Boston

30. 7. 2014 14:41
Boston, to je kousek Evropy umístěný na kraji Ameriky. Jde o jedno z mála amerických měst, které i přes svou velikost připomíná takovou větší vesnici, kde studenti chodí každý večer na pivo.
Boston, USA
Boston, USA | Foto: Thinkstock

Má navíc další plus, historické budovy, které vás na chvíli vrátí do vaší domoviny.

Páté největší město USA a také hlavní město amerického státu Massachusetts se nachází na severovýchodě Spojených států při Atlantském oceánu. Již od jeho založení je považováno za centrum vzdělávání, vědy a výzkumu, v současné době je možné zde studovat až na stovce vysokých škol a univerzit, mezi které patří například světově známý Harvard.

Ve městě se velmi netradičně a nutno říct, že zdařile, mísí architektura napříč několika stoletími. Výjimkou není situace, kdy se v lesklých stěnách mrakodrapů odráží starodávné kostely, rozeseté po centru města. Boston je také největším městem Nové Anglie, oblasti skládající se ze šesti amerických států, založené anglickými kolonisty.

Boston - základní údaje

Název: Boston

Federální stát: Massachusetts

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 680 000 (7 500 000 v aglomeraci)

Rozloha: 232 km²

Nadmořská výška: 13 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 815 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 857

Hlavním rysem této oblasti je vysoký podíl bělošského obyvatelstva a také určitým způsobem vtipná odnož angličtiny, která spojuje americkou angličtinu s archaismy britské angličtiny.

Boston je také městem kultury a sportu. Tomu vládne baseballový tým Boston Red Sox, hrající svá utkání na stadionu Fenway Park postaveném v roce 1912. Za zmínku stojí také hokejový tým Boston Bruins nebo basketbalový tým Boston Celtics. Nechvalně proslul také Bostonský maraton, kde v roce 2013 pachatelé teroristického útoku zabili tři lidi a 170 jich zranil.

Historie

Boston byl již v minulosti bohatým přístavem a jinak tomu není ani dnes. Jeho název zněl původně Trimountain (podle tří kopců nacházejících se ve městě), na Boston byl přejmenován podle vzoru anglického města v roce 1630. Tehdy se na území usadila první skupinka anglických kolonistů, kterými bylo posléze založeno centrum Puritánství, kolonie Massachusetts Bay. Od té doby začaly do města proudit davy intelektuálů, kterými bylo v roce 1635 založeno elitní Bostonské veřejné latinské gymnázium a také Cambridge College, dnes Harvardská univerzita.

Právě zde se také objevily první nepokoje a odpor k placení daní králi Jiřímu III. a britskému parlamentu. Odtud pochází známé Bostonské pití čaje, kdy byl v roce 1773 anglickými kolonisty vyházen náklad čaje do vod oceánu, což je považováno za počátek americké revoluce.

Po válce za nezávislost zde došlo k rozkvětu obchodu a řemesel a v polovině 19. století byl Boston prohlášen městem. V té době hlad v Evropě přinutil tisíce emigrantů opustit své domovy, které našly právě v Bostonu. A pomohly tak vytvořit onen evropský ráz města. Vzkvétal zde průmysl textilní, kožedělný a sklářský a v roce 1897 zde bylo otevřeno první metro v USA. Od té doby se Boston začal orientovat spíše na obchod, bankovnictví, školství, zdravotnictví a technologie.

Turistické zajímavosti

Pro turisty je v tomto městě připravena jedna lahůdka. Historická pěší trasa s názvem Freedom Trail představuje nejlepší možnost, jak si prohlédnout většinu těch nejdůležitějších bostonský památek naprosto bez mapy. Vaše kroky totiž vede červená stezka vydlážděná v chodníku. Trasa zabere zhruba tři hodiny a nabízí 16 zastávek. Jednou z nich je například Boston Common, nejstarší park ve městě z roku 1634, jež je součástí „smaragdového náhrdelníku“, devíti parků uspořádaných do písmene U.

Boston, Massachusetts State House
Boston, Massachusetts State House | Foto: Thinkstock

Dalšími zastávkami jsou Massachusetts State House (Parlament na vrcholu Beacon Hill z roku 1798, nyní sídlo vlády), Park Street Church (evangelický kostel s vysokou bílou věží, který je zdaleka vidět) nebo Boston Massacre Site, místo, kde byli v roce 1770 při tzv. Bostonském masakru před davem upáleni britští vojáci, a zabito bylo pět civilistů.

Turisticky oblíbený je také Quincy Market, tržnice se stovkami stánků nabízejících jídlo a suvenýry z celého světa. Nedaleko něj byl nedávno postaven pomník Holocaustu, tvoří jej šest skleněných sloupů s názvy koncentračních táborů. Ze sloupů vane nepříjemný teplý vzduch evokující pocity, s jakými Židé vcházeli do plynových komor.

Počasí

Ačkoliv se město nachází dost jižně (zhruba na úrovni Říma), podnebí je v Bostonu drsné s velkým množstvím sněhu v zimě a horkými měsíci v létě. Počasí se mění relativně rychle, takže asi nikdy nemůžete být na 100 % připraveni, vesměs je ale nejvhodnějším obdobím pro návštěvu červen, kdy se teploty pohybují mezi 16 a 26 stupni.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky na Baleárské ostrovy. Informoval o tom dnes deník El Mundo, podle něhož jde v případě Baleár o nejvyšší číslo za jeden den. Celkem připluli migranti ke španělskému pobřeží za poslední den ve čtyřicítce člunů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy