Roman Týc

23. 2. 2012 18:21
Roman Týc je český výtvarník a člen skupiny Ztohoven.
Roman Týc.
Roman Týc. | Foto: Dvorak Sec Contemporary

Roman Týc, vlastním jménem David Hons, je český umělec, který se narodil v roce 1974 v Chánově. Svou tvorbu prezentuje ve veřejném prostoru diverzním způsobem, kterým se stal známým. Týc je spoluzakladatelem skupiny Ztohoven a vizuální skupiny PureA.

Týc musí do vězení

Soud vyzval Týce k nástupu do vězení. Tam jej v prosinci 2011 na měsíc poslal Obvodní soud pro Prahu 7. Umělec totiž nezaplatil pokutu 60 000 korun za to, že vyměnil skla u semaforů na přechodech pro chodce v Praze. Hons proti rozsudku podal stížnost k odvolacímu soudu, ovšem neuspěl s ní. Ve středu 22. února 2012, dva dny před nástupem do vězení, Týc údajně napadl policistu. Svědkyně však tvrdí, že prát se začali policisté.

Umělec o sobě dává vědět

Roman Týc na sebe poprvé výrazně upozornil při povodních v roce 2002, když na kusu dřeva proplouval Prahou. Nakonec byl přinucen záchranářem opustit své plavidlo za Karlovým mostem. Tento zážitek zpracoval v krátkém poetickém filmu "Já řeka".

Upravené semafory

Týc měl kvůli svým uměleckým aktivitám už několikrát problémy s policií a soudy. Například kvůli úpravě pražských semaforů, kdy v dubnu 2007 nahradil asi pět desítek sklíček signalizace pro chodce na několika křižovatkách v Praze nestandardními postavičkami. Kráčející a stojící figurky nahradil panáčky v komických situacích (např. žena v sukni, močící muž, muž se psem). Za "semafory" získal první cenu na festivalu Cidewalk cinema ve Vídni.

Simulovaný výbuch v pořadu České televize

Členové skupiny Ztohoven, k níž Týc patří, se nabourali do programu České televize a 17. června 2007 odvysílali v pořadu Panorama záběr simulovaného jaderného výbuchu. Proběhl soud, ve kterém byla skupina obžaloby zbavena. Umělci tvrdili, že svou akcí chtěli upozornit na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový. Zároveň řekli, že nechtěli vyvolat paniku ani poškodit vysílání.

Policie se zabývala také akcí Není co slavit, kdy poupravil památník 17. listopadu 1989 na Národní třídě přidáním lišty s hajlujícíma rukama s datem 1939 a zdviženými prostředníčky s datem 2009.

Pozměněné občanské průkazy

Občanské průkazy se snímky pozměněnými takzvaným morphingem vystavila skupina v polovině roku 2010 v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást svého projektu Občan K., kterým prý chtěla upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy