Vojenská policie

12. 3. 2011 22:36
Vojenská policie vykonává policejní ochranu ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu ve správě Ministerstva obrany.
Vojenská policie
Vojenská policie | Foto: Ludvík Hradilek

Vojenská policie vykonává policejní ochranu ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu ve správě Ministerstva obrany.

Vojenská policie byla zřízena 21. ledna 1991. Její činnost se řídí zákonem č. 124/1992 Sb. a dále předpisy branného zákonodárství České republiky, trestním zákonem, trestním řádem a zákonem o přestupcích. V jejím čele je náčelník VP přímo podřízený ministru obrany. Jednotlivá velitelství jsou umístěna v posádkách v Praze (zde sídlí Hlavní velitelství Vojenské policie a Velitelství ochranné služby VP Praha), Staré Boleslavi, Táboře a Olomouci.

Vojenská policie působí v současnosti také na zahraničních misích Armády České republiky v zahraničí - v Afghánistánu, Kosovu a ve strukturách NATO, v minulosti též v Kuvajtu, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a Iráku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy