Viktor Kožený

3. 3. 2012 13:47
Viktor Kožený je nechvalně světově proslulý finančník, přezdívaný "Pirát z Prahy". Byl obviněn, a v červenci 2011 také odsouzen, za zpronevěru při kupónové privatizaci.
Viktor Kožený
Viktor Kožený | Foto: ČTK

Viktor Kožený je nechvalně světově proslulý finančník, přezdívaný Pirát z Prahy. I když je rodilým Čechem, má irské občanství, které formálně získal v roce 1995. V Irsku však nikdy dlouhodobě nepobýval. Podobně, jako třeba Radovan Krejčíř či Martin Koloc, je boháčem, který se před českou justicí skrývá ve světě.

Byl obviněn, a v červenci 2011 také odsouzen v nepřítomnosti na 10 let, za spoluúčast na zpronevěře majetku za 16 miliard korun, a to během operací v rámci kupónové privatizace v 90. letech. Česko na něj vydalo v roce 2003 mezinárodní zatykač.

Od roku 1995 pobývá Kožený na Bahamách - ostrovech, které jsou takzvaným daňovým rájem a obvykle své bohaté chráněnce jiným zemím ke stíhání nevydávají.

Od roku 2005 usilují o vydání Koženého také Spojené státy. Ty finančníka viní z úplatkářství při privatizačních aktivitách v Ázerbájdžánu, kde se pokusil tímto způsobem získat ropnou společnost Socar. Skupina investorů, jíž kolem sebe tehdy shromáždil, jej obvinila ze zpronevěry vložených prostředků.

Kolotoč žádostí o vydání a jejich zamítnutí ještě není u konce, neboť USA doposud nevyčerpaly všechny možnosti. Bahamské soudy Koženého v roce 2007 po dvouleté vazbě propustily a nadále jej vydat do USA odmítají.

Jeho partnerem v českém provatizačním skandálu je Boris Vostrý, jenž je rovněž mezinárodně hledaným a skrývá se v Belize. Není překvapením, že ani to své občany nevydává.

Během české kupónové privatizace získal Kožený pro své Harvardské investiční fondy přes milión kupónových knížek a kontroloval tak většinu důležitých českých podniků. Své klienty přitom nalákal na sliby o desetinásobném zúročení vložených peněz.

Viktor Kožený se narodil v roce 1963 v Praze. S rodiči emigroval v roce 1979 do Německa a později odešel do USA, kde vystudoval ekonomii na Harvardské Univerzitě, která však, snad kromě jména, neměla nic společného s jeho pozdějšími aktivitami, jež mu přinesly bohatství a přezdívku Pirát.

 

Právě se děje

Další zprávy