Nadstandardní zdravotní péče

Aktualizováno 3. 7. 2013 12:44
Nadstandardní zdravotní péče zahrnovala materiály a lékařské výkony, které zdravotní pojišťovny plně nehradily, ale bylo možné si na ně doplatit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Nadstandardní zdravotní péče byla zrušena Ústavním soudem verdiktem z 2. července 2013 a nabytím platnosti dnem vydání ve Sbírce zákonů.

Šlo o reformu Ministerstva zdravotnictví pdo vedením Leoše Hegera. Zahrnovala pacientem placené výkony či aplikaci zdravotnických materiálů nad rámec běžného ošetření. I když byla v podstatě praktikována již dříve, byla teprve od roku 2012 nabízená oficiálně.

Balíček nadstandardní péče fungoval od ledna 2012 a obsahoval osmnáct položek. V době zrušení zahrnoval především drahé očkovací látky. Mezi dalšími jsou například nejmodernější oční čočky. Celkově se však ministerstvu nepodařilo ve větší míře stanovit, co by spadalo do nadstandardní péče.

Až postupem času se měly nadstandardy rozrůstat o další. V roce 2013 se měl počet nabízených nadstandardů zvýšit o dalších sedmdesát položek, ale ministr zdravotnictví nakonec rozšiřování odložil. Od lékařů totiž získal návrh pouze na tři zákroky, které by mohly přejít do placené podoby. Nadstandardem se mohla stát přesnější operace šedého zákalu, náhrada kloubů a šetrnější narkóza.

Zavedení nadstandardu v poskytování zdravotní péče bylo součástí balíku reformních opatření ministra Hegera. Do zdravotnické kasy by díky němu přibylo zhruba 200 milionů.

Zákon o nadstandardní zdravotní péči se dostal k Ústavnímu soudu, na návrh 51 oslanců ČSSD. Ústavní soud jak takový není proti nadstandardům, ale zrušen byla současný zákon, který nebyl připraven v dostatečně jasné podobě. Navíc jednotlivé typy nadstandardů byly formulovány pouze ve vyhlášce.

Nesouhlasná stanoviska vyvolává obava z omezení dostupnosti kvalitní péče pro chudší občany. Tuto obavu se snaží sami lékaři vyvracet tvrzením, že standardní péče neznamená v tomto případě méně kvalitní, ale bez možnosti alternativní volby.

Doposud jsme se běžně setkávali s placením u zubařů, za lepší pokoj během hospitalizace, u některých gynekologů si pacientky mohly připlatit za jednorázové vyšetřovací nástroje, anebo v porodnici za garantovanou přítomnost lékaře-porodníka u porodu.

Nebude docházet k tomu, že by určitý způsob léčby byl dostupný pouze v nadstandardu. Přitom při platbě by pacient doplácel pouze rozdíl mezi částkami za normální, pojišťovnou plně hrazenou variantu a tu dražší.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy