Zlato, nákup a investice do zlata

13. 9. 2011 16:26
Cena zlata i dalších drahých kovů roste nepřímou úměrou ke stabilitě trhů. Ekonomická krize tak přispěla k prolomení několika historických rekordů cen zlata.
Zlato
Zlato | Foto: Reuters

Zlato je ušlechtilý a velmi kujný kov. Je poměrně měkký, chemicky stálý a relativně těžký (má téměř 19,5krát vyšší hustotu než voda). Představuje ideální investici, takže jeho ceny, stejně jako je tomu u dalších drahých kovů, rostou nepřímou úměrou ke stabilitě trhů. Není tedy divu, že ekonomická krize přispěla k prolomení několika historických rekordů cen zlata.

Stálost a nezničitelnost

V přírodě se obvykle, díky své stálosti (teplota tání je 1064,18 °C) a nevelké reaktivitě, nachází v ryzí formě. Kromě toho je také téměř nezničitelné (proto je také většina současného zlata "recyklovaná"). Rozpustíte ho pouze v několika typech roztoků, ten nejznámější se triviálně nazývá "lučavka královská". Jedná se o směs kyseliny chlorovodíkové a dusičné v poměru 3:1. Používá se k testování pravosti zlata - zlatá stopa, kterou daný předmět zanechá na nerostu zvaném buližník, se pokape tímto roztokem a sleduje se, jak se stopa mění.

Ryzost zlata

Karát v souvislosti se zlatem vypovídá o podílu zlata ve 24 dílech celku - 24karátové - ryzí - zlato je tedy prakticky čisté zlato (99,9% obsah zlata). Někdy se také používá vyjadřování obsahu zlata v tisícinách celku, kdy tedy 24karátovému zlatu odpovídá hodnota 999, 18karátovému zlatu potom 750 a tak dále.

Těžba zlata

Dříve se zlato získávalo zejména rýžováním na ložiscích, která to umožňovala (vzpomeňte si například na filmy o zlaté horečce na Yukonu nebo zfilmované "Mayovky"). Dnes jsou však už prakticky všechna tato ložiska vytěžena, proto přichází na řadu další způsoby těžby.

Samotná těžba zlata je poměrně nešetrná - hornina se namele, aby se během následného loužení dostal roztok k co největšímu množství zlatých zrnek.

Loužení samotné se často provádí roztokem alkalických kyanidů, který se nechává probublávat vzdušným kyslíkem. Po těžbě, ať už jako její důsledek nebo proto, že došlo k jejich vyplavení z těžené horniny potom na lokalitě zůstávají kyanidy, těžké kovy nebo arzen.

Největší množství zlata se skrývá v mořích a oceánech, neexistuje však žádný efektivní způsob, jak ho z vody získat.

 

Právě se děje

teď

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, z letovisek se tam musely evakuovat tisíce lidí. Kvůli ohni přišli o život již čtyři lidé.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy