Nemocnice Tábor

19. 1. 2015 20:18
Táborská nemocnice poskytuje pacientům základní lékařskou péči, provádí složitější zákroky a patří mezi nejvytíženější nemocnice v Jihočeském kraji.
Město Tábor
Město Tábor | Foto: Město Tábor

Nemocnice v roce 2014 hospitalizovala 19 607 pacientů, narodilo se v ní 899 dětí, zaměstnávala celkem 827 zaměstnanců a celková její kapacita byla 466 lůžek. Tyto statistiky ukazují, že nemocnice je vyhledávaným zdravotnickým zařízenímJihočeském kraji. Na chirurgických sálech je za jeden rok operováno přibližně 1 600 pacientů, na neurologickém oddělení bylo hospitalizováno za jeden rok na 1 200 pacientů a na kardiologickém oddělení v průměru 2 660 pacientů.

Historie

Nemocnice navázala na tradici zdravotnictví, které je v Táboře datováno již k roku 1420 – tzv. stánek zdraví, který stál v současné Špitálské ulici.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Tábor, a.s., Kapitána Jaroše 2000, Tábor
Telefon: +420 381 608 111
E-mail: [email protected]
Předseda představenstva a ředitel: Ing. Ivo Houška, MBA

V roce 1798 založil Ferdinand Filipovský špitál pro chudé a za podpory jeho bratra Františka se roku 1803 otevřel veřejnosti. Mezi roky 1832 až 1836 se za dob cholerové epidemie využíval jako lazaret.  Od roku 1860 až do roku 1888 byl objekt využíván jako veřejný špitál.

V minulosti byla nemocnice situována v Budějovické ulici (v současné poliklinice), která byla otevřena v roce 1888 na Silvestra. Nemocnice nedisponovala dostatkem pitné vody, topení bylo lokální a svícení skýtaly pouze petrolejové lampy. Nemocnice neměla dostatek lůžek a nebylo výjimkou, že na jedné posteli spali dva pacienti. Pouze zvláště těžce nemocní měli nárok na svou vlastní postel.

Za necelých deset let od spuštění provozu nemocnice se objevily návrhy na stavbu nové budovy.

V roce 1936 bylo vydáno první stavební povolení na realizaci nového objektu nemocnice. Současná budova nemocnice v Táboře byla otevřena v roce 1940 a bylo v ní celkem 390 lůžek. V budově byla umístěna chirurgická a interní část, ošetřovala pouze základní onemocnění a byla činná v základních oborech. Nemocnice byla na svou dobu velice moderní. Tehdejší ředitel Piťha najal deset lékařů, dvě externí lékařky a 30 zdravotních sester.

Současnost

Oddělení nemocnice

Lůžkové oddělení
Anesteziologicko- resuscitační
Chirurgické
Dětské
Gastroenterologické
Gynekologicko-porodnické
Hemodialýza
Infekční
Kardiologické
Následná péče
Neurologické
Oční
Ortopedické
Plicní a TBC, onkologické
Psychiatrické
Rehabilitační
Urologie
Ušní, nosní, krční

Ambulance
Léčba bolesti
Anesteziologická
Chirurgie
Dětské
Gastroenterologické
Gynekologicko-porodnické
Nefrologická
Infekční
Kožní
Kardiologické
Neurologie
Oční
Ortopedie
Plicní a TBC
Onkologická
Psychiatrie
Rehabilitace
Urologie
Ušní, nosní, krční

Ostatní komplement
Centrální laboratoře
Centrální operační sály
Domácí péče TEREZA
Lékárna Světlogorská
Lékárna ústavní
Lékařská služba první pomoci
Patologie
Radiologické
Ústavní epidemiologie
Všeobecné lékařství

Nemocnice si klade za cíl zvyšovat kvalitu poskytovaných zdravotnických služeb a vycházet vstříc svým zaměstnancům a také pacientům. Toto dokazuje i získání osvědčení v květnu 2012, kdy zdravotnické zařízení získalo Certifikát Bezpečná nemocnice, v červenci 2011 obdrželo certifikát Systému  řízení informační bezpečnosti a v roce 2013 dosáhlo na Akreditaci SAK na období tří let.

V roce 2008 nemocnice zahájila modernizaci a restrukturalizaci celého objektu. Cíl této modernizace představovala akutní medicína, operační sály, intenzivní medicína a kompletní rekonstrukce lůžkového fondu. Nemocnice disponuje novým a komfortním gynekologicko-porodnickým oddělením, anesteziologicko-resuscitačním oddělením a má šest nových vestavných operačních sálů.

Kauzy

Na začátku roku 2015 prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad dotace z období 2007 – 2013 v nemocnicích v Jihočeském kraji a dospěl na základě šetření k závěru, že nemocnice uskutečňovaly nákupy za výrazně odlišné ceny, než na které byly původně stanovené indikátory vztahující se na nakoupené zboží. Chybně nastavené indikátory Regionální radou Jihozápad způsobily špatné vyhodnocení optimálních rozpočtů.
Táborská nemocnice vynaložila na nákup vybavení jednotky intenzivní péče 21 milionů korun, ovšem dle nastavených indikátorů by cena měla dosahovat 260 milionů korun. Rada nemohla adekvátně zjistit, zda investice do přestavby byla optimální či přeplacená. Další problém nastal v momentě, kdy nemocnice Tábor zakoupila lůžkový monitor vitálních funkcí za 541 000Kč a stejný stroj koupila nemocnice v Plzni za 175 000 Kč.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Biden ohlásil nové sankce vůči Rusku. USA vyhostí deset diplomatů

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Spojené státy poprvé tyto útoky výslovně spojily s ruskou zpravodajskou službou, napsala agentura AP. Americký prezident Joe Biden uvedl, že ruské snahy podrýt svobodné americké volby spolu s kybernetickými útoky ohrožují bezpečnost USA.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy