Roman Týc

23. 2. 2012 18:21
Roman Týc je český výtvarník a člen skupiny Ztohoven.
Roman Týc.
Roman Týc. | Foto: Dvorak Sec Contemporary

Roman Týc, vlastním jménem David Hons, je český umělec, který se narodil v roce 1974 v Chánově. Svou tvorbu prezentuje ve veřejném prostoru diverzním způsobem, kterým se stal známým. Týc je spoluzakladatelem skupiny Ztohoven a vizuální skupiny PureA.

Týc musí do vězení

Soud vyzval Týce k nástupu do vězení. Tam jej v prosinci 2011 na měsíc poslal Obvodní soud pro Prahu 7. Umělec totiž nezaplatil pokutu 60 000 korun za to, že vyměnil skla u semaforů na přechodech pro chodce v Praze. Hons proti rozsudku podal stížnost k odvolacímu soudu, ovšem neuspěl s ní. Ve středu 22. února 2012, dva dny před nástupem do vězení, Týc údajně napadl policistu. Svědkyně však tvrdí, že prát se začali policisté.

Umělec o sobě dává vědět

Roman Týc na sebe poprvé výrazně upozornil při povodních v roce 2002, když na kusu dřeva proplouval Prahou. Nakonec byl přinucen záchranářem opustit své plavidlo za Karlovým mostem. Tento zážitek zpracoval v krátkém poetickém filmu "Já řeka".

Upravené semafory

Týc měl kvůli svým uměleckým aktivitám už několikrát problémy s policií a soudy. Například kvůli úpravě pražských semaforů, kdy v dubnu 2007 nahradil asi pět desítek sklíček signalizace pro chodce na několika křižovatkách v Praze nestandardními postavičkami. Kráčející a stojící figurky nahradil panáčky v komických situacích (např. žena v sukni, močící muž, muž se psem). Za "semafory" získal první cenu na festivalu Cidewalk cinema ve Vídni.

Simulovaný výbuch v pořadu České televize

Členové skupiny Ztohoven, k níž Týc patří, se nabourali do programu České televize a 17. června 2007 odvysílali v pořadu Panorama záběr simulovaného jaderného výbuchu. Proběhl soud, ve kterém byla skupina obžaloby zbavena. Umělci tvrdili, že svou akcí chtěli upozornit na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový. Zároveň řekli, že nechtěli vyvolat paniku ani poškodit vysílání.

Policie se zabývala také akcí Není co slavit, kdy poupravil památník 17. listopadu 1989 na Národní třídě přidáním lišty s hajlujícíma rukama s datem 1939 a zdviženými prostředníčky s datem 2009.

Pozměněné občanské průkazy

Občanské průkazy se snímky pozměněnými takzvaným morphingem vystavila skupina v polovině roku 2010 v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást svého projektu Občan K., kterým prý chtěla upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy