Ptačí chřipka

23. 5. 2013 20:14
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Virus se přenáší zejména trusem. Infekci proto nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry ptačí chřipky způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. Největší vlna šíření onemocnění ptačí chřipkou H5N1 proběhla v letech 2003-6. V roce 2013 se v Číně objevila nová podoba viru.
Ptačí chřipka
Ptačí chřipka | Foto: Jiří Bílek

Základním přenašečem viru ptačí chřipky je ptactvo, problémem je jeho přenos na savce, tj. i lidi. Onemocnění spadá pod chřipkový virus typu A, který napadá savce a ptáky. Typ A disponuje 16 podtypy označovanými H a 9 podtypy N.

V roce 1997 se v Hong Kongu poprvé ptačí chřipka přenesla na člověka. V mezinárodním měřítku se chřipka rozšířila v roce 2004. Světová zdravotnická organizace vydala varování před pandemií a další případy se objevovaly další tři roky. Označení tohoto viru ptačí chřipky je H5N1.

Příznaky ptačí chřipky H5N1 se blíží standardním projevům chřipky. Zahrnují teplotu, kašel, škrábání v krku, svalovou bolest a postupuje k zápalu plic, zánětu spojivek, dechové nedostatečnosti a selhání několika orgánů.

Novou vlnu obav vzbudil zmutovaný druh typu H7N9, který se šíří Čínou s vysokou úmrtností. WHO uvedla, že jde o nejsmrtelnější vir svého druhu, neboť se rychle šíří a snadněji dochází k přenosu z člověka na člověka. Vyvolává zápal plic, otravu krve a selhání orgánů. První případy se zatím nakazily od drůbeže.

Ptačí chřipka v ČR

V říjnu 2005 ČR zavedla ochranná opatření proti šíření této nákazy, která v listopadu následoval zákaz dovozu exotických ptáků ze zemí mimo Evropskou unii.

Zatímco na Slovensku se první případy choroby zaznamenané u ptactva objevily v únoru 2006, na území ČR byl prvním potrvzeným případem nález uhynulé labutě v Hluboké nad Vltavou na konci března 2006. Ptačí chřipka se pak projevila i u dalších případů labutí. Už v květnu však Státní veterinární správa zrušila ochranná pásma stanovená v oblastech výskytu, tj. jižních Čechách, a to s odůvodněním, že ptačí chřipka je na ústupu.

Vláda České republiky pořídila balení léků Tamiflu za tři sta milionů korun, ale rozhodnutí se ukázalo jako nadbytečné, protože pandemie neodstartovala. Krom toho se kvůli mnoha případům nulových či vedlejších účinků Tamiflu řešila jeho bezpečnost a použití včetně spotřebování před vypršením účinnosti.

Na začátku roku 2017 se ptačí chřipka po deseti letech znovu objevila v ČR. Jedná se znovu o vysoce patogení kmen H5, který sice není pro člověka nebezpečný, ale může dále zmutovat. Státní veterinární správa potvrdila ohniska v Invančicích a Moravském Krumlově na Jižní Moravě a následně se ohniska objevila v Brodě nad Dyjí (Břeclavsko), v Lázních Toušeň (Praha - východ), Náchodě, v Lověšicích na Olomoucku a v Chotčinách (Táborsko).

Na konci ledna se objevila další ohniska u Tovačova na Přerovsku, v Řitovízi u Blatné na Strakonicku, ve Vlachově Březí na Prachaticku, v Ledenicích na Budějovicku a dosud poslední ohnisko v Bílencích na Chomutovsku. Celkově bylo v České republice zaznamenáno třináct ohnisek ptačí chřipky. Za hlavní zdroje nákazy jsou uváděny divocí ptáci (kachny, husy, labutě), kteří přenášejí virus na domácí chovy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 1 hodinou

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
Další zprávy