Nemocnice Milosrdných bratří Brno

20. 3. 2015 19:47
Nemocnice Milosrdných bratří je nejstarším zdravotnickým zařízením na Moravě a druhou nejstarší nemocnicí v České republice.
Nemocnice Milosrdných bratří Brno
Nemocnice Milosrdných bratří Brno | Foto: Aktuálně.cz

Nemocnice si klade za cíl poskytovat standardní péči v maximální možné kvalitě, udržet zároveň vyrovnané hospodaření, držet v nemocnici přátelskou a rodinnou atmosféru a zároveň citlivě a profesionálně pečovat o seniory.

Nemocnice má kapacitu 510 lůžek, z čehož připadá 243 pro dlouhodobě nemocné pacienty a velká část lůžek připadá na ambulantní péči. V průměru nemocnice ročně hospitalizuje přes 13 500 pacientů a ambulantní vyšetření absolvuje 140 000 pacientů. Ve zdravotnickém zařízení je zaměstnáno téměř 600 zaměstnanců.

Základní informace

Nemocnice Milosrdných bratří, Polní 3, 639 00 Brno
Telefon: +420 532 299 111–112
E-mail: [email protected]
Ředitel: MUDr. Josef Drbal

Historie

Nemocnice byla založena v roce 1747 moravským hrabětem Janem Křtitelem Leopoldem z Dietrichsteina. Dle původního plánu byla postavena velká budova s kapacitou 70 lůžek a s lékárnou. Bezprostředně vedle budovy nemocnice vyrostl o třicet let později kostel sv. Leopolda.

Prostor nemocnice se stal brzy nevyhovujícím a bylo rozhodnuto o jeho rozšíření. Ovšem to přišlo až o 150 let později od založení nemocnice. V roce 1895 byla dostavena budova v Polní ulici, která čítala kapacitu 160 lůžek. Další přístavba byla realizována v roce 1934. Nemocnice byla ve 30. letech 20. století jednou z nejmodernějších nemocnic v Československu.

Po skončení druhé světové války byla součástí Městského ústavu národního zdraví , následně přejmenováno na Sdružení zdravotnických zařízení Brno I, a svou samostatnost si opět získala až v roce 1993, kdy začala fungovat jako samostatná příspěvková organizace. Zřizovatelem je Statutární město Brno.

Oddělení nemocnice

Lůžková oddělení
Oddělení ARIM (anesteziologie, resuscitace, intenzivní medicíny)
Chirurgické oddělení
Interní oddělení
Gynekologicko-porodnické oddělení
Novorozenecké oddělení
Léčebna dlouhodobě nemocných                     

Ambulantní oddělení
Chirurgická ambulance
Interní ambulance
Gynekologicko-porodní ambulance
Neurologická ambulance
EEG laboratoř
Radiodiagnostické oddělení – ambulance
Endoskopické centrum
Psychologická ambulance
Oddělení klinických laboratoří
Ambulance závodního a praktického lékaře
Klinická onkologie

V roce 2000 byla nemocnice rozšířena o již zavedený areál léčebny na Červeném kopci.

Současnost

Nemocnice Milosrdných bratří zavedla v roce 2002 úspěšný projekt na oddělení Léčebny dlouhodobě nemocných „dobrovolnictví v nemocnici“, jehož hlavním cílem je vytvoření nadstandardních podmínek pro pacienty. Dobrovolníci dochází za nemocnými pacienty jednou či dvakrát týdně a hlavním účelem jejich návštěvy je být pacientovi společníkem.

V roce 2005 byl v nemocnici nainstalován (až do roku 2012) babybox, do kterého bylo odloženo jedenáct dětí. V roce 2012 byl v nemocnici uveden do provozu babybox nového typu, který je vybaven samočinným otvíráním a bezpečnostní vaničkou s hmotnostním čidlem. Nemocnice je od roku 2005 držitelem certifikátu ISO 9001:2000.

V roce 2013 slavnostně otevřela zrekonstruované prostory porodních sálů, části chirurgie a lékárny Milosrdných bratří. Kompletně opraveno bylo přízemí s činností odborných ambulancí, v prvním patře byla vytvořena lůžková část pro chirurgické oddělení a ve druhém patře byly zbudovány čtyři nové porodní sály. Odborné ambulance jsou situovány kolem centrálního atria, kde bude v budoucnu vybudována centrální odběrová místnost.

Kauzy

V roce 2009 bylo obžalováno sedm lékařů, kteří neadekvátně léčili pooperační zánět v břiše pacienta, jenž následně zemřel. Celá kauza byla mediálně utajena a neinformovalo o ní ani vedení nemocnice.

Nemocnici v únoru 2011 opustilo osm lékařů (členů Lékařského odborového klubu), kteří nepřijali nového ředitele nemocnice Josefa Drbala. Bývalý ředitel nemocnice Daniel Rychnovský vedl nemocnici velice ztrátově a nemocnice dosahovala každoročně schodku 50 milionů korun. Načež propukl spor mezi novým ředitelem nemocnice a lékaři. Nemocnici vlastní Řád milosrdných bratří Čech a Moravy, který se do tohoto sporu vložil. Řád označil toto počínání za řízenou sabotáž, díky které bude nemocnice ovládnuta Lékařským odborovým klubem. Dále hovořil o nevkusné politizaci, ze které těží brněnští křesťanští demokraté. V nemocnici následně zkolabovala anesteziologická péče. Změna vedení měla zdravotnickému zařízení pomoci k tomu, aby eliminovalo obrovské ztráty, které se v uplynulých letech kumulovaly.

V roce 2015 si žena stěžovala na průběh porodu v nemocnici a na celkově špatné zacházení. Žena se obrátila na Ústavní soud a ve sporu zvítězila mimo jiné proto, že Městské státní zastupitelství v Brně a Policie České republiky neuskutečnily adekvátní vyšetřování trestního oznámení.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová.

"Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Homolové dítě z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Vrtulník ho přepravil do Fakultní nemocnice v Praze Motole.

Jedna žena utrpěla středně těžké zranění, skončila ve střešovické nemocnici. Ostatní cestující, dva muži a žena, měli lehká poranění. Záchranáři je odvezli do nemocnic v Kladně a Motole.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy