Změny v MHD Praha

30. 4. 2013 12:09
Od září 2012 začal podnik městské hromadné dopravě Praha s rozsáhlými změnami v linkách autobusů a tramvají a zavedl také tzv. metrolinky těchto dopravních prostředků.
MHD Praha
MHD Praha | Foto: Sandra Štefaniková

ROPID, organizace zajišťující Pražskou integrovanou dopravu, mezi níž patří veřejná doprava autobusy, tramvajemi, metrem, převozem či lanovkou, provádí změny v trasách linek a jízdních řádech. 1. září 2012 provedla rozsáhlé změny, které upravily trasy některých dopravních prostředků, přejmenovaly několik stanic nebo zavedly metropolitní linky, které představují uzlová spojení napříč městem.

Na červenec 2013 přichystali další změny v pražské MHD. Jízdní řády, které i tak každoročně postihne letní režim, tak čekaly i jiné změny. Obměna se týkala sedmi tramvajových a dvaceti jedna autobusových spojení. Zrušeny měly být autobusy číslo 122, 154 a 148. Nově byla být zavedena tramvaj číslo 13, z Náměstí bratří Synků do Černokostelecké, linka určená pro všední dny s desetiminutovými intervaly. Podle analýzy hnutí Auto*Mat změny neměly vyústit ani v negativnější ani v pozitivnější situaci.

Dopravní revoluce září 2012

Informace o změně řešení veřejné dopravy v Praze se poprvé objevily koncem června 2012. Tehdy pražští radní schválili návrh příspěvkové organizace ROPID. Úpravy v hromadné dopravě měly ročně ušetřit 406 milionů korun, ale skutečný přínos bude teprve znát, protože jej může ovlivnit odliv platících cestujících. V prosinci 2012 se totiž ukázalo, že magistrát musel na provoz veřejné dopravy v roce 2013 dát o 400 milionů více.

Kromě kritiky jednotlivých řešení dopravy ze strany městských částí a hnutí Auto*Mat bylo hojně diskutovanou otázkou načasování.

Jako termín zavedení změn bylo stanoveno 1. září 2012 (sobota). Konec prázdnin a řady dovolených, návrat dopravy k plnějšímu provozu a nedostatečná informovanost cestujících byly jednotlivými aspekty, které se nakonec povedlo zvládnout. Informační kampaň, která měla cestující na změny připravit, byla zahájena až dva týdny před startem, tj. 20. srpna. Heslem propagace změn bylo "Vždyť to jede jinam!" Měly výrazně upozornit cestující, aby si včas zjistili, co se jich týká.

Páteřními tramvajovými linkami se stala čísla 3, 9, 11, 17 a 22 s intervaly kolem čtyř minut ve špičce. Zrušeny byly spoje 15, 19 a 21.

Nově byl zaveden pojem metrobus pro 38 autobusových spojů. Našly jsme mezi nimi např. linky 119, 125, 136, 140, 167, 170, 177, 180 či 197. Tvoří je převážně kloubové autobusy, s intervaly šest až osm minut ve špičce. Posudek ČVUT v létě upozorňoval na to, že této koncepci hrozí kolaps, protože pro páteřní linky autobusů nejsou v Praze vhodné podmínky jako vyhrazené jízdní pruhy.

Některé linky byly omezeny, ať už frekvencí, nebo zastávkami.

Došlo také k přejmenování některých stanic. Zastávka "Na Návrší" se změnila na "Pod Dálnicí", "Na Rolích" na "Jemnickou" či "Vyskočilovu" podle ulice, "Oblouková" na "Bohemians", "Sazka Arena" na "Multiaréna Praha" nebo "Štěrboholy na "Novoštěrboholská".

Výzkumy spokojenosti se změnami v MHD

Během prvního týdne užívání veřejné dopravy provedla agentura STEM/MARK výzkum mezi 550 pasažéry. Nově vedené linky hromadné dopravy podle agentury pocítila téměř polovina všech pražských cestujících. Jen devět procent z nich je přitom s novými jízdními řády spokojeno. 52 % ohodnotilo změnu jako špatnou. Cestující nejčastěji kritizovali častější přestupování nebo rušení linek a úbytek spojů. Do první pětice nejvíce nepříjemných změn se dostaly i změny tras některých linek, prodloužení intervalů spojení a nedostatečná informovanost.

V lednu také hlavní město zveřejnilo svůj průzkum spokojenosti s dopravou. Drtivá většina cestujících byla s dopravou spokojená, cesta se zrychlila pouze 6 % cestujících, 19 % se naopak prodloužila. Zbylí cestující žádnou změnu nezaznamenali. Pouze 2 % cestujících uvedla, že mají přestupů méně.

Další úpravy jízdních řádů v Praze

Začátkem října provedl ROPID další, drobnější změny - nové zastávky nebo zkrácení intervalů odjezdů autobusů v odpolední špičce.

Od ledna 2013 vyzkoušel ROPID omezený zimní provoz od 7. ledna do 17. února, který stojí na tom, že ve zkouškovém období na školách není provoz tak vytížený.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 58 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 59 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy