Atentát v Bostonu

23. 4. 2013 15:24
V dubnu 2013 se v Bostonu konal každoroční maraton na výroční Den patriotů. Tento rok však událost otřásla celými Spojenými státy, jelikož se mezinárodní maraton stal terčem teroristického útoku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

V dubnu 2013 se v Bostonu konal každoroční maraton na výroční Den patriotů, který připomíná první vojenský střet americké války za nezávislost. Tento rok však otřásl celými Spojenými státy, neboť se stal terčem teroristického útoku.

V cílové rovině závodu došlo k výbuchu dvou bomb, které byly umístěny v odpadkových koších. V důsledku explozí zemřeli tři lidé a kolem 180 osob bylo zraněno.

Na základě videozáznamů a výpovědí svědků policie identifikovala dva podezřelé, jejichž totožnost zpočátku neznala. Rozsáhlá pátrací akce poté policii dovedla k pachatelům, kterými jsou bratři pocházející z Čečenska - Džochar (19 let) a Tamerlan (26 let) Carnajevovi.

Dvojice několik dní po útoku zabila člena ostrahy Massachusettského technického institutu a ukradla auto. Ozbrojená krádež vedla k masivní policejní akci. Policie pachatele stíhala až do Watertownu, který je od Bostonu vzdálen sedm kilometrů. Během akce utrpěl vážné střelné zranění jeden ze zasahujících policistů. Honička pak skončila smrtí staršího z bratrů, Džochar však zůstal nadále na útěku.

Na skrývajícího se atentátníka pak upozornil náhodný svědek David Henneberry, který se vydal ven krátce poté, co Boston zrušil apel, ať lidé zůstanou doma. Zraněného Carnajeva našel schovaného pod plachtou na své loďce, která byla uskladněná na zahradě.

Po několika dnech strávených v nemocnici byl Carnajev převezen do vězení. S policií komunikoval pouze při prvním výslechu. Jakmile se dozvěděl, že má právo nevypovídat, začal mlčet. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu trest smrti.

Na konci srpna 2013 přidala policie třetí obvinění, a to vůči devatenáctiletému spolužákovi bratrů Carnajevových. Měl se dopustit lži při federálním vyšetřování.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 2 hodinami

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy