Nemocnice Krnov

Aktualizováno 31. 3. 2020 6:00
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov poskytuje ústavní a ambulantní základní a specializovanou diagnostickou a léčebnou péči včetně preventivních opatření ve své spádové oblasti.
Město Krnov
Město Krnov | Foto: Externí

Od roku 1991 fungovala jako Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace a 1. ledna 2003 se stala příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje. Sdružené zdravotnické zařízení Krnov je složeno ze čtyř areálů, a to z Nemocnice Krnov, Nemocnice Města Albrechtice, Léčebny dlouhodobě nemocných Města Albrechtice a Oddělení ošetřovatelské péče Dvorce.

Základní informace

Adresa: Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace, I. P. Pavlova 552/9, Pod Bezručovým vrchem, 794 01 Krnov 
Telefon: +420 554 690 111 
E-mail: [email protected]

Historie
První nemocnice ve městě byla otevřena v roce 1869 a měla kapacitu 12 až 20 lůžek. Městská Jonasova nemocnice byla v provozu až do roku 1912, kdy byla provedena kolaudace nové budovy nemocnice.

Nová budova se plánovala od roku 1904 až do roku 1907 a první stavební práce byly započaty až v roce 1909. Slavnostně byla otevřena 1. srpna 1912. Ještě téhož roku získala označení "Veřejnoprávní nemocnice města Krnova Knížete Johanna II. z Liechtensteinu". Označení si udržela až do vzniku Československa.

V roce 1945 byla původní budova nemocnice doplněna o pavilon porodnice. Následně se stala součástí Okresního ústavu národního zdraví Bruntál. V roce 1975 byl postaven internát pro ubytování pracovníků nemocnice. V roce 1983 byla postavena budova ARO-JIP jako přístavba hlavní budovy. Mezi roky 1987-88 byla zrekonstruována budova patologie a v roce 1989 byl zprovozněn nový stravovací provoz.

Oddělení nemocnice

ARO
Interní oddělení
Chirurgické oddělení
Ortopedické oddělení
Urologické oddělení
Dětské oddělení
Plicní oddělení
Neurologické oddělení
Gynekologicko-porodní oddělení
Rehabilitace
Lůžková rehabilitace
RDG
Patologie
Oční centrum
ORL ambulance
Hematologická ambulance
Klinická onkologie
Metabolické centrum
Doprava nemocných a raněných
Psychiatrická ambulance
OLÚ TRN Město Albrechtice
OOP Město Albrechtice
OOP Dvorce
LDN Město Albrechtice
DIOP
TOP
Operační sály, sterilizace
Centrální a urgentní příjem

V roce 1991 vzniklo Sdružené zdravotnické zařízení Krnov jako rozpočtová organizace, byla oddělena nemocnice Město Albrechtice a v roce 1993 se díky privatizaci vyčlenila poliklinika. V roce 1994 byla otevřena nová budova dětského lůžkového pavilonu a o rok později byl zprovozněn heliport.

Další stavba se realizovala až v roce 1994, kdy byl postaven dětský lůžkový pavilon. V roce 2001 byla navrácena pod správu SZZ Krnov činnost albrechtické nemocnice.

Současnost
V roce 2004 byl zbudován centrální a urgentní příjem a pracoviště chronické bolesti. V roce 2007 získalo zdravotnické zařízení "Certifikát o udělení akreditace" od Spojené akreditační komise České republiky, který zaručuje poskytování kvalitní a bezpečné péče.

V roce 2009 byla zahájena činnost osmilůžkové jednotky dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), vůbec jedna z prvních v Moravskoslezském kraji. Tato jednotka slouží pacientům, kteří mají poruchy vědomí způsobené mozkovými příhodami, meningitidou, popř. po autohavárii. Mezi roky 2010-2011 byly prováděny rekonstrukce také v nemocnici Města Albrechtice. V roce 2011 byl otevřen nově opravený dětský pavilon s rehabilitačním centrem.

V roce 2013 byla uvedena do provozu díky dotacím Evropského sociálního fondu mateřská školka pro děti zaměstnanců nemocnice. V roce 2014 se zdravotnické zařízení zapojilo do projektu "Počteníčko s babičkou", který se naplno rozběhl v červnu. Na dětské oddělení pravidelně docházelo dvanáct babiček, které předčítaly dětem pohádky, aby pro ně pobyt v nemocnici nebyl příliš frustrující. Tento projekt pomáhá na obou stranách a je užitečný pro dětské pacienty i pro seniory.

Kauzy
V roce 2010 podalo v krnovské nemocnici výpověď naráz padesát tři lékařů. Byli mezi nimi mladí začínající lékaři bez atestace, lékaři s praxí a zkušení primáři. Nejvíce jich bylo z oddělení ARO, chirurgie, interny, ortopedie a pediatrie. Lékaři nebyli spokojeni se stylem práce v nemocnici stejně jako s ohodnocením.

V roce 2014 objevili lékaři v močovém měchýři ženy vzácného parazita ledvinovce psího, jehož konečným hostitelem jsou psi či další šelmy.

Do krnovské nemocnice převezli v roce 2015 pacienty s prasečí chřipkou A (H1N1).

 

Právě se děje

před 24 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Orbánův Fidesz opustil klub lidovců v Evropském parlamentu

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce.

Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Europoslanci ve středu podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců. Fideszu, s jehož politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jeho vyloučení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy