Blansko

11. 10. 2014 14:19
Blansko je okresní město v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Mr Hyde

 Blansko leží severně od Brna v údolí řeky Svitavy.

Historie:

Blansko bylo založeno původně jako osada Staré Blansko na pravém břehu řeky Svitavy, podél níž procházela významná obchodní stezka z Podunají do Čech.

Základní údaje

Rozloha: 50,56 km²

Počet obyvatel: 20 845

Kraj: Jihomoravský

Okres: Blansko

Starosta: Ivo Polák (ČSSD)

PSČ: 678 01

První písemná zmínka o Blansku pochází z 12. století. Blansko se s dalšími osadami stalo majetkem olomouckého biskupství a jeho držitelé dostávali toto zboží jako léno. Na konci 14. století vznikla osada Nové Blansko, která se stala jádrem pozdějšího města. Obě části se spojily v roce 1526. Roku 1580 povýšil Matyáš Žalkovský ze Žalkovic Blansko na městečko. V první polovině 17. století bylo Blansko negativně zasaženo třicetiletou válkou (1618 až 1648).

Ekonomický rozvoj nastal až po válce. V roce zde slezský rod hrabat Gellhornů zde v roce 1698 založil první železárny. Na začátku 18. století bylo Blansko významným hospodářským střediskem a počet obyvatel výrazně vzrostl. První polovina 19. století byla obdobím rozkvětu blanenského železářství a rozmachu výroby umělecké litiny. Salmům, kteří později prodali železárny pražské firmě Breitfeld-Daněk, patřilo blanenské panství do roku 1945. Zásadní význam pro rozvoj Blanska měla výstavba železniční trati Brno – Česká Třebová – Praha v letech 1843–1849.

Roku 1905 bylo Blansko povýšeno na město. V té době bylo rozvinutým průmyslovým městem. Největší továrnou byly Salmovy železářské závody (dnešní ČKD Blansko). Už před první světovou válkou se Blansko a jeho bezprostřední okolí staly vyhledávaným turistickým cílem. Druhá světová válka sice rozvoj města násilně přerušila, již brzy po jejím skončení se ale Blansko z následků okupace vzpamatovalo a v roce 1949 se stalo okresním městem.

V 60. letech se Blansko stalo synonymem strojírenského průmyslu. Důsledkem průmyslového rozvoje byl prudký nárůst počtu obyvatel a také přestavba města, která zasáhla i historické jádro. Rok 1989 přinesl městu nejen zásadní společenské změny, ale také rozpad velkých podniků a dočasný útlum zdejší průmyslové výroby. Dnes se město snaží soustředit na rozvoj cestovního ruchu.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Michal Klajban

Blansko představuje bránu Moravského krasu, což je největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice. Město je tak výchozím bodem pro výlety do nejbližšího okolí. Nejvýznamnější památkou je zámek s přilehlým parkem. V zámku je dnes umístěno Muzeum Blansko s několika stálými expozicemi, napříklas historie železářství nebo Moravský kras. Návštěvníci mohou navštívit také Klamovu huť z 19. století.

V Blansku se každoročně koná festival filmů, setkání a dobrodružství Rajbas a také hudební festival Muzika pro Karolínku, který představuje cyklus prázdninových koncertů s osmnáciletou tradicí.

Instituce v Blansku:

Městský úřad Blansko tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Blansku se nachází v Hybešově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Blansku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontatky.

Úřad práce České republiky má v Blansku kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy