Blansko

11. 10. 2014 14:19
Blansko je okresní město v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Mr Hyde

 Blansko leží severně od Brna v údolí řeky Svitavy.

Historie:

Blansko bylo založeno původně jako osada Staré Blansko na pravém břehu řeky Svitavy, podél níž procházela významná obchodní stezka z Podunají do Čech.

Základní údaje

Rozloha: 50,56 km²

Počet obyvatel: 20 845

Kraj: Jihomoravský

Okres: Blansko

Starosta: Ivo Polák (ČSSD)

PSČ: 678 01

První písemná zmínka o Blansku pochází z 12. století. Blansko se s dalšími osadami stalo majetkem olomouckého biskupství a jeho držitelé dostávali toto zboží jako léno. Na konci 14. století vznikla osada Nové Blansko, která se stala jádrem pozdějšího města. Obě části se spojily v roce 1526. Roku 1580 povýšil Matyáš Žalkovský ze Žalkovic Blansko na městečko. V první polovině 17. století bylo Blansko negativně zasaženo třicetiletou válkou (1618 až 1648).

Ekonomický rozvoj nastal až po válce. V roce zde slezský rod hrabat Gellhornů zde v roce 1698 založil první železárny. Na začátku 18. století bylo Blansko významným hospodářským střediskem a počet obyvatel výrazně vzrostl. První polovina 19. století byla obdobím rozkvětu blanenského železářství a rozmachu výroby umělecké litiny. Salmům, kteří později prodali železárny pražské firmě Breitfeld-Daněk, patřilo blanenské panství do roku 1945. Zásadní význam pro rozvoj Blanska měla výstavba železniční trati Brno – Česká Třebová – Praha v letech 1843–1849.

Roku 1905 bylo Blansko povýšeno na město. V té době bylo rozvinutým průmyslovým městem. Největší továrnou byly Salmovy železářské závody (dnešní ČKD Blansko). Už před první světovou válkou se Blansko a jeho bezprostřední okolí staly vyhledávaným turistickým cílem. Druhá světová válka sice rozvoj města násilně přerušila, již brzy po jejím skončení se ale Blansko z následků okupace vzpamatovalo a v roce 1949 se stalo okresním městem.

V 60. letech se Blansko stalo synonymem strojírenského průmyslu. Důsledkem průmyslového rozvoje byl prudký nárůst počtu obyvatel a také přestavba města, která zasáhla i historické jádro. Rok 1989 přinesl městu nejen zásadní společenské změny, ale také rozpad velkých podniků a dočasný útlum zdejší průmyslové výroby. Dnes se město snaží soustředit na rozvoj cestovního ruchu.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Michal Klajban

Blansko představuje bránu Moravského krasu, což je největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice. Město je tak výchozím bodem pro výlety do nejbližšího okolí. Nejvýznamnější památkou je zámek s přilehlým parkem. V zámku je dnes umístěno Muzeum Blansko s několika stálými expozicemi, napříklas historie železářství nebo Moravský kras. Návštěvníci mohou navštívit také Klamovu huť z 19. století.

V Blansku se každoročně koná festival filmů, setkání a dobrodružství Rajbas a také hudební festival Muzika pro Karolínku, který představuje cyklus prázdninových koncertů s osmnáciletou tradicí.

Instituce v Blansku:

Městský úřad Blansko tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Blansku se nachází v Hybešově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Blansku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontatky.

Úřad práce České republiky má v Blansku kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 33 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy