití alkoholických nápojů, který byl ve městě ustanoven v roce 1920. Na něm ve 20. století vydělalo hned několik zločinců v čele se světoznámým Al Caponem, jenž byl nakonec odsouzen k 11 letům vězení, kde také zemřel.

V Chicagu se zrodily první mrakodrapy Ameriky a dnes jde o jedno z nejmodernějších amerických měst s paradoxně bezpečnými ulicemi a nádherným pobřežím vinoucím se kolem Michiganského jezera. Město je také známé basketbalovým týmem Chicago Bulls nebo hokejovým týmem Chicago Blackhawks.

Historie

Historie Chicaga se začala psát až v 18. století, kdy bylo objeveno Francouzem Jeanem du Sablem. Město bylo oficiálně založeno v roce 1837 a o necelých 50 let později se v něm již začala stavět železnice a stalo se důležitým dopravním a obchodním uzlem také díky tomu, že byl dokončen kanál, který propojoval oblast jezer s řekami Hudson a Misissippi.

V roce 1860 se v Chicagu konal kongres, na kterém byl americkým prezidentem zvolen Abraham Lincoln. O deset let později vypukl ve městě obrovský požár, který se díky silnému větru rychle šířil a zničil na 10 kilometrů čtverečních obytné plochy a zabil na 300 lidí. Již tehdy bylo ale město natolik ekonomicky stabilní, že se rychle začalo s novou výstavbou, na kterou byly použity jiné materiály než výhradně dřevo.

Počátek 20. století se nesl v duchu války gangů a vraždy byly na denním pořádku. V 30. letech se starostou stal Čech Antonín Čermák, který úspěšně bojoval za bezpečnější ulice města. V roce 1933 však položil svůj život při ochraně prezidenta Franklina Roosevelta, na něhož byl spáchán atentát.

Turistické zajímavosti

Nejviditelnější turistickou zajímavostí je nejvyšší budova USA s názvem Willis Tower (původně Sears Tower). Má 108 pater, měří 443 metrů a byla postavena v roce 1973. Nedávno bylo zrekonstruována a nyní se zde nachází terasa s prosklenou podlahou. Město doslova z ptačí perspektivy můžete obdivovat z vyhlídky nacházející se v 103. patře.

Foto: Reuters

Druhým nejvyšším americkým mrakodrapem je Trump International Hotel and Tower, 423 metrů vysoký hotel, který se také nachází v Chicagu. Jako The Loop (smyčka) se označuje střed města kvůli vyvýšeným vlakům, které objíždějí centrum kolem dokola. To je na západě a severu ohraničeno řekou Chicago, která se každý rok na den svatého Patrika barví nazeleno.

Za zmínku stojí také 10hektarový Millennium Park s dominantou obloukové sochy z nerez oceli, ve které se zrcadlí celé město. Nachází se zde také pavilon Jay Prizker, který pojme až 4 tisíce lidí vychutnávajících si například hudební festivaly, nebo fontána Crown Fountain ze skleněných cihel, jež umožňuje projekci digitálních videí. Je toho ale mnohem více, například pulzující čtvrť Magnificent Mile s množstvím restaurací, kaváren a barů, kilometr dlouhé molo Navy Pier nebo písčitá pláž s palmami u jezera se sladkou vodou.

Počasí

Chicagu je vlhké a dusné kontinentální klima a čtyři roční období jsou zde důrazně oddělena. Jaro bývá deštivé s teplotami kolem 10 stupňů, léto horké a dusné s teplotami ke 30 stupňům, podzim chladný s teplotami okolo 12 stupňů a zima velmi studená, kdy teploty padají až k -8 stupňům. I když se Chicagu přezdívá Větrné město, vítr zde bývá málokdy. Přezdívka spíše odkazuje na divokou minulost a politické změny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy