Česká obchodní inspekce je kontrolním orgánem právnických a fyzických osob věnujících se obchodu nebo poskytování služeb na vnitřním trhu, poskytujících spotřebitelský úvěr nebo provozujících tržiště, pokud není kontrola prováděna jiným úřadem.
ČOI kontroluje podmínky skladování a dopravy výrobků, tak aby zůstala zachována jejich kvalita a zdravotní nezávadnost, použitá měřidla a míry, dodržování dohodnutých a stanovených podmínek i plnění specifických úředních předpisů. Důraz je kladen na zjišťování, zda nedochází ke klamání spotřebitele a zda je daný výrobek či služba bezpečný.
ČOI nevykonává kontrolní činnost (s výjimkou kontrol poctivosti prodeje) v oblasti potravin, pokrmů a tabákových výrobků - kvalita potravin je v kompetenci Státní zemědělské a potravinářské inspekce, zdravotní nezávadnost potravin živočišného původu a jejich možného negativního dopadu na území republiky zase v režii Státní veterinární správy České republiky. Případná další zdravotní rizika, včetně bezpečnosti práce, kontrolují orgány ochrany veřejného zdraví.
Sankce
Maximální možná výše pokuty může být až 50 000 000,- Kč. V případě drobnějších provinění nebo v případě prohřešků u osob prodávajících výrobky své vlastní drobné chovatelské či pěstitelské činnosti se ukládá pokuta do výše 5000,- Kč. Kromě pokuty může inspekce zakázat prodej výrobku či jeho uvedení na trh a výrobek eventuálně i zabavit.
Organizace
Organizačně se Česká obchodní inspekce člení se na ústřední inspektorát a jemu podřízené inspektoráty se sídly v krajských městech.
Během své činnosti spolupracuje ČOI s mnohými dalšími státními i nestátními organizacemi - mimo jiné to jsou živnostenské úřady, Generální ředitelství cel, Český telekomunikační úřad, Česká inspekce životního prostředí, Policie ČR, či různá profesní sdružení a asociace.
V čele ČOI stojí ústřední ředitel, jehož jmenování i odvolání je plně v kompetenci ministra průmyslu a obchodu.
Legislativa
Inspekci i její práva a povinnosti ustanovuje zákon č. 64/1986 Sb. o České obchodní inspekci. ČOI je nástupnickou organizací Státní obchodní inspekce.
Dalším důležitým předpisem v oblasti ochrany je zákon č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele. Oba dva zákony prošly již mnohými změnami a právními úpravami.