Boston

30. 7. 2014 14:41
Boston, to je kousek Evropy umístěný na kraji Ameriky. Jde o jedno z mála amerických měst, které i přes svou velikost připomíná takovou větší vesnici, kde studenti chodí každý večer na pivo.
Boston, USA
Boston, USA | Foto: Thinkstock

Má navíc další plus, historické budovy, které vás na chvíli vrátí do vaší domoviny.

Páté největší město USA a také hlavní město amerického státu Massachusetts se nachází na severovýchodě Spojených států při Atlantském oceánu. Již od jeho založení je považováno za centrum vzdělávání, vědy a výzkumu, v současné době je možné zde studovat až na stovce vysokých škol a univerzit, mezi které patří například světově známý Harvard.

Ve městě se velmi netradičně a nutno říct, že zdařile, mísí architektura napříč několika stoletími. Výjimkou není situace, kdy se v lesklých stěnách mrakodrapů odráží starodávné kostely, rozeseté po centru města. Boston je také největším městem Nové Anglie, oblasti skládající se ze šesti amerických států, založené anglickými kolonisty.

Boston - základní údaje

Název: Boston

Federální stát: Massachusetts

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 680 000 (7 500 000 v aglomeraci)

Rozloha: 232 km²

Nadmořská výška: 13 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 815 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 857

Hlavním rysem této oblasti je vysoký podíl bělošského obyvatelstva a také určitým způsobem vtipná odnož angličtiny, která spojuje americkou angličtinu s archaismy britské angličtiny.

Boston je také městem kultury a sportu. Tomu vládne baseballový tým Boston Red Sox, hrající svá utkání na stadionu Fenway Park postaveném v roce 1912. Za zmínku stojí také hokejový tým Boston Bruins nebo basketbalový tým Boston Celtics. Nechvalně proslul také Bostonský maraton, kde v roce 2013 pachatelé teroristického útoku zabili tři lidi a 170 jich zranil.

Historie

Boston byl již v minulosti bohatým přístavem a jinak tomu není ani dnes. Jeho název zněl původně Trimountain (podle tří kopců nacházejících se ve městě), na Boston byl přejmenován podle vzoru anglického města v roce 1630. Tehdy se na území usadila první skupinka anglických kolonistů, kterými bylo posléze založeno centrum Puritánství, kolonie Massachusetts Bay. Od té doby začaly do města proudit davy intelektuálů, kterými bylo v roce 1635 založeno elitní Bostonské veřejné latinské gymnázium a také Cambridge College, dnes Harvardská univerzita.

Právě zde se také objevily první nepokoje a odpor k placení daní králi Jiřímu III. a britskému parlamentu. Odtud pochází známé Bostonské pití čaje, kdy byl v roce 1773 anglickými kolonisty vyházen náklad čaje do vod oceánu, což je považováno za počátek americké revoluce.

Po válce za nezávislost zde došlo k rozkvětu obchodu a řemesel a v polovině 19. století byl Boston prohlášen městem. V té době hlad v Evropě přinutil tisíce emigrantů opustit své domovy, které našly právě v Bostonu. A pomohly tak vytvořit onen evropský ráz města. Vzkvétal zde průmysl textilní, kožedělný a sklářský a v roce 1897 zde bylo otevřeno první metro v USA. Od té doby se Boston začal orientovat spíše na obchod, bankovnictví, školství, zdravotnictví a technologie.

Turistické zajímavosti

Pro turisty je v tomto městě připravena jedna lahůdka. Historická pěší trasa s názvem Freedom Trail představuje nejlepší možnost, jak si prohlédnout většinu těch nejdůležitějších bostonský památek naprosto bez mapy. Vaše kroky totiž vede červená stezka vydlážděná v chodníku. Trasa zabere zhruba tři hodiny a nabízí 16 zastávek. Jednou z nich je například Boston Common, nejstarší park ve městě z roku 1634, jež je součástí „smaragdového náhrdelníku“, devíti parků uspořádaných do písmene U.

Boston, Massachusetts State House
Boston, Massachusetts State House | Foto: Thinkstock

Dalšími zastávkami jsou Massachusetts State House (Parlament na vrcholu Beacon Hill z roku 1798, nyní sídlo vlády), Park Street Church (evangelický kostel s vysokou bílou věží, který je zdaleka vidět) nebo Boston Massacre Site, místo, kde byli v roce 1770 při tzv. Bostonském masakru před davem upáleni britští vojáci, a zabito bylo pět civilistů.

Turisticky oblíbený je také Quincy Market, tržnice se stovkami stánků nabízejících jídlo a suvenýry z celého světa. Nedaleko něj byl nedávno postaven pomník Holocaustu, tvoří jej šest skleněných sloupů s názvy koncentračních táborů. Ze sloupů vane nepříjemný teplý vzduch evokující pocity, s jakými Židé vcházeli do plynových komor.

Počasí

Ačkoliv se město nachází dost jižně (zhruba na úrovni Říma), podnebí je v Bostonu drsné s velkým množstvím sněhu v zimě a horkými měsíci v létě. Počasí se mění relativně rychle, takže asi nikdy nemůžete být na 100 % připraveni, vesměs je ale nejvhodnějším obdobím pro návštěvu červen, kdy se teploty pohybují mezi 16 a 26 stupni.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy