Bari

20. 1. 2016 12:03
Italské město Bari je známé nejen tím, že se zde nachází přístav, ale také faktem, že zde jen velmi málo prší a svátek svatého Mikuláše, patrona města, se zde netradičně slaví v květnu. Jeho ostatky najdete v místní bazilice.
Italské město Bari.
Italské město Bari. | Foto: Thinkstock

Bari se nachází v oblasti Apulie na jihu Itálie, omývaném Jaderským mořem. Se svými 320 000 obyvateli jde o druhé největší město zdejší oblasti, ve kterém se nacházejí univerzity, probíhají veletrhy a obchoduje v oblasti strojírenství, loďařství a zpracování ryb.

Faktické údaje

Název: Bari
Stát: Itálie
Počet obyvatel: 322 000
Rozloha: 116 km²
Nadmořská výška: 1 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 782 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +080

Patronem města je San Nicola, tedy svatý Mikuláš, jehož ostatky jsou uloženy v místní bazilice. Oslavy svatého Mikuláše probíhají každoročně v květnu, kdy byly jeho ostatky přivezeny do města. Po celý den je město zaplaveno stánky s různými lahůdkami, hraje se pouliční divadlo, pořádají se koncerty, soutěže a vynechat se nesmí ani ohňostroj. Do Bari v tyto dny přicházejí poutníci z celého světa.

Ve městě se koná také festival San Trifone, jehož největší atrakcí je ohňostrojová show. I tato událost je však spojená s jídlem, ochutnávají se játrové rolády, grilovaná plíčka či žaludky. Pro Bari jsou typické především těstoviny zvané orecchiette, tedy ouška, které místní ženy před vašimi zraky vyrábějí a suší na slunci. Ochutnat musíte také chléb pečený na kameni v pecích vytápěných dřevem, jehož kůrka nesmí být tlustší než tři milimetry. Místní obyvatelé se jako praví Italové baví do brzkých ranních hodin, nepotřebují k tomu ale litry alkoholu. Spíše dobré jídlo. V Bari se nachází také fotbalový klub A.S.Bari hrající na stadionu Stadio San Nicola, postaveném v roce 1990 pro světový pohár FIFA.

Historie

Již v 1. století před naším letopočtem bylo současné město Bari známé jako Barium. Ovládali jej Římané, a to kvůli jeho významné poloze mezi Via Traiana a přístavem na východě. V roce 465 zde vzniklo biskupství, jenž bylo o pět století později povýšeno na arcibiskupství, čímž město začalo získávat na významu. V 6. století město dobyli Byzantinci a v jejich držení bylo až do roku 1071, kdy jej jako poslední državu východního císařství dobyli Normané pod vedením Roberta Guiscarda.

V roce 1130 bylo město součástí Království obojí Sicílie a od roku 1282 součástí Neapolského království. V té době se na město poněkud pozapomnělo, jeho známost upadala a rozvoj se zastavil. Až na počátku 19. století zde Joachim Murat, švagr slavného Napoleona, začal stavět novou čtvrť s názvem Murattiano. V té době bylo Bari nejvýznamnějším přístavem v širém okolí. Za druhé světové války město utrpělo značné ztráty, jako jediné v Evropě trpělo použitím chemických zbraní.

Turistické zajímavosti

Historické centrum Bari leží nad přístavem a je lemováno ulicí Corso Vittori Emanuele II. Naleznete na ní radnici a divadlo Petruzzelli, po La Scale a neapolském divadle San Carlo jednu z největších operních budov na světě. Podobně jako to české, i toto divadlo do základů shořelo. Znovu otevřeno bylo v roce 2009, a to po 18leté rekonstrukci. K městskému hradu Castello Svevo se dostanete po ulici Piazza Massari.

Bazilika sv. Mikuláše, Bari.
Bazilika sv. Mikuláše, Bari. | Foto: Thinkstock

Původně byzantsko-normanská pevnost byla v roce 1240 přestavěna a za renesance opatřena rohovými baštami a novou fasádou. V 16. stoleté sloužila pevnost jako reprezentativní sídlo, později byla využívána jako žalář a kasárna. Dnes se v ní nachází památkový úřad. Naproti hradu se nachází katedrála San Sabino z 11. století s dřevěným stropem a působivou středověkou atmosférou. Byly zde uloženy ostatky původního patrona města, svatého Sabina. Obdivovat můžete také vzácnou byzantskou ikonu Madonna Odegitria z 8. století, zachycující věrnou podobu Panny Marie.

Při procházce podél pobřeží po panoramatické stezce Lungomare Perrotti dojdete k bazilice San Nicole, jež je považována za hlavní památku. Podnětem k jejímu postavení byl převoz ostatků svatého Mikuláše z Myry v roce 1087. Trojlodní bazilika s kryptou ukrývající ostatky byla postavena v letech 1087 až 1189 a obdivovat na ní můžete mimo jiné také lví portál, průčelí zdobené arabskými a byzantskými reliéfy, mramorový stolec Cattedra di Elia nebo Vivariniho Madonnu z roku 1476. Za návštěvu stojí také archeologické muzeum založené v roce 1875 a muzeum sádrových odlitků Museo della Gipsoteca na náměstí Piazza Federico II. di Svevia.

Počasí

Bari má typické přímořské podnebí. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teploty dosahují až k 28 stupňům. Nechladnějšími jsou pak měsíce leden a únor, kdy se teplota v průměru pohybuje okolo 5 stupňů, spadnout ale může až k nule. Region je známý tím, že zde prakticky neprší, takže je prakticky jedno, kdy se sem vypravíte, deštník můžete nechat doma.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy