Chřipková epidemie

5. 3. 2012 20:27
Chřipka je virové onemocnění, napadající dýchací ústrojí. Chřipce podléhají hlavně lidé s oslabenou imunitou, malé děti a lidé vyššího věku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Chřipka je virové onemocnění, napadající primárně dýchací ústrojí. Příznaky však zahrnují i jiné než dýchací obtíže a horečky. Bývají to například bolesti kloubů a svalů, nevolnost, zimnice, celková slabost. Přenáší se kapénkovou infekcí - mikroskopickými kapičkami z úst a nosu, které se uvolňují při kašlání, kýchání, ale i pouhém dýchání.

Nákaza se objevuje na severní polokouli každou zimu (na jižní každé léto) ve formě epidemií, jež zachvátí miliony lidí, z nichž tisíce zemřou. Pokud je zasaženo více kontinentů, hovoříme o pandemii. Chřipce podléhají hlavně lidé s oslabenou imunitou, malé děti a lidé vyššího věku. Většina typů chřipkových virů není pro zdravé dospělé zvlášť nebezpečná a mnozí se nepotřebují léčit ani symptomaticky. Symptomatická léčba zahrnuje nabídku dostatečného množtví tekutin a vitamínu C, analgetika a přípravky na snížení teploty.

Bránit chřipce se lze ještě antivirotiky a očkováním, to je však účinné vždy pro konkrétní typ. Typům (variacím) jsou ještě nadřazeny kategorie A, B, C. Nejnebezpečnější je typ A, který napadá ptáky i savce, včetně prasat a člověka. Prase je jakousi směsnou nádobou, v níž se setkávají různé typy virů ptačích a těch, které napadají lidi a prasata. To představuje velké riziko pro vznik nového typu.

Nové typové variace přicházejí takřka výhradně z jihovýchodní Asie, zejména Číny, kde různé ptačí druhy, prasata i lidé žijí ve vzájemné blízkosti, v riskantních hygienických podmínkách. Genotyp virů takto periodicky mutuje. Podstatou této přeměny ve výbavě je nová kombinace proteinu hemaglutininu a enzymu neuraminidázy. Hemaglutinin se v názvu typu označuje H a neuraminidáza N; tak máme například chřipkový virus A typu H1N1 - takzvaná prasečí chřipka či H5N1 - ptačí chřipka, a podobně. Neuraminidáza je farmakologickým terčem číslo jedna. Při panice kolem možného propuknutí pandemie ptačí chřipky byl masově doporučován lék s komerčním názvem Tamiflu, který je inhibitorem zmíněného enzymu.

Vědci se obávají vzniku extrémně patologického chřipkového viru a následné pandemie a své obavy zdůvodňují statistickou pravděpodobností. Naštěstí lékařská péče v mnoha zemích je již na takové úrovni, že by pravděpodobně nedošlo k tak velkému počtu obětí, jako během některé z níže uvedených epidemií a pandemií známých z minulosti a uvedených níže.

Největší chřipkové epidemie a pandemie:

Ruská chřipka - epidemie (typ H2N2), asi 1 milion obětí, 1889–1890
Španělská chřipka - pandemie (typ H1N1), 40 až 50 milionů mrtvých, 1918–1920
Asijská chřipka - epidemie (typ H2N2), až 1,5 milionu obětí, 1957–1958
Hongkongská chřipka - epidemie (typ H3N2), až 1 milion obětí, 1968–1969

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy