Boskovice

13. 4. 2015 13:59
Boskovice jsou město v okrese Blansko v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Kapka

Boskovice leží na střední Moravě nedaleko Drahanské vrchoviny. Severovýchodně od města se nachází vodní nádrž Boskovice a přírodní park Řehořkovo Kořenecko.

Historie:

První písemná zmínka o trhové osadě Boskovice pochází ze 13. století. Od druhé poloviny 15. století jsou Boskovice uváděny jako městečko. Boskovický hrad je poprvé zmiňován roku 1313.

Základní údaje

Rozloha: 27,83 km²

Počet obyvatel: 11 478

Kraj: Jihomoravský

Okres: Blansko

Starostka: Hana Nedomová (ČSSD)

PSČ: 680 01

Roku 1454 vydal král Ladislav Pohrobek zákon o vyhnání Židů z královských měst. Židé z Brna odešli právě do Boskovic, kde vznikla židovská osada, která se stala jednou z nejvýznamnějších na území Moravy. O její důležitosti svědčí mimo jiné existence tří synagog, slavné ješivy, ve které působily význačné rabínské autority, nebo rozsáhlý hřbitov z poloviny 17. století. Uzavřené ghetto oddělené od města dvěma branami vzniklo v roce 1727.

S výjimkou let 1398 až 1458, kdy majiteli panství byli pánové z Kunštátu, patřilo město až do poloviny 16. století pánům z Boskovic, což byl významný moravský rod. Na město byly Boskovice povýšeny pravděpodobně v době vlády Marie Terezie (1740 až 1780). Název "město Boskovice" byl v listinách použit poprvé v roce 1759.

Od poloviny 19. století se Boskovice stávají průmyslovým centrem, rozvíjí se zde z původní cechovní malovýroby kovoprůmysl, obuvnictví, výroba konfekce, stavebního materiálu. Významný podíl na rozvoji průmyslu měla místní židovská komunita. Židé ve městě žili a podnikali až do druhé světové války. Ve dnech 14. a 15. března 1942 bylo z Boskovic do koncentračních táborů deportováno 458 židovských obyvatel, z nichž se vrátilo jen několik jednotlivců.

V současnosti se Boskovice stávají díky svému krásnému okolí centrem turistiky a odpočinku.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Mardoko

Historické jádro města včetně ghetta je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější památky patří středověký hrad, který stojí na vrchu nad městem, zámek z první poloviny 19. století nebo kostel svatého Jakuba Staršího na Masarykově náměstí. Velká židovská komunita obývala židovské město, z něhož se zachovalo několik domů, synagoga, židovský hřbitov a jedna původní brána. Nejbližší okolí nabízí zajímavé možnosti pro pěší turistiku a cykloturistiku. Boskovice jsou obklopeny lesy Drahanské vrchoviny a se nacházejí v severní části Moravského krasu.

Tradiční kulturní akcí je Unijazz - festival pro židovskou čtvrť, který nabízí hudební, divadelní a filmová představení, výstavy nebo autorská čtení. Každoročně se zde také koná jarní sraz Velorexů.

Instituce v Boskovicích:

Městský úřad Boskovice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Boskovice patří do obvodu Okresního soudu v Blansku. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Boskovicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Boskovicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy