Zlato, nákup a investice do zlata

13. 9. 2011 16:26
Cena zlata i dalších drahých kovů roste nepřímou úměrou ke stabilitě trhů. Ekonomická krize tak přispěla k prolomení několika historických rekordů cen zlata.
Zlato
Zlato | Foto: Reuters

Zlato je ušlechtilý a velmi kujný kov. Je poměrně měkký, chemicky stálý a relativně těžký (má téměř 19,5krát vyšší hustotu než voda). Představuje ideální investici, takže jeho ceny, stejně jako je tomu u dalších drahých kovů, rostou nepřímou úměrou ke stabilitě trhů. Není tedy divu, že ekonomická krize přispěla k prolomení několika historických rekordů cen zlata.

Stálost a nezničitelnost

V přírodě se obvykle, díky své stálosti (teplota tání je 1064,18 °C) a nevelké reaktivitě, nachází v ryzí formě. Kromě toho je také téměř nezničitelné (proto je také většina současného zlata "recyklovaná"). Rozpustíte ho pouze v několika typech roztoků, ten nejznámější se triviálně nazývá "lučavka královská". Jedná se o směs kyseliny chlorovodíkové a dusičné v poměru 3:1. Používá se k testování pravosti zlata - zlatá stopa, kterou daný předmět zanechá na nerostu zvaném buližník, se pokape tímto roztokem a sleduje se, jak se stopa mění.

Ryzost zlata

Karát v souvislosti se zlatem vypovídá o podílu zlata ve 24 dílech celku - 24karátové - ryzí - zlato je tedy prakticky čisté zlato (99,9% obsah zlata). Někdy se také používá vyjadřování obsahu zlata v tisícinách celku, kdy tedy 24karátovému zlatu odpovídá hodnota 999, 18karátovému zlatu potom 750 a tak dále.

Těžba zlata

Dříve se zlato získávalo zejména rýžováním na ložiscích, která to umožňovala (vzpomeňte si například na filmy o zlaté horečce na Yukonu nebo zfilmované "Mayovky"). Dnes jsou však už prakticky všechna tato ložiska vytěžena, proto přichází na řadu další způsoby těžby.

Samotná těžba zlata je poměrně nešetrná - hornina se namele, aby se během následného loužení dostal roztok k co největšímu množství zlatých zrnek.

Loužení samotné se často provádí roztokem alkalických kyanidů, který se nechává probublávat vzdušným kyslíkem. Po těžbě, ať už jako její důsledek nebo proto, že došlo k jejich vyplavení z těžené horniny potom na lokalitě zůstávají kyanidy, těžké kovy nebo arzen.

Největší množství zlata se skrývá v mořích a oceánech, neexistuje však žádný efektivní způsob, jak ho z vody získat.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy