Viktor Kožený

3. 3. 2012 13:47
Viktor Kožený je nechvalně světově proslulý finančník, přezdívaný "Pirát z Prahy". Byl obviněn, a v červenci 2011 také odsouzen, za zpronevěru při kupónové privatizaci.
Viktor Kožený
Viktor Kožený | Foto: ČTK

Viktor Kožený je nechvalně světově proslulý finančník, přezdívaný Pirát z Prahy. I když je rodilým Čechem, má irské občanství, které formálně získal v roce 1995. V Irsku však nikdy dlouhodobě nepobýval. Podobně, jako třeba Radovan Krejčíř či Martin Koloc, je boháčem, který se před českou justicí skrývá ve světě.

Byl obviněn, a v červenci 2011 také odsouzen v nepřítomnosti na 10 let, za spoluúčast na zpronevěře majetku za 16 miliard korun, a to během operací v rámci kupónové privatizace v 90. letech. Česko na něj vydalo v roce 2003 mezinárodní zatykač.

Od roku 1995 pobývá Kožený na Bahamách - ostrovech, které jsou takzvaným daňovým rájem a obvykle své bohaté chráněnce jiným zemím ke stíhání nevydávají.

Od roku 2005 usilují o vydání Koženého také Spojené státy. Ty finančníka viní z úplatkářství při privatizačních aktivitách v Ázerbájdžánu, kde se pokusil tímto způsobem získat ropnou společnost Socar. Skupina investorů, jíž kolem sebe tehdy shromáždil, jej obvinila ze zpronevěry vložených prostředků.

Kolotoč žádostí o vydání a jejich zamítnutí ještě není u konce, neboť USA doposud nevyčerpaly všechny možnosti. Bahamské soudy Koženého v roce 2007 po dvouleté vazbě propustily a nadále jej vydat do USA odmítají.

Jeho partnerem v českém provatizačním skandálu je Boris Vostrý, jenž je rovněž mezinárodně hledaným a skrývá se v Belize. Není překvapením, že ani to své občany nevydává.

Během české kupónové privatizace získal Kožený pro své Harvardské investiční fondy přes milión kupónových knížek a kontroloval tak většinu důležitých českých podniků. Své klienty přitom nalákal na sliby o desetinásobném zúročení vložených peněz.

Viktor Kožený se narodil v roce 1963 v Praze. S rodiči emigroval v roce 1979 do Německa a později odešel do USA, kde vystudoval ekonomii na Harvardské Univerzitě, která však, snad kromě jména, neměla nic společného s jeho pozdějšími aktivitami, jež mu přinesly bohatství a přezdívku Pirát.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 56 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy