Nemocnice Turnov

23. 6. 2015 11:52
Spádovou oblastí nemocnice je okres Turnov a nemocnice od roku 2014 patří pod Krajskou nemocnici Liberec, a.s.
Na podzim roku 2013 se Panochova nemocnice Turnov připojila ke Krajské nemocnice Liberec, a.s.
Na podzim roku 2013 se Panochova nemocnice Turnov připojila ke Krajské nemocnice Liberec, a.s. | Foto: Aktuálně.cz

Nemocnice pacientům nabízí základní a intenzivní péči v interních oborech a také v oborech chirurgických. Kapacita lůžek v nemocnici dosahuje přibližně 230. Počet lůžek na anesteziologicko-resuscitačním oddělení je osm a tato lůžka jsou určena zejména pro ty pacienty, kterým selhávají základní životní funkce. Průměrný počet pacientů se mění každým rokem. Přijato je přibližně 6 100 pacientů ročně a nemocnice zajištuje také následnou zdravotní péči. V případě, že ošetřovaný vyžaduje specializovanou péči, kterou není nemocnice schopna z hlediska svého rozsahu působnosti poskytnout, spojí se se svým nadřazeným pracovištěm v Liberci.

Základní informace

Adresa: Krajská nemocnice Liberec, a.s., Panochova nemocnice Turnov, 28. října 1000, 511 01 Turnov
Telefon: +420 481 446 111
E-mail: [email protected]
Náměstek: MUDr. Martin Hrubý

Historie
Nemocnice v Turnově byla postavena za druhé světové války v roce 1942. Po jejím skončení se stala součástí Okresního ústavu národního zdraví a v tomto uskupení setrvala až do počátku devadesátých let. Od devadesátých let byla vedena jako Městská nemocnice Turnov a v roce 2008 došlo k transformaci na Panochovu nemocnici Turnov s.r.o. V uvedeném uskupení nehospodařila nemocnice efektivně s rozpočtem, a to i přesto, že v této době, tedy od roku 2008 až do roku 2012, dostávala vysoké dotace od Evropské unie.

V roce 1998 byly opraveny operační sály a nemocnice začala poskytovat pacientům kvalitní zdravotní péči. Ve stejném období byl slavnostně otevřen ambulantní pavilon. V roce 2001 byly rekonstruovány prostory gynekologického oddělení a byly zakoupeny dva sonografické přístroje typu ALOKA.

Oddělení nemocnice

Anesteziologicko-resuscitační oddělení
Gynekologie
Chirurgie
Bariatrická chirurgie
Interna
Následná ošetřovatelská péče
Rodinné pokoje
Oddělení klinické biochemie a hematologie
Operační sály
Ortopedie
Radiodiagnostické oddělení
Rehabilitace
Sterilizace
Ostatní ambulance

V roce 2009 byly velice razantně modernizovány operační sály a rozsáhlý projekt byl hrazen z dotací Evropské unie. Operační sály byly vybaveny prvotřídními přístroji, prostory byly zrekonstruovány a byl vybudován vstupní filtr sloužící pro vstup na operační sál.

Současnost
Na podzim roku 2013 bylo rozhodnuto, že se Panochova nemocnice Turnov připojí ke Krajské nemocnice Liberec, a.s., a tedy od 1. ledna 2014 je trutnovská nemocnice součástí nemocnice liberecké. Nemocnice i nadále poskytuje péči ve svém původním rozsahu a sloučení s Krajskou nemocnicí Liberec, a.s. jí prospělo zejména z hlediska lepšího hospodaření se svým rozpočtem a také zlepšila kvalitu poskytovaných služeb.

Z hlediska podílové struktury vlastní město Turnov akcie v celkové jmenovité hodnotě 7 352 328 tisíc korun, a tato suma představuje přibližně 10 procent základního kapitálu společnosti. Město Liberec má 16 procentní podíl a majoritním akcionářem je Liberecký kraj s více než 74 procentním podílem. Společnost má dvanáct členů dozorčí rady.

Úspěchy
Po roce intenzivních příprav získala nemocnice certifikát kvality ISO 9001:2001, který představuje nejvyšší ocenění poskytovaných služeb. Certifikát poskytuje záruku kvalitní péče. Nemocnice obdržela certifikáty kvality ISO 9001 a ISO 13485 a od roku 2009 je držitelem norem kvality. Samotnou kvalitu zdravotní péče sleduje od roku 2000.

Mezi roky 2010-2012 realizovala projekt, který byl zaměřen zvýšení vědomostí žáků v oblasti nemocničních informačních systémů a vedení zdravotnické dokumentace.

Kauzy
V roce 2013 hrozila turnovské nemocnici ztráta čtyř důležitých oddělení ‒ ortopedie, rehabilitace, gynekologie a anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Stoprocentním vlastníkem nemocnice bylo město Turnov, které zdravotnické zařízení přivedlo do značných finančních obtíží. V roce 2013 činila ztráta nemocnice 26,9 milionů korun. V nemocnici chybělo oddělení, které by bylo schopno generovat zisk a dotovat ostatní ztrátová oddělení. Nabízelo se tedy nejsnazší řešení, které představovalo sloučení s Krajskou nemocnicí Liberec. Tohoto se ovšem bála drtivá většina zdravotnického personálu. Sloučení s sebou mohlo přinést propouštění lékařů a sester. Naštěstí je s odstupem času vidět, že změna vlastníka nemocnici zásadně prospěla, oddělení zrušena nebyla a dramatické propouštění se taktéž neuskutečnilo.

 

Právě se děje

před 18 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy