reklama
 
 

Rodičovský příspěvek 2017

AKTUALIZOVÁNO 20. 4. 2017
Foto: Thinkstock
Nárok na rodičovský příspěvek má jeden z rodičů, a to na nejmladší dítě v rodině, nejdéle do čtyř let věku dítěte.

Pokud si matka platila nemocenské pojištění, obvykle po porodu nejdříve čerpá peněžitou pomoc v mateřství a teprve zhruba od šestého měsíce pak rodičovský příspěvek.

Pro rodičovský příspěvek v roce 2017 se oproti předchozímu roku nic nemění. Poslanci už schválili změny, které mají mají od roku 2018 umožnit snadnější a rychlejší čerpání, základní podmínky a celková částka se ale výrazněji nemění (podrobněji o nich čtěte zde).

Od roku 2012 platí jednotný strop 220 tisíc korun nezávisle na délce čerpání (v úhrnu za celou dobu pobírání rodičovského příspěvku na jedno dítě). Skončilo dosavadní rozdělení rodičovského příspěvku na tři různě dlouhé varianty, mezi nimiž nešlo přecházet.

Nyní si lze zvolit v zásadě jakoukoliv délku čerpání (maximálně čtyři roky), přičemž na celkovou výši příspěvku to nebude mít vliv - pro všechny činí maximálně 220 tisíc.

Rodič, který v blízké době plánuje dalšího potomka nebo se chce rychleji vrátit do práce, si tak může vybrat kratší čerpání příspěvku.

Výše příspěvku však je omezena 70 procenty předchozího výdělku (vyměřovacího základu) a maximálně 11 500 korunami měsíčně. Má se tím zamezit situaci, kdy by některé matky dostávaly od státu více peněz, než si předtím vydělávaly v zaměstnání.

Rodičovský příspěvek - kalkulačka

Rychlost čerpání a tedy i výši měsíčního příspěvku si mohou rodiče opakovaně měnit podle aktuálních potřeb, změna je možná maximálně jednou za čtvrt roku. Skončilo tedy dřívější pravidlo, že jednou provedenou volbu délky čerpání už nelze později změnit.

K vyššímu příspěvku se snadněji než dříve dostanou i nezaměstnané ženy, pokud si nemocenské pojištění platil alespoň otec dítěte. Podobné zlepšení přišlo od roku 2012 i pro studentky či některé podnikatelky.

Pouze pokud jsou nezaměstnaní oba rodiče nebo si například jako OSVČ neplatí pojištění dobrovolně, připadne jim i nejméně výhodná čtyřletá varianta. Ta přináší 7 600 korun měsíčně do konce 9. měsíce věku a následně 3 800 korun měsíčně do čtyř let věku dítěte, pokud se mezitím nenarodí další dítě nebo nárok nezanikne jiným způsobem.

Novou podmínkou pro čerpání příspěvku je bydliště na území České republiky - tato podmínka musí být splněna jak u rodiče, tak u dítěte.

Při pobírání rodičovského příspěvku nezáleží na tom, zda má rodič nějaké další příjmy. Lze si tedy při něm vydělávat, aniž by to mělo vliv na snížení příspěvku.

Od roku 2012 skončilo dřívější omezení pro ty, kdo chtějí pobírat rodičovský příspěvek a přitom dávat dítě do školky či do jeslí. Rodičům dětí starších dvou let je rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě.

U dětí mladších dvou let platí, že nechtějí-li rodiče přijít o příspěvek, mohou dát potomka do školky maximálně na 46 hodin měsíčně.

1. 1. 2014

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama