Zlato, nákup a investice do zlata

13. 9. 2011 16:26
Cena zlata i dalších drahých kovů roste nepřímou úměrou ke stabilitě trhů. Ekonomická krize tak přispěla k prolomení několika historických rekordů cen zlata.
Zlato
Zlato | Foto: Reuters

Zlato je ušlechtilý a velmi kujný kov. Je poměrně měkký, chemicky stálý a relativně těžký (má téměř 19,5krát vyšší hustotu než voda). Představuje ideální investici, takže jeho ceny, stejně jako je tomu u dalších drahých kovů, rostou nepřímou úměrou ke stabilitě trhů. Není tedy divu, že ekonomická krize přispěla k prolomení několika historických rekordů cen zlata.

Stálost a nezničitelnost

V přírodě se obvykle, díky své stálosti (teplota tání je 1064,18 °C) a nevelké reaktivitě, nachází v ryzí formě. Kromě toho je také téměř nezničitelné (proto je také většina současného zlata "recyklovaná"). Rozpustíte ho pouze v několika typech roztoků, ten nejznámější se triviálně nazývá "lučavka královská". Jedná se o směs kyseliny chlorovodíkové a dusičné v poměru 3:1. Používá se k testování pravosti zlata - zlatá stopa, kterou daný předmět zanechá na nerostu zvaném buližník, se pokape tímto roztokem a sleduje se, jak se stopa mění.

Ryzost zlata

Karát v souvislosti se zlatem vypovídá o podílu zlata ve 24 dílech celku - 24karátové - ryzí - zlato je tedy prakticky čisté zlato (99,9% obsah zlata). Někdy se také používá vyjadřování obsahu zlata v tisícinách celku, kdy tedy 24karátovému zlatu odpovídá hodnota 999, 18karátovému zlatu potom 750 a tak dále.

Těžba zlata

Dříve se zlato získávalo zejména rýžováním na ložiscích, která to umožňovala (vzpomeňte si například na filmy o zlaté horečce na Yukonu nebo zfilmované "Mayovky"). Dnes jsou však už prakticky všechna tato ložiska vytěžena, proto přichází na řadu další způsoby těžby.

Samotná těžba zlata je poměrně nešetrná - hornina se namele, aby se během následného loužení dostal roztok k co největšímu množství zlatých zrnek.

Loužení samotné se často provádí roztokem alkalických kyanidů, který se nechává probublávat vzdušným kyslíkem. Po těžbě, ať už jako její důsledek nebo proto, že došlo k jejich vyplavení z těžené horniny potom na lokalitě zůstávají kyanidy, těžké kovy nebo arzen.

Největší množství zlata se skrývá v mořích a oceánech, neexistuje však žádný efektivní způsob, jak ho z vody získat.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy