Církev adventistů sedmého dne

17. 11. 2014 17:40
Církev se nejvíce rozrostla až po druhé světové válce ve všech zemích světa.
Projekt humanitární organizace ADRA.
Projekt humanitární organizace ADRA. | Foto: Adra

Poslání

Adventisté věří v Písmo svaté, Trojjedinost Boha – Otce, Syna a Ducha svatého. Věří, že Bůh je samotným Stvořitelem všeho a Písmo podává o jeho stvořitelské činnosti zprávu. Člověk, tedy muž i žena, byl stvořen k obrazu Božímu.

Zajímavosti

  • Datum založení: 1863
  • Registrace v České republice: 1. 9. 1991
  • Počet členů v České republice:  7 425
  • Počet členů ve světě:  18 milionů
  • Prezentuje se jako otevřená církev.
  • ADRA působí ve více než 200 zemí a teritorií.

Historie

Její kořeny leží v 60. letech 19. století v USA a od této doby expandovala na všechny kontinenty. Po druhé světové válce se nejvíce rozšířila v západní Evropě a v rozvojových zemích. Řadí se mezi nejrychleji se rostoucí církve. Navazuje na protestantské kořeny v USA.

českých zemích je od roku 1890 a rozšířila se do nich z Německa. První adventistické publikace byly v češtině vydány v roce 1893. V roce 1902 byl registrován první sbor církve v Praze.  V roce 1919 byla založena unie Církve adventistů v Československu. Během druhé světové války gestapo uzavřelo církevní nakladatelství. Vyjma několika sborů po dobu války byly bohoslužby církve povoleny. V roce 1952 byla skrze administrativní zákrok církev zakázána a o čtyři roky později byla její činnost obnovena. Po roce 1989 začala rozvíjet činnost v humanitární oblasti.

Charakteristika

Křesťané hlásící se k této církvi přijali Starý i Nový zákon. Věří v Ducha svatého, Boha Otce Stvořitele a Ježíše Krista. Darem Boží milosti je spasení, a to je přijímáno vírou. Život v této době je životem před druhým příchodem Krista. Předávají dobré zprávy o vykoupení v Kristu a tímto očekávají jeho brzký příchod. Jako boží den oslavují sobotu.

Je kladen velký důraz na rodinu, která s sebou nese výchovu dětí a harmonické manželství. Zdraví člověka je pro adventisty klíčové, udržují jej po všech stránkách, a to jak po stránce duchovní, tak i po stránce tělesné a duševní. Premisou církve je zachování lidské důstojnosti, posílení úcty k jiným lidem.

Organizační struktura

V České a Slovenské republice je církev rozčleněna do tří sdružení (české, moravské a slovenské), která jsou spojena Unií do jednoho celku. Nejvyšší organizační jednotkou je Generální konference, která sjednocuje všechny unie ve světě. Divize koordinuje činnost církví na jednotlivých kontinentech. Česká republika je začleněna do Euro-africké divize.

Vedení církve a adresa

  • Česká republika: Londýnská 623/30, Praha 2-Vinohrady, 120 00
  • Současný patriarcha: Ing. Mikuláš Pavlík
  • Web: www.casd.cz 

Současné působení

Pořádá na různých místech České republiky přednášky zahraničních pastorů a šíří víru mezi mladé lidi. Zapojuje se finančně do dobročinných aktivit, pomáhá potřebným, kteří přišli o střechu nad hlavou. Snaží se posílit funkční rodinu mezi věřícími, inspirovat je svými bohoslužbami a upoutat pozornost mladých lidí.

Vzdělávání, sociální a kulturní činnost

Církev se zapojuje do rozvoje vzdělávání, které nabízí již v mateřských školkách až po vysokoškolsky vzdělané. V České republice i ve světě řídí dobročinnou organizaci ADRA, která je proslulá pro svou humanitární činnost při živelných katastrofách. Známé je také televizní vysílání Hlas naděje. Provozuje komunitní centra a občanské sdružení Život a zdraví. Publikace pro věřící vydává v nakladatelství Advent-Orion.

 

Právě se děje

před 22 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy