Rozhodčí doložka a rozhodčí řízení

6. 4. 2012 12:10
Rozhodčí doložka je druhem rozhodčí smlouvy, která upravuje řešení potenciálních budoucích sporů, týkajících se právního vztahu, vyplývajícího z hlavní smlouvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rozhodčí doložka je druhem rozhodčí smlouvy, která upravuje řešení potenciálních budoucích sporů, týkajících se právního vztahu, vyplývajícího z hlavní smlouvy. Musí však jít o spory výhradně majetkového charakteru. Tedy pokud vznikne spor na základě určité smlouvy, nebude jej řešit soud, nýbrž rozhodce v rozhodčím řízení.

Jeho průběh nemá náležitosti jako soudní líčení a není daný zákonem. Je určený právě ujednáním v rozhodčí doložce. Ta může obsahovat údaje o tom jak a kde, za jakých konkrétních podmínek bude rozhodčí řízení probíhat a kdo bude rozhodcem. Ten se řídí právem země rovněž uvedeným v doložce, ale pokud to bylo ve smlouvě specifikováno, může se řídit i takzvaným principem spravedlnosti bez ohledu na zákonná ustanovení.

Rozhodčí nález obvykle nemusí obsahovat odůvodnění. Tento způsob ošetřování smluvních vztahů umožňuje rychlé a efektivní řešení případných sporů a může být výhodný, pokud se například společnosti nechtějí léta přetahovat u soudu a platit náklady řízení. Pokud se obě strany předem dohodnou na formě řízení, podmínkách a především rozhodci, může to být pohodlná záruka budoucích korektních vztahů.

Pokud je jedna strana v pozici fyzické osoby pasivně příjimající jednostranně výhodné podmínky rozhodčí doložky, zbavuje se tak v podstatě právní ochrany v podobě spravedlivého soudu. Typickými oběťmi, neznalými právního charakteru takové části smlouvy, jsou žadatelé o úvěr.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy