Virtuální operátoři a nové tarify mobilních operátorů

Aktualizováno 2. 6. 2013 22:45
V roce 2013 se do českého telefonního trhu dostal fenomén virtuálních operátorů se vším všudy. Využívají sítě stávajících poskytovatelů, ale za nižší ceny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Jako virtuální je nazýván mobilní operátor, který nemá vlastní licenci od státu ani vlastní síť. Využívá infrastrukturu "plnohodnotných" operátorů Telefónica O2, Vodafone nebo T-Mobile, od nichž si pronajímá část kapacity.

Služby prodává pod vlastní značkou a mnohdy přitom využívá velké základny stávajících zákazníků jiných služeb (například obchodní řetězec takto lidem nabídne vedle nákupů i levnější telefonování).

Kvalita signálu se u virtuálních operátorů v zásadě neliší od jednoho z trojice klasických operátorů. Rozdíl může spočívat v nabízených službách - například BleskMobil učí své klienty obsluhovat se v internetové samoobsluze tím, že služby telefonního operátora stojí 20 korun za hovor.

Na snadnější vstup virtuálních operátorů do stávajících sítí trojice Telefónica O2, Vodafone a T-Mobile tlačil i Český telekomunikační úřad, chce tím posílit konkurenci a snížit ceny, které v Česku až do dubna 2013 patřily k nejdražším v Evropské unii.

Jako první virtuální operátor v Česku se od listopadu 2012 prezentuje BleskMobil, značka vydavatelství Ringier v síti společnosti Telefónica O2. Nabízí jen předplacené karty.

Od dubna 2013 působí jako virtuální operátor v síti GSM společnost Air Telecom, provozující dosud značku U:fon jen v síti CDMA. Síť má pronajatou od T-Mobile.

V květnu spustilo velkou kampaň vydavatelství Mafra, které využilo značku internetové domény Mobil.cz a přišlo s vlastním virtuálním operátorem, který nabízí volání za 2,50 Kč, SMS za 1,50 Kč a internet zdarma, což má vše svá omezení. Např. internet zdarma znamená 200 MB dat po nabití kreditu s maximální platností po dobu jednoho měsíce. Následně sice internet zůstává, ale pouze při rychlosti 16 kb/s. Operátor využívá telefonní síť T-Mobile.

V květnu spustil provoz i Tesco Mobile, který provozuje vlastník obchodník řetězců Tesco. Využívá telefonní síť Telefónicy O2. Vybraný balíšek zvýhodňuje držitele věrnostní ClubCard, za 300 korun na měsíc nabízí neomezené volání a SMS do sítě Tesco Mobile, do dalších sítí volných 120 minut a 60 SMS, následně za cenu 2,90 za minutu volání a 1,50 za SMS. Mimo balíček se cena 1,50 Kč za minutu volání a 1,50 za SMS vztahuje na síť Tesco Mobile, zatímco do ostatních sítí je to za 2,90 Kč volání a 5 Kč za SMS.

Na konci května pak představil své služby i operátor 99mobile. Cenu volání do všech sítí srazil na 1,49 korun za minutu. To je zhruba o korunu méně, než nabízí další operátoři. Volání v rámci sítě 99mobile vyjde na 49 haléřů za minutu. Nabízí čtyři čtyři tarify od 49 do 399 korun měsíčně (od deseti do 400 volných minut pro volání do všech sítí). Dodatečné datové balíčky vyjdou od 79 do 199 korun za 100 až 500 MB dat.

Ještě v roce 2013 chtějí na trh vstoupit další konkurenti, například Centropol, COOP nebo společnost ha-vel internet. Uvažuje o tom i energetický gigant ČEZ, hovoří se i o České poště nebo o společnosti UPC. Telekomunikační firma GTS pak má fungovat jako virtuální operátor pro firemní zákazníky, síť si pronajme od T-Mobile.

Konkurence pak může výrazně zesílit po vstupu dalšího, tedy čtvrtého regulérního operátora. Český telekomunikační úřad vyhlásil nové podmínky aukce, která má skončit ještě v roce 2013. Stejně jako v předchozím klání se očekává, že zájem bude mít jediný, zato silný nováček ze skupiny PPF.

 

Právě se děje

Další zprávy