Boskovice

13. 4. 2015 13:59
Boskovice jsou město v okrese Blansko v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Kapka

Boskovice leží na střední Moravě nedaleko Drahanské vrchoviny. Severovýchodně od města se nachází vodní nádrž Boskovice a přírodní park Řehořkovo Kořenecko.

Historie:

První písemná zmínka o trhové osadě Boskovice pochází ze 13. století. Od druhé poloviny 15. století jsou Boskovice uváděny jako městečko. Boskovický hrad je poprvé zmiňován roku 1313.

Základní údaje

Rozloha: 27,83 km²

Počet obyvatel: 11 478

Kraj: Jihomoravský

Okres: Blansko

Starostka: Hana Nedomová (ČSSD)

PSČ: 680 01

Roku 1454 vydal král Ladislav Pohrobek zákon o vyhnání Židů z královských měst. Židé z Brna odešli právě do Boskovic, kde vznikla židovská osada, která se stala jednou z nejvýznamnějších na území Moravy. O její důležitosti svědčí mimo jiné existence tří synagog, slavné ješivy, ve které působily význačné rabínské autority, nebo rozsáhlý hřbitov z poloviny 17. století. Uzavřené ghetto oddělené od města dvěma branami vzniklo v roce 1727.

S výjimkou let 1398 až 1458, kdy majiteli panství byli pánové z Kunštátu, patřilo město až do poloviny 16. století pánům z Boskovic, což byl významný moravský rod. Na město byly Boskovice povýšeny pravděpodobně v době vlády Marie Terezie (1740 až 1780). Název "město Boskovice" byl v listinách použit poprvé v roce 1759.

Od poloviny 19. století se Boskovice stávají průmyslovým centrem, rozvíjí se zde z původní cechovní malovýroby kovoprůmysl, obuvnictví, výroba konfekce, stavebního materiálu. Významný podíl na rozvoji průmyslu měla místní židovská komunita. Židé ve městě žili a podnikali až do druhé světové války. Ve dnech 14. a 15. března 1942 bylo z Boskovic do koncentračních táborů deportováno 458 židovských obyvatel, z nichž se vrátilo jen několik jednotlivců.

V současnosti se Boskovice stávají díky svému krásnému okolí centrem turistiky a odpočinku.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Mardoko

Historické jádro města včetně ghetta je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější památky patří středověký hrad, který stojí na vrchu nad městem, zámek z první poloviny 19. století nebo kostel svatého Jakuba Staršího na Masarykově náměstí. Velká židovská komunita obývala židovské město, z něhož se zachovalo několik domů, synagoga, židovský hřbitov a jedna původní brána. Nejbližší okolí nabízí zajímavé možnosti pro pěší turistiku a cykloturistiku. Boskovice jsou obklopeny lesy Drahanské vrchoviny a se nacházejí v severní části Moravského krasu.

Tradiční kulturní akcí je Unijazz - festival pro židovskou čtvrť, který nabízí hudební, divadelní a filmová představení, výstavy nebo autorská čtení. Každoročně se zde také koná jarní sraz Velorexů.

Instituce v Boskovicích:

Městský úřad Boskovice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Boskovice patří do obvodu Okresního soudu v Blansku. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Boskovicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Boskovicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy