Reklamace - spotřebitelská smlouva a práva

23. 4. 2012 21:34
Reklamace je úkon, při němž spotřebitel uplatňuje právo na odstranění vad na základě spotřebitelské smlouvy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Reklamace je definována jako úkon, při němž spotřebitel uplatňuje právo na odstranění vad na základě spotřebitelské smlouvy. Ta může zahrnovat prodej zboží, ale i služeb. Řešením reklamace může být oprava či výměna zboží, odstoupení od smlouvy nebo sleva.

Spotřebitelskou smlouvou v tomto kontextu bývá smlouva kupní, která slouží především k ochraně spotřebitele před prodávajícím. Nemusí přitom, vyjma nemovitostí, být uzavřena klasickým způsobem - tedy tak, že obě strany podepíší listinný dokument. V obchodě vzniká automaticky ve chvíli, kdy zaplatíte za zboží a dostanete účet.

Speciálním případem jsou spotřebitelské smlouvy o budoucím dodání zboží. Typicky uzavřené na různých prezentačních akcích. Pokud byla kupní smlouva uzavřena mimo obvyklé prostory k podnikání (nebo pokud prodejce žádnou takovou stálou provozovnu nemá), může spotřebitel od kupní smlouvy písemně odstoupit do 14 dní.

Pokud nebylo zboží ještě ani převzato, může odstoupit bez udání důvodu a bez sankce do 1 měsíce, přičemž v obou popsaných situacích zůstává nárok na vrácení peněz, pokud již byla část či celá suma uhrazena.

O možnosti odstoupení musí dodavatel spotřebitele informovat nejpozději při podepsání smlouvy, jinak může spotřebitel od smlouvy odstoupit do jednoho roku.

Tyto možnosti odstoupení se nevztahují na smlouvy, jejichž předmětem je stavba, prodej či nájem nemovitosti, dodávka potravin, ubytování, doprava, stravování a podobně.

Účet je pro reklamaci zásadní, bez něj na ni nemáte právo. Ze zákona trvá záruční doba nejméně 24 měsíců. U potravin osm dní, u krmiv tři týdny a u prodeje zvířat šest týdnů. Pokud je pro dané zboží stanovena lhůta k použití, končí záruční doba jejím uplynutím.

Základní zákonem stanovenou záruční lhůtu může prodejce prodloužit, nikoliv však zkrátit, a to ani dohodou s kupujícím. Zákon by byl takové dohodě nadřazen a kratší lhůta by tedy neplatila.

Během prvního půl roku má zákazník právo si vybrat mezi bezplatnou opravou a výměnou, a pokud to nelze, tak mezi slevou a odstoupením od smlouvy. Po uplynutí půl roku máte právo pouze na opravu. Pokud vada odstranit nelze, má zákazník právo se rozhodnout mezi výměnou a vrácením peněz, což se rovná odstoupení od smlouvy.

Pokud je reklamována opakovaně stejná vada nebo má výrobek více vad současně, má zákazník právo na jeho výměnu za nový, nebo může od smlouvy odstoupit a chtít peníze. Volba je na něm.

Na vyřízení reklamace má obchodník třicet dní a rozhodnout o nároku na ní by měl maximálně do tří dnů. Podmínkou uplatnění reklamace je, že o vadě kupující nevěděl. Týká se především zboží ve slevě, u něhož je na konkrétní závadu upozorněno.

Reklamovat nelze vady související s opotřebením běžným užíváním, nebo způsobené špatným používáním spotřebitelem. Případné spory mezi oběma stranami musí řešit soudní znalec.

Práva související s reklamací a spotřebitelskými smlouvami uvedená v zákoně nemohou být krácena jinou definicí v rámci reklamačního řádu firmy či obchodních podmínek v příloze smlouvy. Jsou uvedena v občanském zákoníku (§ 52 a následující a 619 a následijící), a například v zákoně na ochranu potřebitele (§19).

 

Právě se děje

před 14 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy