Boskovice

13. 4. 2015 13:59
Boskovice jsou město v okrese Blansko v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Kapka

Boskovice leží na střední Moravě nedaleko Drahanské vrchoviny. Severovýchodně od města se nachází vodní nádrž Boskovice a přírodní park Řehořkovo Kořenecko.

Historie:

První písemná zmínka o trhové osadě Boskovice pochází ze 13. století. Od druhé poloviny 15. století jsou Boskovice uváděny jako městečko. Boskovický hrad je poprvé zmiňován roku 1313.

Základní údaje

Rozloha: 27,83 km²

Počet obyvatel: 11 478

Kraj: Jihomoravský

Okres: Blansko

Starostka: Hana Nedomová (ČSSD)

PSČ: 680 01

Roku 1454 vydal král Ladislav Pohrobek zákon o vyhnání Židů z královských měst. Židé z Brna odešli právě do Boskovic, kde vznikla židovská osada, která se stala jednou z nejvýznamnějších na území Moravy. O její důležitosti svědčí mimo jiné existence tří synagog, slavné ješivy, ve které působily význačné rabínské autority, nebo rozsáhlý hřbitov z poloviny 17. století. Uzavřené ghetto oddělené od města dvěma branami vzniklo v roce 1727.

S výjimkou let 1398 až 1458, kdy majiteli panství byli pánové z Kunštátu, patřilo město až do poloviny 16. století pánům z Boskovic, což byl významný moravský rod. Na město byly Boskovice povýšeny pravděpodobně v době vlády Marie Terezie (1740 až 1780). Název "město Boskovice" byl v listinách použit poprvé v roce 1759.

Od poloviny 19. století se Boskovice stávají průmyslovým centrem, rozvíjí se zde z původní cechovní malovýroby kovoprůmysl, obuvnictví, výroba konfekce, stavebního materiálu. Významný podíl na rozvoji průmyslu měla místní židovská komunita. Židé ve městě žili a podnikali až do druhé světové války. Ve dnech 14. a 15. března 1942 bylo z Boskovic do koncentračních táborů deportováno 458 židovských obyvatel, z nichž se vrátilo jen několik jednotlivců.

V současnosti se Boskovice stávají díky svému krásnému okolí centrem turistiky a odpočinku.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Mardoko

Historické jádro města včetně ghetta je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější památky patří středověký hrad, který stojí na vrchu nad městem, zámek z první poloviny 19. století nebo kostel svatého Jakuba Staršího na Masarykově náměstí. Velká židovská komunita obývala židovské město, z něhož se zachovalo několik domů, synagoga, židovský hřbitov a jedna původní brána. Nejbližší okolí nabízí zajímavé možnosti pro pěší turistiku a cykloturistiku. Boskovice jsou obklopeny lesy Drahanské vrchoviny a se nacházejí v severní části Moravského krasu.

Tradiční kulturní akcí je Unijazz - festival pro židovskou čtvrť, který nabízí hudební, divadelní a filmová představení, výstavy nebo autorská čtení. Každoročně se zde také koná jarní sraz Velorexů.

Instituce v Boskovicích:

Městský úřad Boskovice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Boskovice patří do obvodu Okresního soudu v Blansku. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Boskovicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Boskovicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy