Chicago

28. 7. 2014 16:13
Větrné město, nebo také město v zahradě. Tak se přezdívá americkému Chicagu, třetímu nejlidnatějšímu městu ve Spojených státech.
Foto: Thinkstock

Kromě toho je to také město menšin, svůj domov zde našlo velké množství Poláků, Irů, Němců, Italů, Řeků, ale i Čechů a Slováků. 

Chicago se nachází ve státe Illinois při pobřeží Michiganského jezera. Název města je pravděpodobně odvozen již z dob, kdy místo obývali Indiáni, kteří jej využívali jako přístav pro své kanoe. Místo bylo porostlé velkým množstvím divoké cibule, jež do širokých krajin vydávala svůj zápach (v domorodém jazyce „chicagou“). Proč je ale Chicago v myslích turistů zapsáno jako město hříchu a o válce mezi chicagskými gangy byl natočen bezpočet filmů?

Chicago - základní údaje

Název: Chicago

Stát: Spojené státy americké

Federální stát: Illinois

Počet obyvatel: 2 715 000

Rozloha: 606 km²

Nadmořská výška: 179 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 867 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 773

Na počátku 20. století město skutečně bojovalo s gangstery, nevěstinci a drogami, stejně jako s korupcí prošpikovanou policií. V určité době by se dokonce mohlo zdát, že Chicago na těchto problémech doslova stavilo svou pověst a dodnes se z té doby dochovaly hrůzné historky o mrtvých návštěvnících bordelů, prostřelených hlavách a zbraních prodávajících se doslova na ulici. To vše navíc podpořil zákaz prodeje a pití alkoholických nápojů, který byl ve městě ustanoven v roce 1920. Na něm ve 20. století vydělalo hned několik zločinců v čele se světoznámým Al Caponem, jenž byl nakonec odsouzen k 11 letům vězení, kde také zemřel.

V Chicagu se zrodily první mrakodrapy Ameriky a dnes jde o jedno z nejmodernějších amerických měst s paradoxně bezpečnými ulicemi a nádherným pobřežím vinoucím se kolem Michiganského jezera. Město je také známé basketbalovým týmem Chicago Bulls nebo hokejovým týmem Chicago Blackhawks.

Historie

Historie Chicaga se začala psát až v 18. století, kdy bylo objeveno Francouzem Jeanem du Sablem. Město bylo oficiálně založeno v roce 1837 a o necelých 50 let později se v něm již začala stavět železnice a stalo se důležitým dopravním a obchodním uzlem také díky tomu, že byl dokončen kanál, který propojoval oblast jezer s řekami Hudson a Misissippi.

V roce 1860 se v Chicagu konal kongres, na kterém byl americkým prezidentem zvolen Abraham Lincoln. O deset let později vypukl ve městě obrovský požár, který se díky silnému větru rychle šířil a zničil na 10 kilometrů čtverečních obytné plochy a zabil na 300 lidí. Již tehdy bylo ale město natolik ekonomicky stabilní, že se rychle začalo s novou výstavbou, na kterou byly použity jiné materiály než výhradně dřevo.

Počátek 20. století se nesl v duchu války gangů a vraždy byly na denním pořádku. V 30. letech se starostou stal Čech Antonín Čermák, který úspěšně bojoval za bezpečnější ulice města. V roce 1933 však položil svůj život při ochraně prezidenta Franklina Roosevelta, na něhož byl spáchán atentát.

Turistické zajímavosti

Nejviditelnější turistickou zajímavostí je nejvyšší budova USA s názvem Willis Tower (původně Sears Tower). Má 108 pater, měří 443 metrů a byla postavena v roce 1973. Nedávno bylo zrekonstruována a nyní se zde nachází terasa s prosklenou podlahou. Město doslova z ptačí perspektivy můžete obdivovat z vyhlídky nacházející se v 103. patře.

Foto: Reuters

Druhým nejvyšším americkým mrakodrapem je Trump International Hotel and Tower, 423 metrů vysoký hotel, který se také nachází v Chicagu. Jako The Loop (smyčka) se označuje střed města kvůli vyvýšeným vlakům, které objíždějí centrum kolem dokola. To je na západě a severu ohraničeno řekou Chicago, která se každý rok na den svatého Patrika barví nazeleno.

Za zmínku stojí také 10hektarový Millennium Park s dominantou obloukové sochy z nerez oceli, ve které se zrcadlí celé město. Nachází se zde také pavilon Jay Prizker, který pojme až 4 tisíce lidí vychutnávajících si například hudební festivaly, nebo fontána Crown Fountain ze skleněných cihel, jež umožňuje projekci digitálních videí. Je toho ale mnohem více, například pulzující čtvrť Magnificent Mile s množstvím restaurací, kaváren a barů, kilometr dlouhé molo Navy Pier nebo písčitá pláž s palmami u jezera se sladkou vodou.

Počasí

Chicagu je vlhké a dusné kontinentální klima a čtyři roční období jsou zde důrazně oddělena. Jaro bývá deštivé s teplotami kolem 10 stupňů, léto horké a dusné s teplotami ke 30 stupňům, podzim chladný s teplotami okolo 12 stupňů a zima velmi studená, kdy teploty padají až k -8 stupňům. I když se Chicagu přezdívá Větrné město, vítr zde bývá málokdy. Přezdívka spíše odkazuje na divokou minulost a politické změny.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy