Změny v MHD Praha

30. 4. 2013 12:09
Od září 2012 začal podnik městské hromadné dopravě Praha s rozsáhlými změnami v linkách autobusů a tramvají a zavedl také tzv. metrolinky těchto dopravních prostředků.
MHD Praha
MHD Praha | Foto: Sandra Štefaniková

ROPID, organizace zajišťující Pražskou integrovanou dopravu, mezi níž patří veřejná doprava autobusy, tramvajemi, metrem, převozem či lanovkou, provádí změny v trasách linek a jízdních řádech. 1. září 2012 provedla rozsáhlé změny, které upravily trasy některých dopravních prostředků, přejmenovaly několik stanic nebo zavedly metropolitní linky, které představují uzlová spojení napříč městem.

Na červenec 2013 přichystali další změny v pražské MHD. Jízdní řády, které i tak každoročně postihne letní režim, tak čekaly i jiné změny. Obměna se týkala sedmi tramvajových a dvaceti jedna autobusových spojení. Zrušeny měly být autobusy číslo 122, 154 a 148. Nově byla být zavedena tramvaj číslo 13, z Náměstí bratří Synků do Černokostelecké, linka určená pro všední dny s desetiminutovými intervaly. Podle analýzy hnutí Auto*Mat změny neměly vyústit ani v negativnější ani v pozitivnější situaci.

Dopravní revoluce září 2012

Informace o změně řešení veřejné dopravy v Praze se poprvé objevily koncem června 2012. Tehdy pražští radní schválili návrh příspěvkové organizace ROPID. Úpravy v hromadné dopravě měly ročně ušetřit 406 milionů korun, ale skutečný přínos bude teprve znát, protože jej může ovlivnit odliv platících cestujících. V prosinci 2012 se totiž ukázalo, že magistrát musel na provoz veřejné dopravy v roce 2013 dát o 400 milionů více.

Kromě kritiky jednotlivých řešení dopravy ze strany městských částí a hnutí Auto*Mat bylo hojně diskutovanou otázkou načasování.

Jako termín zavedení změn bylo stanoveno 1. září 2012 (sobota). Konec prázdnin a řady dovolených, návrat dopravy k plnějšímu provozu a nedostatečná informovanost cestujících byly jednotlivými aspekty, které se nakonec povedlo zvládnout. Informační kampaň, která měla cestující na změny připravit, byla zahájena až dva týdny před startem, tj. 20. srpna. Heslem propagace změn bylo "Vždyť to jede jinam!" Měly výrazně upozornit cestující, aby si včas zjistili, co se jich týká.

Páteřními tramvajovými linkami se stala čísla 3, 9, 11, 17 a 22 s intervaly kolem čtyř minut ve špičce. Zrušeny byly spoje 15, 19 a 21.

Nově byl zaveden pojem metrobus pro 38 autobusových spojů. Našly jsme mezi nimi např. linky 119, 125, 136, 140, 167, 170, 177, 180 či 197. Tvoří je převážně kloubové autobusy, s intervaly šest až osm minut ve špičce. Posudek ČVUT v létě upozorňoval na to, že této koncepci hrozí kolaps, protože pro páteřní linky autobusů nejsou v Praze vhodné podmínky jako vyhrazené jízdní pruhy.

Některé linky byly omezeny, ať už frekvencí, nebo zastávkami.

Došlo také k přejmenování některých stanic. Zastávka "Na Návrší" se změnila na "Pod Dálnicí", "Na Rolích" na "Jemnickou" či "Vyskočilovu" podle ulice, "Oblouková" na "Bohemians", "Sazka Arena" na "Multiaréna Praha" nebo "Štěrboholy na "Novoštěrboholská".

Výzkumy spokojenosti se změnami v MHD

Během prvního týdne užívání veřejné dopravy provedla agentura STEM/MARK výzkum mezi 550 pasažéry. Nově vedené linky hromadné dopravy podle agentury pocítila téměř polovina všech pražských cestujících. Jen devět procent z nich je přitom s novými jízdními řády spokojeno. 52 % ohodnotilo změnu jako špatnou. Cestující nejčastěji kritizovali častější přestupování nebo rušení linek a úbytek spojů. Do první pětice nejvíce nepříjemných změn se dostaly i změny tras některých linek, prodloužení intervalů spojení a nedostatečná informovanost.

V lednu také hlavní město zveřejnilo svůj průzkum spokojenosti s dopravou. Drtivá většina cestujících byla s dopravou spokojená, cesta se zrychlila pouze 6 % cestujících, 19 % se naopak prodloužila. Zbylí cestující žádnou změnu nezaznamenali. Pouze 2 % cestujících uvedla, že mají přestupů méně.

Další úpravy jízdních řádů v Praze

Začátkem října provedl ROPID další, drobnější změny - nové zastávky nebo zkrácení intervalů odjezdů autobusů v odpolední špičce.

Od ledna 2013 vyzkoušel ROPID omezený zimní provoz od 7. ledna do 17. února, který stojí na tom, že ve zkouškovém období na školách není provoz tak vytížený.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nad USA se už několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost, že by ho sestřelilo. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Přímou hrozbu však nyní balón nepředstavuje.

"Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny," sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. "Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody," sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

"Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní," podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. "Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu," citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

Další zprávy