Bari

20. 1. 2016 12:03
Italské město Bari je známé nejen tím, že se zde nachází přístav, ale také faktem, že zde jen velmi málo prší a svátek svatého Mikuláše, patrona města, se zde netradičně slaví v květnu. Jeho ostatky najdete v místní bazilice.
Italské město Bari.
Italské město Bari. | Foto: Thinkstock

Bari se nachází v oblasti Apulie na jihu Itálie, omývaném Jaderským mořem. Se svými 320 000 obyvateli jde o druhé největší město zdejší oblasti, ve kterém se nacházejí univerzity, probíhají veletrhy a obchoduje v oblasti strojírenství, loďařství a zpracování ryb.

Faktické údaje

Název: Bari
Stát: Itálie
Počet obyvatel: 322 000
Rozloha: 116 km²
Nadmořská výška: 1 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 782 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +080

Patronem města je San Nicola, tedy svatý Mikuláš, jehož ostatky jsou uloženy v místní bazilice. Oslavy svatého Mikuláše probíhají každoročně v květnu, kdy byly jeho ostatky přivezeny do města. Po celý den je město zaplaveno stánky s různými lahůdkami, hraje se pouliční divadlo, pořádají se koncerty, soutěže a vynechat se nesmí ani ohňostroj. Do Bari v tyto dny přicházejí poutníci z celého světa.

Ve městě se koná také festival San Trifone, jehož největší atrakcí je ohňostrojová show. I tato událost je však spojená s jídlem, ochutnávají se játrové rolády, grilovaná plíčka či žaludky. Pro Bari jsou typické především těstoviny zvané orecchiette, tedy ouška, které místní ženy před vašimi zraky vyrábějí a suší na slunci. Ochutnat musíte také chléb pečený na kameni v pecích vytápěných dřevem, jehož kůrka nesmí být tlustší než tři milimetry. Místní obyvatelé se jako praví Italové baví do brzkých ranních hodin, nepotřebují k tomu ale litry alkoholu. Spíše dobré jídlo. V Bari se nachází také fotbalový klub A.S.Bari hrající na stadionu Stadio San Nicola, postaveném v roce 1990 pro světový pohár FIFA.

Historie

Již v 1. století před naším letopočtem bylo současné město Bari známé jako Barium. Ovládali jej Římané, a to kvůli jeho významné poloze mezi Via Traiana a přístavem na východě. V roce 465 zde vzniklo biskupství, jenž bylo o pět století později povýšeno na arcibiskupství, čímž město začalo získávat na významu. V 6. století město dobyli Byzantinci a v jejich držení bylo až do roku 1071, kdy jej jako poslední državu východního císařství dobyli Normané pod vedením Roberta Guiscarda.

V roce 1130 bylo město součástí Království obojí Sicílie a od roku 1282 součástí Neapolského království. V té době se na město poněkud pozapomnělo, jeho známost upadala a rozvoj se zastavil. Až na počátku 19. století zde Joachim Murat, švagr slavného Napoleona, začal stavět novou čtvrť s názvem Murattiano. V té době bylo Bari nejvýznamnějším přístavem v širém okolí. Za druhé světové války město utrpělo značné ztráty, jako jediné v Evropě trpělo použitím chemických zbraní.

Turistické zajímavosti

Historické centrum Bari leží nad přístavem a je lemováno ulicí Corso Vittori Emanuele II. Naleznete na ní radnici a divadlo Petruzzelli, po La Scale a neapolském divadle San Carlo jednu z největších operních budov na světě. Podobně jako to české, i toto divadlo do základů shořelo. Znovu otevřeno bylo v roce 2009, a to po 18leté rekonstrukci. K městskému hradu Castello Svevo se dostanete po ulici Piazza Massari.

Bazilika sv. Mikuláše, Bari.
Bazilika sv. Mikuláše, Bari. | Foto: Thinkstock

Původně byzantsko-normanská pevnost byla v roce 1240 přestavěna a za renesance opatřena rohovými baštami a novou fasádou. V 16. stoleté sloužila pevnost jako reprezentativní sídlo, později byla využívána jako žalář a kasárna. Dnes se v ní nachází památkový úřad. Naproti hradu se nachází katedrála San Sabino z 11. století s dřevěným stropem a působivou středověkou atmosférou. Byly zde uloženy ostatky původního patrona města, svatého Sabina. Obdivovat můžete také vzácnou byzantskou ikonu Madonna Odegitria z 8. století, zachycující věrnou podobu Panny Marie.

Při procházce podél pobřeží po panoramatické stezce Lungomare Perrotti dojdete k bazilice San Nicole, jež je považována za hlavní památku. Podnětem k jejímu postavení byl převoz ostatků svatého Mikuláše z Myry v roce 1087. Trojlodní bazilika s kryptou ukrývající ostatky byla postavena v letech 1087 až 1189 a obdivovat na ní můžete mimo jiné také lví portál, průčelí zdobené arabskými a byzantskými reliéfy, mramorový stolec Cattedra di Elia nebo Vivariniho Madonnu z roku 1476. Za návštěvu stojí také archeologické muzeum založené v roce 1875 a muzeum sádrových odlitků Museo della Gipsoteca na náměstí Piazza Federico II. di Svevia.

Počasí

Bari má typické přímořské podnebí. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teploty dosahují až k 28 stupňům. Nechladnějšími jsou pak měsíce leden a únor, kdy se teplota v průměru pohybuje okolo 5 stupňů, spadnout ale může až k nule. Region je známý tím, že zde prakticky neprší, takže je prakticky jedno, kdy se sem vypravíte, deštník můžete nechat doma.

 

Právě se děje

Další zprávy