Šmejdi

23. 5. 2013 18:14
Šmejdi je název českého dokumentárního filmu, za jehož vznikem stojí novinářka Silvie Dymáková a psycholožka Romana Mazalová.
Foto: Aerofilms

Šmejdi je název českého dokumentárního filmu, za jehož vznikem stojí novinářka Silvie Dymáková a psycholožka Romana Mazalová. Film byl do kin uveden v rámci festivalu Jeden svět v roce 2013. Na Českých lvech za rok 2013 pak obdržel cenu pro nejlepší dokument.

Dokument se věnuje podvodnému byznysu založenému na předváděcích akcích pro seniory. Díky využití skryté kamery se Dymákové podařilo získat cenné důkazy o lžích, nátlacích a manipulativních taktikách, které prodejci používají k tomu, aby ožebračili oklamané důchodce.

Podle právníků se tyto firmy často dopouštějí trestného činu podvodu. Záběry dokumentu také zavdávají podezření na trestný čin ublížení na zdraví a obchodníci se také proviňují proti loterijnímu zákonu. Právě losovačky, v nichž téměř každý ze seniorů vyhrává, tvoří primární taktiku těchto obchodnických „šmejdů“. Výhru bohužel netvoří peníze, ale nárok na zboží, jehož koupi potom prodejci nevybíravě vymáhají různými brainwashingovými technikami.

Foto: Aerofilms

Dokument se setkal s velkým ohlasem a zareagovalo na něj i ministerstvo průmyslu a obchodu, které chce nekalé praktiky při předváděcích akcích omezit. Pořadatelé těchto akcí mají mít nově povinnost hlásit dopředu České obchodní inspekci podrobnosti o svých prodejních akcích. Senioři, kteří se stali obětí jejich podvodných praktik, se také budou moci obrátit na systém "Spotřebitelského ombudsmana".

Česká obchodní inspekce loni udělila firmám nabízejícím výrobky a služby prostřednictvím předváděcích akcí za prokázaná porušení předpisů pokuty za více než 5,6 milionu korun. Nejméně třiceti pořadatelům předváděcích akcí byly přitom pokuty uloženy opakovaně, nejčastěji za užívání nekalých obchodních praktik. V dalších 25 případech nebylo správní řízení dosud ukončeno nebo rozhodnutí o pokutě dosud nenabylo právní moci.

 

Právě se děje

Další zprávy