Atlanta

9. 9. 2014 14:43
Největší letiště na světě, Coca Cola na každém rohu a také spousta broskví. To je Atlanta, největší město amerického státu Georgie.
Atlanta, USA
Atlanta, USA | Foto: Thinkstock

Zde vyrůstají podle turistických ohlasů nejkrásnější Američanky. Tedy možná, že jediné krásné Američanky.

Atlanta - základní informace

Název: Atlanta

Federální stát: Georgie

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 471 000

Rozloha: 132 km²

Nadmořská výška: 225 - 320 m.n.m.

Hustota obyvatel: 1 224 obyv./km²

Náboženství: katolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 404

Atlanta se nachází na severu státu Georgie poblíž Apalašského pohoří, v těsné blízkosti řeky Chattahoochee, po níž je pojmenován nedaleký národní park. Byla zde založena společnost Coca Cola, což je turistům otloukáno o hlavu téměř na každém kroku, kromě toho se zde nachází sídlo dalších zhruba 500 mezinárodních společností.

Ekonomiku Atlanty táhnout především obory zabývající se logistikou, obchodem, médii a informačními technologiemi. Velký podíl má také doprava, nachází se zde totiž největší letiště na světě s názvem Hartsfield-Jackson, které přepraví ročně téměř 100 milionů pasažérů. První let se zde uskutečnil v roce 1926, kdy se ještě jmenovalo Cadler Fiel, v roce 1980 bylo přejmenováno podle starosty Atlanty Williama B. Hartsfielda, ke kterému bylo v roce 2003 přidáno jméno dalšího atlantského starosty Maynarda Jacksona.

V roce 1996 se zde konaly letní olympijské hry. Památku na ně naleznete v centru města, kde se nachází Centennial Olympic Park. Na jeho zhotovení bylo použito 800 tisíc cihel, rozložených na 21 akrech půdy.

Historie

Ještě před tím, než sever státu Georgie objevili první Evropani, jej obývali indiáni z kmene Cherokee. Usadili se v malé vesničce nazvané Standing Peachtree, ale stejně jako ostatní indiáni odsud byli vyhnáni na počátku 19. století.

V roce 1822 sem dorazili první Evropané a hned v roce 1836 zde byla postavena železnice spojující dnešní Atlantu s přístavem Savannah. Tehdy se na onom místě nacházela vesnička Terminus, později přejmenovaná na Thrasherville podle místního podnikatele, který zde otevřel první krámek s potravinami. Postupem času místo získalo další názvy, až v roce 1847 místní obyvatelé odsouhlasili, aby se město jmenovalo Atlanta (zkratka původního názvu Atlantica-Pacifica).

Během občanské války se Atlanta stala místem konání mnoha bitev, posléze i té největší s názvem Battle of Atlanta, při které bylo město v roce 1864 vypáleno do poslední budovy a zachráněna byla pouze nemocnice a kostel. Město se v následujících letech rychle vzpamatovalo, a to především díky napojení na železniční síť. V roce 1885 zde byla postavena technologická univerzita a město bylo oficiálně prohlášeno centrem vzdělání.

Počátek 20. století znamenal pro Atlantu obrovský růst, na druhé straně prošla několika tragédiemi, jako například požárem nebo rasovými konflikty. V 60. letech byla Atlanta hlavním organizátorem hnutí za lidská práva v čele s Martinem Lutherem Kingem Jr. V roce 1973 byl většinou obyvatel zvolen první starosta tmavé pleti Maynard Jackson, o dva roky později započala stavba metra a s konáním letních olympijských her v roce 1996 byly zrekonstruovány a nově postaveny parky, sportoviště a prostředky hromadné dopravy.

Turistické zajímavosti

Největším turistickým lákadlem Atlanty je bezesporu zábavní centrum Svět Coca Coly. Návštěvníky čeká nejen ochutnávka více než 60 druhů nápojů této společnosti, ale také různé druhy krátkých filmů, focení s maskoty společnosti nebo okukování obrovského sejfu, kde je podle pracovníků parku schovaný tajný recept, podle kterého se tento nápoj vyrábí. To ale není všechno, u napodobeniny výrobní linky můžete sledovat, jak se taková Coca Cola vyrábí, projdete si historii lahví i reklam na tento nápoj. Vše vrcholí již zmíněnou ochutnávkou, kde můžete okusit například melounovou Fantu nebo višňovou odrůdu Koly.

Vynechat nesmíte ani místní akvárium, které si stále, co se týká velikosti, drží světový primát. Obdivovat zde můžete nejen ryby všech možných barev a velikostí, ale také tučňáky, tuleně, běluhy a žraloky velrybí. Akvárium se pyšní 31 tisíci kubíky vody a podobně jako i v jiných zařízeních tohoto typu se i zde můžete procházet v obrovském proskleném tunelu a při tom pozorovat podmořský svět.

Z muzeí stojí za prohlídku to věnované Margaret Mitchell, autorce knihy Sever proti Jihu, nebo rozsáhlé muzeum o židovské komunitě.

Počasí

Počasí v Atlantě je ovlivněno tím, že se nachází ve vlhkém subtropickém podnebí s jasným střídáním čtyř ročních období. Léta jsou horká a vlhká s teplotami mezi 25 a 30 stupni (podle nadmořské výšky), zimy jsou studené s teplotami padajícími až k - 18 stupňům. Teplý vzduch z Mexického zálivu se stará o příjemné počasí zejména na jaře. Časté jsou zde také dešťové srážky, a to zejména na jaře a na podzim. Ojediněle se zde mohou objevit i ledové a sněhové bouře.

 

Právě se děje

Další zprávy