Jak vybrat povinné ručení v roce 2012?

16. 12. 2011 10:36
Na co dát pozor při výběru či změně pojišťovny?
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: REUTERS/Suzanne Plunkett

Sjednat si povinné ručení patří k základním povinnostem každého nového i stávajícího řidiče. Jakými pravidly se řídit a jaká kritéria sledovat, abyste ani v roce 2012 neprodělali?

Základní povinnosti

Povinné ručení musí mít každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka anebo technický průkaz nebo je používáno na veřejných komunikacích. Platnost zákonného pojištění vozidel je stanovena pro území všech členských států Evropského hospodářského prostoru a pro území všech dalších států uvedených v seznamu států v prováděcí vyhlášce Ministerstva financí. Povinné ručení je nutné sjednat do 14 dnů od pořízení nového vozu nebo od vypršení stávající pojistné smlouvy. Pokud řidič hodlá změnit pojišťovnu, může tak učinit po konci pojistného období, dva měsíce po zahájení pojištění či do tří měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné události. V případě smlouvy na dobu neurčitou se pojištění ukončuje se standardní šestitýdenní výpovědní lhůtou.

Výše povinného ručení

Výši povinného ručení stanovuje zákon, který také reguluje limit pojistného plnění, kterého řidič dosáhne, pokud se mu stane nějaká komplikovanější nehoda. Většina pojišťovacích společností si limity stanoví něco málo nad samotným povinným limitem. Samotný limit pro povinné ručení určený zákonem je schopen pokrýt škody na majetku do výše 18 milionů korun a škody způsobené na lidském zdraví do výše 35 milionů korun. Při nadstandardních variantách pojištění se limit může pohybovat až kolem cifry 100 milionů korun jak na zdraví, tak také na majetek. Vyplacení pojistky se nevztahuje na situace, kdy řidič porušil zákon o silničním provozu, například řídil pod vlivem alkoholu nebo nenechal auto projít technickou kontolou.

Kritéria pro stanovení ceny

Hlavním kritériem pro stanovení ceny povinného ručení u všech pojišťoven je druh vozidla (osobní vozidlo, nákladní vozidlo apod.), objem motoru a k jakému účelu je vozidlo používáno (běžný provoz, taxislužba apod.). Cena povinného ručení je také ovlivněna průběhem předchozího pojištění (pro stanovení slevy - bonusu nebo přirážky – malusu). Některé pojišťovny přihlížejí při stanovení ceny pojištění i ke stáří vozu, výkonu vozu, věku pojistníka, bydlišti pojistníka a také zda se jedná o soukromou osobu nebo podnikatele. Některé pojišťovny zvýhodňují držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P a také lékaře.

Sankce

Sankce při nesjednání povinného pojistného se pohybuje ve rozmezí 5 až 40 tisíc korun, v krajním případě může skončit až zákazem řízení motorového vozidla až na jeden rok. Dalším úskalím je bezesporu placení škody v plné výši a v hotovosti člověku, kterému řidič bez pojistného způsobí škodu anebo újmu na zdraví.

Výběr společnosti

Při výběru společnosti, v jejímž portfoliu je i produkt jako povinné ručení, hraje klíčovou roli cena pojištění, výše limitů pojistného plnění, slevy a bonusy, doplňkové služby a jedním z faktorů výběru může být i prověření, zda je daná pojišťovna členem české asociace pojišťoven, která mimo jiné zastupuje, hájí a prosazuje zájmy členských pojišťoven a jejich klientů ve vztahu k orgánům státní správy, legislativě a dalším subjektům.

Hlavní pojišťovny a kalkulačky

Povinné pojištění nabízí řada společností, např. Allianz, AXA ČPP, ČP, ČSOB Pojišťovna, Generali, Kooperativa, Slavia, Triglav, Uniqa nebo Wüstenrot. Existuje také bezpočet kalkulaček, které poradí, která pojišťovna je pro dané vozidlo a řidiče nejvýhodnější, například epojisteni.cz, ceskepojisteni.cz nebo topsrovnani.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy