Rozhodčí doložka a rozhodčí řízení

6. 4. 2012 12:10
Rozhodčí doložka je druhem rozhodčí smlouvy, která upravuje řešení potenciálních budoucích sporů, týkajících se právního vztahu, vyplývajícího z hlavní smlouvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rozhodčí doložka je druhem rozhodčí smlouvy, která upravuje řešení potenciálních budoucích sporů, týkajících se právního vztahu, vyplývajícího z hlavní smlouvy. Musí však jít o spory výhradně majetkového charakteru. Tedy pokud vznikne spor na základě určité smlouvy, nebude jej řešit soud, nýbrž rozhodce v rozhodčím řízení.

Jeho průběh nemá náležitosti jako soudní líčení a není daný zákonem. Je určený právě ujednáním v rozhodčí doložce. Ta může obsahovat údaje o tom jak a kde, za jakých konkrétních podmínek bude rozhodčí řízení probíhat a kdo bude rozhodcem. Ten se řídí právem země rovněž uvedeným v doložce, ale pokud to bylo ve smlouvě specifikováno, může se řídit i takzvaným principem spravedlnosti bez ohledu na zákonná ustanovení.

Rozhodčí nález obvykle nemusí obsahovat odůvodnění. Tento způsob ošetřování smluvních vztahů umožňuje rychlé a efektivní řešení případných sporů a může být výhodný, pokud se například společnosti nechtějí léta přetahovat u soudu a platit náklady řízení. Pokud se obě strany předem dohodnou na formě řízení, podmínkách a především rozhodci, může to být pohodlná záruka budoucích korektních vztahů.

Pokud je jedna strana v pozici fyzické osoby pasivně příjimající jednostranně výhodné podmínky rozhodčí doložky, zbavuje se tak v podstatě právní ochrany v podobě spravedlivého soudu. Typickými oběťmi, neznalými právního charakteru takové části smlouvy, jsou žadatelé o úvěr.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy