Šmejdi

23. 5. 2013 18:14
Šmejdi je název českého dokumentárního filmu, za jehož vznikem stojí novinářka Silvie Dymáková a psycholožka Romana Mazalová.
Foto: Aerofilms

Šmejdi je název českého dokumentárního filmu, za jehož vznikem stojí novinářka Silvie Dymáková a psycholožka Romana Mazalová. Film byl do kin uveden v rámci festivalu Jeden svět v roce 2013. Na Českých lvech za rok 2013 pak obdržel cenu pro nejlepší dokument.

Dokument se věnuje podvodnému byznysu založenému na předváděcích akcích pro seniory. Díky využití skryté kamery se Dymákové podařilo získat cenné důkazy o lžích, nátlacích a manipulativních taktikách, které prodejci používají k tomu, aby ožebračili oklamané důchodce.

Podle právníků se tyto firmy často dopouštějí trestného činu podvodu. Záběry dokumentu také zavdávají podezření na trestný čin ublížení na zdraví a obchodníci se také proviňují proti loterijnímu zákonu. Právě losovačky, v nichž téměř každý ze seniorů vyhrává, tvoří primární taktiku těchto obchodnických „šmejdů“. Výhru bohužel netvoří peníze, ale nárok na zboží, jehož koupi potom prodejci nevybíravě vymáhají různými brainwashingovými technikami.

Foto: Aerofilms

Dokument se setkal s velkým ohlasem a zareagovalo na něj i ministerstvo průmyslu a obchodu, které chce nekalé praktiky při předváděcích akcích omezit. Pořadatelé těchto akcí mají mít nově povinnost hlásit dopředu České obchodní inspekci podrobnosti o svých prodejních akcích. Senioři, kteří se stali obětí jejich podvodných praktik, se také budou moci obrátit na systém "Spotřebitelského ombudsmana".

Česká obchodní inspekce loni udělila firmám nabízejícím výrobky a služby prostřednictvím předváděcích akcí za prokázaná porušení předpisů pokuty za více než 5,6 milionu korun. Nejméně třiceti pořadatelům předváděcích akcí byly přitom pokuty uloženy opakovaně, nejčastěji za užívání nekalých obchodních praktik. V dalších 25 případech nebylo správní řízení dosud ukončeno nebo rozhodnutí o pokutě dosud nenabylo právní moci.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy