Šmejdi

23. 5. 2013 18:14
Šmejdi je název českého dokumentárního filmu, za jehož vznikem stojí novinářka Silvie Dymáková a psycholožka Romana Mazalová.
Foto: Aerofilms

Šmejdi je název českého dokumentárního filmu, za jehož vznikem stojí novinářka Silvie Dymáková a psycholožka Romana Mazalová. Film byl do kin uveden v rámci festivalu Jeden svět v roce 2013. Na Českých lvech za rok 2013 pak obdržel cenu pro nejlepší dokument.

Dokument se věnuje podvodnému byznysu založenému na předváděcích akcích pro seniory. Díky využití skryté kamery se Dymákové podařilo získat cenné důkazy o lžích, nátlacích a manipulativních taktikách, které prodejci používají k tomu, aby ožebračili oklamané důchodce.

Podle právníků se tyto firmy často dopouštějí trestného činu podvodu. Záběry dokumentu také zavdávají podezření na trestný čin ublížení na zdraví a obchodníci se také proviňují proti loterijnímu zákonu. Právě losovačky, v nichž téměř každý ze seniorů vyhrává, tvoří primární taktiku těchto obchodnických „šmejdů“. Výhru bohužel netvoří peníze, ale nárok na zboží, jehož koupi potom prodejci nevybíravě vymáhají různými brainwashingovými technikami.

Foto: Aerofilms

Dokument se setkal s velkým ohlasem a zareagovalo na něj i ministerstvo průmyslu a obchodu, které chce nekalé praktiky při předváděcích akcích omezit. Pořadatelé těchto akcí mají mít nově povinnost hlásit dopředu České obchodní inspekci podrobnosti o svých prodejních akcích. Senioři, kteří se stali obětí jejich podvodných praktik, se také budou moci obrátit na systém "Spotřebitelského ombudsmana".

Česká obchodní inspekce loni udělila firmám nabízejícím výrobky a služby prostřednictvím předváděcích akcí za prokázaná porušení předpisů pokuty za více než 5,6 milionu korun. Nejméně třiceti pořadatelům předváděcích akcí byly přitom pokuty uloženy opakovaně, nejčastěji za užívání nekalých obchodních praktik. V dalších 25 případech nebylo správní řízení dosud ukončeno nebo rozhodnutí o pokutě dosud nenabylo právní moci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Německý prezident udělí záslužný řád českému spisovateli Jaroslavu Rudišovi

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocení Záslužným řádem Spolkové republiky Německo 16 lidí za jejich kulturní činnost, mezi vyznamenanými bude i český spisovatel Jaroslav Rudiš. Oznámila to kancelář hlavy německého státu. Řády předá Steinmeier 1. října u příležitosti Dne německé jednoty, který země slaví 3. října.

Úřad německého prezidenta sdělil, že řády prezident udělí se zvláštním pohledem na kulturní život v Německu. "Šest žen a deset mužů se mimořádným způsobem zasadilo za umění a kulturní život, který byl koronavirovými omezeními obzvláště zasažen," uvedla Steinmeierova kancelář.

Rudiše, který dlouhodobě žije v Berlíně, označil Steinmeier za jednoho z nejangažovanějších stavitelů mostů mezi Německem a Českem. "Jaroslav Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i pandemických časech," uvedla prezidentova kancelář.

Rudiš se proslavil romány jako Grandhotel nebo Konec punku v Helsinkách či komiksovou trilogií Alois Nebel. Román Winterbergova poslední cesta, který vyšel v roce 2019, napsal již německy. V němčině napsal i grafický román Nachtgestalten (Noční chodci), na kterém spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem.

Další zprávy