reklama
 
 

Otcovská poporodní péče, otcovské volno

AKTUALIZOVÁNO 25. 2. 2017
Tatínkové by si v prvních šesti týdnech po porodu mohli vzít týden volna v práci, stát by jim ho zaplatil stejně jako peněžitou pomoc v mateřství.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) navrhuje zavést novou dávku ze systému nemocenského pojištění - otcovskou poporodní péči.

Návrh už schválili poslanci a senátoři. Novinka by pak mohla začít fungovat pravděpodobně od ledna nebo února 2018. Nárok na dávku získají i otcové dětí, které se narodí v období šesti týdnů před začátkem účinnosti.

"Otcovská" má trvat sedm dnů a čerství tatínkové si ji budou moci vybrat v šestinedělí, tedy v prvních šesti týdnech po porodu. Stát by jim během těchto sedmi dnů vyplatil dávku, která se počítá stejně jako peněžitá pomoc v mateřství, tedy takzvaná mateřská. Měli by na ni nárok zaměstnanci a také podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění.

Nová dávka by podle ministerských výpočtů zhruba nahrazovala ušlou čistou mzdu hlavně lidem, kteří si vydělají přibližně od 15 do 25 tisíc korun hrubého měsíčně. Při výdělku vyšším než je průměrná mzda by podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesal. Dávka by byla v praxi nižší než čistá mzda i pro lidi, kteří si vydělají zhruba 10 tisíc korun, což je způsobeno konstrukcí daně z příjmu.

Při průměrné mzdě 26 tisíc korun by "otcovská" za jeden týden volna dosáhla zhruba 4200 korun, při hrubé mzdě 15 tisíc korun by mírně přesáhla 2400 korun a naopak při nadprůměrném výdělku 40 tisíc hrubého by otec dostal od státu kolem 5600 korun. Obecně by tato dávka dosahovala - stejně jako u peněžité pomoci v mateřství - sedmdesáti procent takzvaného denního vyměřovacího základu (v zásadě hrubé mzdy, která je u vyšších hodnot omezena redukcí a stropem).

Většina tatínků dosud v případě narození dítěte čerpá klasickou dovolenou nebo si bere neplacené volno. Podle zákoníku práce má otec nárok na placené pracovní volno jen na nezbytně nutnou dobu při odvozu ženy do porodnice nebo z porodnice. Pokud chce být při porodu, má nárok na volno, ale jen neplacené.

Otec má už nyní nárok na rodičovskou dovolenou, pokud o ni zaměstnavatele v prvních třech letech věku dítěte požádá. I podle dosavadních pravidel může čerpat peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, vždy však místo matky dítěte (nikoliv oba současně). Navržená novela tedy nepřináší nárok na další volno v zaměstnání, ale "jen" novou dávku z nemocenského pojištění nezávislou na tom, že matka ve stejnou dobu už dostává jinou.

27. 9. 2016

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama