Moneta Money Bank

Aktualizováno 1. 2. 2017 0:00
Pod novým názvem funguje od května 2016 dosavadní GE Money Bank.
Foto: Moneta Money Bank

GE Money Bank, čtvrtá největší banka v Česku podle počtu klientů (má jich zhruba milion) a šestá podle objemu aktiv, se na začátku května 2016 změnila na Moneta Money Bank.

"Moneta je římská bohyně peněz a také bohyně paměti. Paměť je důležitá, protože jsme banka s dlouhou a úspěšnou historií," říká její šéf Tomáš Spurný. Od jejího jména se odvozuje název pro peníze v řadě evropských jazyků. Barvy nové banky – modrá, červená a bílá – pak mají zdůraznit snahu být českou bankou.

Dosavadní majitel GE Money Bank, americký koncern General Electric, se v dubnu 2015 rozhodl, že utlumí většinu svých bankovních aktivit po světě, a dál se soustředí jen na průmysl. Před přímým prodejem české pobočky nakonec dostal přednost vstup na pražskou burzu - s jejími akciemi se tam obchoduje od května 2016.

Výběr nového názvu byl v Česku netradiční. Banka totiž nechala o nové značce před několika měsíci hlasovat i své klienty. Na výběr jim dala jména Bohemica Bank, Bohemia Money Bank, Felicia Bank, Xpera Bank či Opera Bank. Podle mluvčí banky Milady Veselé šetření mělo sloužit jako jeden z podkladů pro rozhodnutí, jeho výsledek ale GE nezveřejnila.

GE Money Bank působí na českém trhu od roku 1997 a zaměřuje se hlavně na spotřebitelské úvěrování domácností, půjčky malým a středním podnikům. Významnými klienty banky jsou zemědělci, kterým byla poskytnuta až třetina všech úvěrů. K růstu došlo hlavně po roce 1998, kdy GE převzala část zkrachovalé Agrobanky. V roce 2014 koupila jednu z největších leasingových společností na trhu, VB Leasing.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy