Nadstandardní zdravotní péče

Aktualizováno 3. 7. 2013 12:44
Nadstandardní zdravotní péče zahrnovala materiály a lékařské výkony, které zdravotní pojišťovny plně nehradily, ale bylo možné si na ně doplatit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Nadstandardní zdravotní péče byla zrušena Ústavním soudem verdiktem z 2. července 2013 a nabytím platnosti dnem vydání ve Sbírce zákonů.

Šlo o reformu Ministerstva zdravotnictví pdo vedením Leoše Hegera. Zahrnovala pacientem placené výkony či aplikaci zdravotnických materiálů nad rámec běžného ošetření. I když byla v podstatě praktikována již dříve, byla teprve od roku 2012 nabízená oficiálně.

Balíček nadstandardní péče fungoval od ledna 2012 a obsahoval osmnáct položek. V době zrušení zahrnoval především drahé očkovací látky. Mezi dalšími jsou například nejmodernější oční čočky. Celkově se však ministerstvu nepodařilo ve větší míře stanovit, co by spadalo do nadstandardní péče.

Až postupem času se měly nadstandardy rozrůstat o další. V roce 2013 se měl počet nabízených nadstandardů zvýšit o dalších sedmdesát položek, ale ministr zdravotnictví nakonec rozšiřování odložil. Od lékařů totiž získal návrh pouze na tři zákroky, které by mohly přejít do placené podoby. Nadstandardem se mohla stát přesnější operace šedého zákalu, náhrada kloubů a šetrnější narkóza.

Zavedení nadstandardu v poskytování zdravotní péče bylo součástí balíku reformních opatření ministra Hegera. Do zdravotnické kasy by díky němu přibylo zhruba 200 milionů.

Zákon o nadstandardní zdravotní péči se dostal k Ústavnímu soudu, na návrh 51 oslanců ČSSD. Ústavní soud jak takový není proti nadstandardům, ale zrušen byla současný zákon, který nebyl připraven v dostatečně jasné podobě. Navíc jednotlivé typy nadstandardů byly formulovány pouze ve vyhlášce.

Nesouhlasná stanoviska vyvolává obava z omezení dostupnosti kvalitní péče pro chudší občany. Tuto obavu se snaží sami lékaři vyvracet tvrzením, že standardní péče neznamená v tomto případě méně kvalitní, ale bez možnosti alternativní volby.

Doposud jsme se běžně setkávali s placením u zubařů, za lepší pokoj během hospitalizace, u některých gynekologů si pacientky mohly připlatit za jednorázové vyšetřovací nástroje, anebo v porodnici za garantovanou přítomnost lékaře-porodníka u porodu.

Nebude docházet k tomu, že by určitý způsob léčby byl dostupný pouze v nadstandardu. Přitom při platbě by pacient doplácel pouze rozdíl mezi částkami za normální, pojišťovnou plně hrazenou variantu a tu dražší.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy