Římskokatolická církev

23. 11. 2014 11:42
Jediná katolická církev, která se řadí k západnímu křídlu a zároveň je označována za největší náboženskou organizaci na světě.
Současný papež František se jmenuje Jorge Mario Bergoglio a narodil se v Buenos Aires.
Současný papež František se jmenuje Jorge Mario Bergoglio a narodil se v Buenos Aires. | Foto: Reuters

Poslání

Zakladatelem církve je Ježíš Kristus. Je kladen důraz na ekumenické úsilí, aby byla neplněna Kristova velekněžská modlitba. Církev nese označení v duchu svátosti, která je vyčleněna Bohu. Označuje se jako univerzální církev, tedy ta, která je určena pro všechny lidi na světě bez ohledu na jejich barvu pleti, rasu či stát, ve kterém žijí. Je předáváno učení apoštolů, kteří jsou uskupeni okolo Ježíše Krista. Za nástupce apoštolů jsou považováni biskupové.

Zajímavosti

  • Vznik církve jako organizace: 1054
  • Počet členů ve světě: 1,19 miliardy pokřtěných římských katolíků.
  • Původ církve se datuje v prvním století n.l. na území Římského impéria.
  • Katolická je původem z řeckého katholikos a znamená všeobecná či univerzální.

Historie

Je označována za pokračovatele prvotní církve, kterou založil Kristus. Po přijetí Ediktu milánského roku 313 přestali být křesťané pronásledováni a mohli svou víru volně vyznávat.

Římskokatolická církev významně ovlivňovala dění ve světě. Význam církve se traduje od Křížových výprav.

Církev se velice rychle rozšířila mezi lid a počet věřících rapidně stoupal. Ve většině případů používá latinský ritus. Samotné počátky jsou datovány k roku 1054, od dob velkého schizmatu, kdy došlo k oddělení východních patriarchátů.

Charakteristika

Římský biskup, papež, nese označení jako přímý následník sv. Petra, který byl zvolen Kristem jako hlava církve. Biskupové jednotlivých církví, kteří ctí a dodržují při svěcení apoštolskou posloupnost, jsou pojmenováni jako přímí následníci dvanácti apoštolů. 

Katechismus katolické církve shrnuje katolickou věrouku a jsou v něm vyznačena specifika církve, a dle něj je uznáváno sedm svátostí. Mše představuje nejpodstatnější úlohu v rámci liturgie, jejíž součástí je denní modlitba církve (breviář). Tato modlitba se zakládá na žalmech a dalších textech z Bible. Věřící je tak celý den v Boží přítomnosti.

Organizační struktura

Organizace v církvi je řízena Kodexem kanonického práva, který byl vydán v roce 1983. Diecéze představuje základní jednotku a ta je rozdělena na farnosti. Církevní provincie je označení pro sdružené diecéze.

Vedení církve a adresa

  • Ústředí: 00120 Via del Pellegrino, Citta del Vaticano, Itálie
  • Současný papež: Jeho Svatost papež František
  • Web: www.vatican.va

Současné působení

Nejvíce věřících je v Jižní a Střední Americe. V Kanadě dosahuje počet věřících 50 procent z celkového počtu. Ve Spojených státech amerických počet věřících katolíků převyšuje počet věřících protestantů. Věřící se k římskokatolické církvi hlásí také v Austrálii a Africe. Nejméně nachází zastoupení v Asii. Římskokatolická církev pojímá 98,5 procent katolicky věřících osob.

Vzdělávání, sociální a kulturní činnost

V důsledku rozšiřování náboženství začala stoupat poptávka po římskokatolickém vzdělání ve školách a na univerzitách. Vzdělání mohou dosáhnout věřící po celém světě, ovšem největší zájem je o něj v Jižní Americe a ve Spojených státech amerických.  Mezi nejvýznamnější uskupení v oblasti vzdělávání patří International Federation of Catholic Universities, která v sobě sdružuje přes 200 katolických univerzit po celém světě. Významnou je také americká asociace Western Catholic Education Association, která je význačnou organizací sdružující Římskokatolické školy na východě Spojených států. Církev také podporuje vzdělávání dětí z chudých rodin.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy