Mormonská církev

20. 12. 2014 16:48
Mormonskou církví je označována Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, v anglickém originále The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.
Joseph Smith - zakladatel Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů.
Joseph Smith - zakladatel Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. | Foto: Wikipedia Commons

Poslání

Věřící používali Knihu Mormonovu, a proto se více vžilo označení následovníci Mormona, Mormonisté či Mormoni. Ovšem představitelé církve toto pojmenování považují za příliš neuctivé a nepoužívají jej. Jako neformální název prosazují Svatí nebo Svatí posledních dnů. Slovo Mormoni akceptují, ale sami jej neužívají. Pojem Svatí byl přejat z Nového zákona, jelikož zde byli první křesťané nazýváni svatými. Členové církve nesou toto označení, protože jejich premisou je žít čistý život a následovat učení Ježíše Krista. Církev je založena na učení proroků a apoštolů.

Historie

Zajímavosti

  • Od roku 1836 praktikovala církev mnohoženství, ovšem v roce 1890 od těchto praktik upustila.
  • Je registrováno 15 milionu věřících ve 177 zemích světa. V USA je přibližně 5,5 milionu členů. V České republice je členy 926 obyvatel, ovšem samotná církve vede v evidenci 2369 členů.

Ve 14 letech Josephu Smithovi (1820) sdělili Bůh Otec a Ježíš Kristus, že ze současných církví žádná není ta pravá a on je dalším prorokem, který musí zahájit dispenzaci.

Dne 6. dubna 1830 Joseph Smith zaregistroval církev dle zákonů státu New York a založil opravdovou církev Ježíše Krista. V roce 1834 byl pozměněn název na základě prorockého zjevení na Církev svatých posledních dnů a od roku 1838 nese plný název Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

V Čechách se objevila již v 19. století, ale byla oficiálně uznána až v roce 1929, tedy v období založení československé misie v Praze. Během druhé světové války se členové dobrovolně shromažďovali, aby se v těžkých časech duchovně podpořili, ovšem tato shromáždění nebyla oficiální. V roce 1950 byla komunistickým režimem zakázána a obnovena byla až v roce 1990.

Nauka

Sama sebe považuje za jedinou církev, která má kněžskou pravomoc danou Bohem a jako jediná církev na světě může na základě oprávnění Ježíše Krista vykonávat spásné obřady evangelia.

Učení je postaveno na čtyřech knihách, jež jsou považovány za standardní publikace a jsou inspirovány Bohem prostřednictvím proroka Josepha a zjevení v církvi. Mezi tyto čtyři publikace patří Bible, Kniha Mormonova (The Book of Mormon), Nauka a smlouvy (Doctrine and Covenants) a Drahocenná perla (The Pearl of Great Price).

V Knize Mormonově jsou vepsány osudy Izraelitů, kteří se kolem roku 600 př. n. l. přepravili pod vedením proroka Lehiho do Ameriky. Na americkém kontinentě vybudovali velkou civilizaci, a proto jsou původními obyvateli amerického kontinentu Židé, tedy potomci Izraelitů.

Kniha vykresluje boje dvou kmenů Lamanitů a Nephitů. Lamanité po dlouhých bojích Nephity vyvraždili. Ježíšovo učení bylo schované do schránky na hoře Cumorah a nalezl jej v 19. století Joseph Smith. Kristus odešel z Palestiny na americký kontinent a předal učení kmenu Nephitů. Učení Ježíše Krista je na světě zachováno pouze v jednom exempláři, a to v knize Mormonů.

Organizační struktura

Hierarchie je odvozena od tradičních křesťanských stupňů. Muži mohou obdržet úřady kněžství v hodnostech jako: jáhen, učitel, kněz, biskup, starší, vysoký kněz, patriarcha, sedmdesátník a apoštol.

Nejvýše postaveným je prorok, následuje předsednictvo - tedy prezident církve a jeho dva rádci, Kvorum Dvanácti apoštolů. Apoštolové představují zvláštní svědky Ježíše Krista. Prezident misie vykonává svoji práci na plný úvazek, ovšem jeho dva rádci mají vyjma svého údělu také obyčejné civilní povolání. Celosvětové ústředí je umístěno z historických důvodů v Salt Lake City (Utah). V České republice je jedna misie, 13 odboček a dvě genealogická centra.

Současné působení

Vedení církve a adresa

  • Datum založení: 6. 4. 1830
  • Datum uznání v ČR: 1. 9. 1991
  • Česká republika: Milady Horákové 85/95, Praha 7-Holešovice
  • Současný patriarcha: James Wilson McConkie III, prezident
  • Svět: Salt Lake City, Utah, USA
  • Web: http://www.cirkev-jezise-krista.cz/, www.lds.org

Největší procento věřících je v americkém státě Utah, kde se 60 % všech věřících klaní právě k této církvi.

Mezi nejdůležitější hodnoty patří rodina, jelikož rodina je spolu nejen během života, ale také po smrti. Sňatky jsou tak uzavírány na věčnost.

Uznávají tzv. Slovo moudrosti, jež věřící nabádá k tomu, aby nekonzumovali škodlivé látky, které tělu neprospívají, a aby lidé zvýšili konzumaci ovoce a zeleniny. Věřící nepijí alkohol, kávu, černý a zelený čaj a nekouří.

Pokřtěno může být alespoň osmileté dítě. Je to z toho důvodu, aby učení církve porozumělo a samo se rozhodlo pro tuto víru.

Vzdělávání, sociální a kulturní činnost

Církev vede v patrnosti několik univerzit a mezi největší patří Univerzita Brighama Younga, která je největší soukromou univerzitou v USA. Další univerzity jsou ve státě Idaho, na Havaji a v Izraeli. Vybízí mladé muže ke dvouleté misii v církvi, stejně tak motivuje ženy. Činnost církve je financována díky desátkům. Členové odvádí 10 procent svého příjmu do církevního rozpočtu a z tohoto jsou následně financovány různé činnosti - stavba chrámů, provoz kaplí či misionářská činnost. Církev zavedla program sociální péče, podporuje školy a nemocnice.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy