Roman Týc

23. 2. 2012 18:21
Roman Týc je český výtvarník a člen skupiny Ztohoven.
Roman Týc.
Roman Týc. | Foto: Dvorak Sec Contemporary

Roman Týc, vlastním jménem David Hons, je český umělec, který se narodil v roce 1974 v Chánově. Svou tvorbu prezentuje ve veřejném prostoru diverzním způsobem, kterým se stal známým. Týc je spoluzakladatelem skupiny Ztohoven a vizuální skupiny PureA.

Týc musí do vězení

Soud vyzval Týce k nástupu do vězení. Tam jej v prosinci 2011 na měsíc poslal Obvodní soud pro Prahu 7. Umělec totiž nezaplatil pokutu 60 000 korun za to, že vyměnil skla u semaforů na přechodech pro chodce v Praze. Hons proti rozsudku podal stížnost k odvolacímu soudu, ovšem neuspěl s ní. Ve středu 22. února 2012, dva dny před nástupem do vězení, Týc údajně napadl policistu. Svědkyně však tvrdí, že prát se začali policisté.

Umělec o sobě dává vědět

Roman Týc na sebe poprvé výrazně upozornil při povodních v roce 2002, když na kusu dřeva proplouval Prahou. Nakonec byl přinucen záchranářem opustit své plavidlo za Karlovým mostem. Tento zážitek zpracoval v krátkém poetickém filmu "Já řeka".

Upravené semafory

Týc měl kvůli svým uměleckým aktivitám už několikrát problémy s policií a soudy. Například kvůli úpravě pražských semaforů, kdy v dubnu 2007 nahradil asi pět desítek sklíček signalizace pro chodce na několika křižovatkách v Praze nestandardními postavičkami. Kráčející a stojící figurky nahradil panáčky v komických situacích (např. žena v sukni, močící muž, muž se psem). Za "semafory" získal první cenu na festivalu Cidewalk cinema ve Vídni.

Simulovaný výbuch v pořadu České televize

Členové skupiny Ztohoven, k níž Týc patří, se nabourali do programu České televize a 17. června 2007 odvysílali v pořadu Panorama záběr simulovaného jaderného výbuchu. Proběhl soud, ve kterém byla skupina obžaloby zbavena. Umělci tvrdili, že svou akcí chtěli upozornit na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový. Zároveň řekli, že nechtěli vyvolat paniku ani poškodit vysílání.

Policie se zabývala také akcí Není co slavit, kdy poupravil památník 17. listopadu 1989 na Národní třídě přidáním lišty s hajlujícíma rukama s datem 1939 a zdviženými prostředníčky s datem 2009.

Pozměněné občanské průkazy

Občanské průkazy se snímky pozměněnými takzvaným morphingem vystavila skupina v polovině roku 2010 v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást svého projektu Občan K., kterým prý chtěla upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy