Nemocnice Benešov

20. 3. 2015 19:53
V Nemocnici Rudolfa a Stefanie je pacientům nabízena kvalitní a špičková péče, která dosahuje celosvětové úrovně.
Nemocnice Benešov
Nemocnice Benešov | Foto: Ludvík Hradilek

Spádovou oblastí, pokrývající 100 000 obyvatel, jsou území ohraničené Vltavou a Sázavou od hranic Východočeského a Jihočeského kraje až k Praze. Spadají do ní regiony Benešovsko, Voticko, Vlašimsko, Sázava, Sedlčansko, Prahu východ, Prahu západ a Táborsko.

Nemocnice v Benešově pacientům nabízí specializovaná zdravotnická oddělení, která poskytují lůžkovou i ambulantní péči. Motto nemocnice zní „Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím.“

Poskytuje velice odbornou, profesionální, bezpečnou a kvalitní péči. Je transparentní a soběstačná, přátelská pro pacienty, jelikož pacient je pro nemocnici zákazníkem a partnerem. Měl by ji navštěvovat a opouštět s maximální důvěrou.

Základní informace

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s., Máchova 400, 256 30 Benešov
Telefon: +420 317 756 111
E-mail: [email protected]
Ředitel: Ing. Petr Hostek, MBA

Historie
Nemocnice byla založena v roce 1898 a v současné době nese jméno korunního prince Rudolfa a princezny Stefanie. V roce 1881 věnovalo do fondu pro zřízení nemocnice okresní a obecní zastupitelstvo 3000 zlatých u příležitosti svatby Rudolfa a Stefanie. Stavba okresní nemocnice započala v roce 1896 a v době jejího otevření v roce 1898 měla 100 lůžek.

Byla zřízena hlavní nemocniční budova, infekční pavilon, hospodářská budova a umrlčí komora. Areál nemocnice se rozrůstal o chirurgický pavilon v roce 1908 s RTG přístrojem, o pitevnu v roce 1927 a o porodnici v roce 1929. Ovšem vybavení nemocnice zaostávalo za pokrokem moderní medicíny a v roce 1937 bylo nutno přistoupit k otevření nového chirurgického pavilonu.

Oddělení nemocnice

ARO
Dětské oddělení
Gynekologicko - porodnické oddělení
Chirurgické oddělení
Interní oddělení
Lůžka ošetřovatelské péče
Neurologické oddělení
Nutriční poradna
Oční oddělení
Oddělení klinické biochemie
Oddělení klinické mikrobiologie
Onkologie
ORL
Ortopedické oddělení
Patologicko - anatomické oddělení
Radiodiagnostické oddělení
Rehabilitační oddělení
Transfuzní a hematologické oddělení
Závodní a praktický lékař
Zdravotně sociální služby - sociální poradenství
Zubní oddělení

V roce 1944 mělo zdravotnické zařízení 180 lůžek na chirurgii, 91 na gynekologii, 104 na interně, 88 lůžek infekčních a 55 ORL.

V roce 1950 přešla nemocnice do vlastnictví státu a až do roku 1989 byly v areálu postupně modernizována oddělení, bylo zřízeno ARO a JIP. V roce 1989 byl zprovozněn nový pavilon pro interní oddělení, neurologii a dětské oddělení, dále byla uvedena do chodu ortopedie, dialýza, rehabilitace a operační sály. Po roce 1989 se nemocnice osamostatnila.

Současnost 

V roce 2002 byl zbudován nejmodernější gynekologicko-porodní pavilon v ČR. Dále je nemocnice vybavena helikálním CT a rotační gamakamerou, nové vybavení má ARO, kardiologické JIP, dialyzační oddělení. Transfúzní oddělení drží certifikaci SÚKL.

V nemocnici byl vytvořen projekt „Vytváření podmínek pro sladění pracovního a rodinného života v nemocnici Benešov“, dále byl zformován plán na vzdělávání zaměstnanců, otevřely se kurzy počítačové gramotnosti. Nemocnice poskytuje certifikované kurzy Vyjednávání a zvládání konfliktních situací, Algeziologie a Řízení kvality.

Nemocnice se zapojila do projektu „Bezbariérová nemocnice pro neslyšící“. Pomocí speciálního tabletu mohou neslyšící komunikovat s tlumočníkem pomocí znakového jazyka.

své oddělení kvality, které připravuje vnitřní normy nemocnice týkající se kvality a nemocnice.

Laboratoře v benešovské nemocnici jsou začleněny do Registru klinických laboratoří NASKL a zabezpečují kvalitu služeb dle normy ČSN EN ISO 15189:2007.

V roce 2014 obdržela nemocnice 1. místo v kraji v soutěži Nemocnice ČR za kategorie: Nemocnice ČR 2014 očima ambulantních pacientů, Nemocnice ČR 2014 očima hospitalizovaných pacientů, Nemocnice ČR 2014 očima zaměstnanců. Zároveň se umístila na třetím místě v kategorii Nemocnice ČR 2014 očima zaměstnanců.

Kauzy

V roce 2009 si při odchodu z vedení nemocnice vyúčtovali vysoké zlaté padáky bývalý ředitel nemocnice Miroslav Petrík spolu se svými dvěma náměstky. Nemocnice se za jejich působení utápěla v dluzích a bývalí vrchní představitelé si vyplatili více než čtyři miliony korun. Argumentovali tím, že sumu odstupného měli uvedenou ve smlouvě. Kraj nechal zlaté padáky prověřit od auditorů.

V roce 2010 byl obviněn primář zubního oddělení nemocnice v Benešově z pohlavního zneužití dítěte. Nemocnice ihned s lékařem rozvázala pracovní poměr, ten na instituci podal trestní oznámení. Nemocnice jej prý propustila neprávem.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Holaň povede dál hokejisty Vítkovic, klub s ním prodloužil smlouvu

Hokejisty Vítkovic povedou i v příští sezoně kouč Miloš Holaň s asistentem Radkem Philippem. Vedení klubu uplatnilo opci a prodloužilo s nimi smlouvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy