banka

ČNB už nebude dál plošně omezovat výplatu dividend bank

Česká národní banky již nebude výši dividend bank plošně omezovat, doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení hospodářských výsledků za rok 2021. Banky tak již nebudou omezeny výplatou dividend ze zisku za letošní rok. ČNB to v pátek oznámila v tiskové zprávě.

ČNB omezovala výplatu dividend ze zisků let 2019 a 2020 jako součást protikrizových opatření. Ta měla zmírnit negativní dopad rozsáhlých uzávěr ekonomiky během pandemie do hospodaření bank a udržet jejich kapitálové vybavení pro zachování stability bankovního sektoru.

Zdroj: ČTK

Objem úvěrů na bydlení v červenci klesl, i tak jde o třetí nejsilnější měsíc

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červenci 31,7 miliardy korun. Je to o 7,7 miliardy méně než v rekordním červnu, ale o 12,5 miliardy korun více než v červenci 2020. Letošní červenec je třetím nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Červenec byl sice ve srovnání s červnovým absolutním rekordem od začátku časové řady ČNB docela výrazně slabší, ale stále jde o historicky třetí nejsilnější měsíc. Vedle již klasických problémů s nedostatečnou nabídkou nových bytů na trhu situaci velmi výrazně komplikuje i skokový nárůst cen řady druhů stavebního materiálu," uvedl hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Index RPSN, tedy průměrná roční procentní sazba nákladů, podle statistiky ČNB stoupl v červenci u hypotečních úvěrů o 0,08 procentního bodu na 2,34 procenta. V červenci tedy mírně zrychlil růst sazeb RPSN. Úroková sazba stoupla rovněž o 0,08 bodu na 2,2 procenta.

Zdroj: ČTK

Dluhy českých domácností u bank v červenci opět stouply

Dluhy českých domácností u bank v červenci meziměsíčně stouply o 16,8 miliardy Kč na 1,958 bilionu korun. Zadlužení firem v prvním prázdninovém měsíci vzrostlo téměř o osm miliard na 1,156 bilionu Kč. Proti loňskému červenci byly dluhy domácností vyšší o 149,3 miliardy Kč, dluhy firem byly o 0,1 miliardy nižší. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy domácností rostou vytrvale od února 2016. Bilion korun překonaly v květnu 2010, v září 2017 se jejich objem přehoupl přes 1,5 bilionu. V červenci měly domácnosti dluhy z úvěrů za bydlení za 1,519 bilionu korun, meziměsíčně tak stouply o 0,9 procenta. Spotřebitelské úvěry se podle ČNB proti červnu zvýšily o 0,8 procenta, dosáhly 272 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Revolut rozšiřuje své služby českým zákazníkům uplatněním specializované evropské bankovní licence

Světová finanční platforma Revolut dnes uplatnila v Česku specializovanou evropskou bankovní licenci. Zákazníci, kteří přejdou na Revolut Bank, budou moci využívat její další služby. Jejich vklady budou chráněné. Revolut má v Česku více než 300 000 uživatelů.

"Jsme momentálně nejrychleji rostoucí fintech společností v Evropě. Nemáme skryté poplatky a neustále stavíme nové a inovativní finanční produkty," uvedl ředitel a spoluzakladatel Revolutu Nik Storonsky. Představení banky v Česku umožní podle něj v blízké budoucnosti uvést na trh nové produkty a služby.

"Na expanzi Revolutu vydělá hlavně zákazník," míní zakladatel finanční společnosti Patron Jiří Paták. Český trh je podle něj příliš malý na to, aby motivoval lokální banky k inovacím. Teprve tlak konkurence zvenčí vede ke zlepšení a zlevnění služeb. Na novinku budou muset další hráči reagovat a český zákazník se tak podle něj může připravit na vlnu změn.

Zdroj: ČTK
Pokračovat