reklama
 
 

Roaming a ceny telefonování z ciziny

AKTUALIZOVÁNO 1. 4. 2017
Češi, kteří od 15. června 2017 vyrazí na dovolenou nebo třeba pracovní cestu do jiné země EU, už nezaplatí za volání, psaní SMS ze zahraničí nebo mobilní internet žádnou přirážku k domácí ceně.

Výši poplatků za roaming, tedy za volání v zahraničí, tlačili politici Evropské unie postupně dolů už dříve. Poslední cenový limit na roamingové poplatky platí od dubna 2016 a skončí v polovině června 2017. Už během letní dovolené tak Češi budou moci volat, psát SMS a surfovat na internetu za ceny, které platí svým operátorům doma v Česku. 

Češi, kteří od 15. června vyrazí na dovolenou nebo třeba pracovní cestu do jiné země EU, už nezaplatí za volání, psaní SMS ze zahraničí nebo mobilní internet žádnou přirážku k domácí ceně. Nově bude používat mobil kdekoliv v EU za stejnou cenu jako v Česku.

Pro dosažení nižších cen nemusíte v praxi udělat nic. Před odjezdem do zahraničí už také nebudete muset řešit "zapnutí nějaké formy bezplatného roamingu". Ten by měl být samozřejmostí a platit automaticky v průběhu celého roku.

Dodejme, že samotný roaming (jako služba, která lidem či operátorů umožňuje využívat zahraniční sítě) samozřejmě nekončí, "jen" se za něj už nebude platit žádný příplatek.

Žádnému z operátorů se konec poplatků pochopitelně nelíbí. Obávají se příjmů v řádech miliard eur. Také někteří analytici upozorňují, že dobře míněná snaha prospět spotřebitelům může nakonec všechny Evropany zasáhnout jako bumerang. Hrozí, že operátoři začnou hledat ztracené příjmy na domácích trzích - přestanou tedy své nabídky inovovat a někteří možná zdraží. Mohou také přijít s kličkami, aby na cenových stropech tolik netratili. Více čtěte zde.

5. 4. 2012

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama