Atentát v Bostonu

23. 4. 2013 15:24
V dubnu 2013 se v Bostonu konal každoroční maraton na výroční Den patriotů. Tento rok však událost otřásla celými Spojenými státy, jelikož se mezinárodní maraton stal terčem teroristického útoku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

V dubnu 2013 se v Bostonu konal každoroční maraton na výroční Den patriotů, který připomíná první vojenský střet americké války za nezávislost. Tento rok však otřásl celými Spojenými státy, neboť se stal terčem teroristického útoku.

V cílové rovině závodu došlo k výbuchu dvou bomb, které byly umístěny v odpadkových koších. V důsledku explozí zemřeli tři lidé a kolem 180 osob bylo zraněno.

Na základě videozáznamů a výpovědí svědků policie identifikovala dva podezřelé, jejichž totožnost zpočátku neznala. Rozsáhlá pátrací akce poté policii dovedla k pachatelům, kterými jsou bratři pocházející z Čečenska - Džochar (19 let) a Tamerlan (26 let) Carnajevovi.

Dvojice několik dní po útoku zabila člena ostrahy Massachusettského technického institutu a ukradla auto. Ozbrojená krádež vedla k masivní policejní akci. Policie pachatele stíhala až do Watertownu, který je od Bostonu vzdálen sedm kilometrů. Během akce utrpěl vážné střelné zranění jeden ze zasahujících policistů. Honička pak skončila smrtí staršího z bratrů, Džochar však zůstal nadále na útěku.

Na skrývajícího se atentátníka pak upozornil náhodný svědek David Henneberry, který se vydal ven krátce poté, co Boston zrušil apel, ať lidé zůstanou doma. Zraněného Carnajeva našel schovaného pod plachtou na své loďce, která byla uskladněná na zahradě.

Po několika dnech strávených v nemocnici byl Carnajev převezen do vězení. S policií komunikoval pouze při prvním výslechu. Jakmile se dozvěděl, že má právo nevypovídat, začal mlčet. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu trest smrti.

Na konci srpna 2013 přidala policie třetí obvinění, a to vůči devatenáctiletému spolužákovi bratrů Carnajevových. Měl se dopustit lži při federálním vyšetřování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy