Ptačí chřipka

23. 5. 2013 20:14
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Virus se přenáší zejména trusem. Infekci proto nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry ptačí chřipky způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. Největší vlna šíření onemocnění ptačí chřipkou H5N1 proběhla v letech 2003-6. V roce 2013 se v Číně objevila nová podoba viru.
Ptačí chřipka
Ptačí chřipka | Foto: Jiří Bílek

Základním přenašečem viru ptačí chřipky je ptactvo, problémem je jeho přenos na savce, tj. i lidi. Onemocnění spadá pod chřipkový virus typu A, který napadá savce a ptáky. Typ A disponuje 16 podtypy označovanými H a 9 podtypy N.

V roce 1997 se v Hong Kongu poprvé ptačí chřipka přenesla na člověka. V mezinárodním měřítku se chřipka rozšířila v roce 2004. Světová zdravotnická organizace vydala varování před pandemií a další případy se objevovaly další tři roky. Označení tohoto viru ptačí chřipky je H5N1.

Příznaky ptačí chřipky H5N1 se blíží standardním projevům chřipky. Zahrnují teplotu, kašel, škrábání v krku, svalovou bolest a postupuje k zápalu plic, zánětu spojivek, dechové nedostatečnosti a selhání několika orgánů.

Novou vlnu obav vzbudil zmutovaný druh typu H7N9, který se šíří Čínou s vysokou úmrtností. WHO uvedla, že jde o nejsmrtelnější vir svého druhu, neboť se rychle šíří a snadněji dochází k přenosu z člověka na člověka. Vyvolává zápal plic, otravu krve a selhání orgánů. První případy se zatím nakazily od drůbeže.

Ptačí chřipka v ČR

V říjnu 2005 ČR zavedla ochranná opatření proti šíření této nákazy, která v listopadu následoval zákaz dovozu exotických ptáků ze zemí mimo Evropskou unii.

Zatímco na Slovensku se první případy choroby zaznamenané u ptactva objevily v únoru 2006, na území ČR byl prvním potrvzeným případem nález uhynulé labutě v Hluboké nad Vltavou na konci března 2006. Ptačí chřipka se pak projevila i u dalších případů labutí. Už v květnu však Státní veterinární správa zrušila ochranná pásma stanovená v oblastech výskytu, tj. jižních Čechách, a to s odůvodněním, že ptačí chřipka je na ústupu.

Vláda České republiky pořídila balení léků Tamiflu za tři sta milionů korun, ale rozhodnutí se ukázalo jako nadbytečné, protože pandemie neodstartovala. Krom toho se kvůli mnoha případům nulových či vedlejších účinků Tamiflu řešila jeho bezpečnost a použití včetně spotřebování před vypršením účinnosti.

Na začátku roku 2017 se ptačí chřipka po deseti letech znovu objevila v ČR. Jedná se znovu o vysoce patogení kmen H5, který sice není pro člověka nebezpečný, ale může dále zmutovat. Státní veterinární správa potvrdila ohniska v Invančicích a Moravském Krumlově na Jižní Moravě a následně se ohniska objevila v Brodě nad Dyjí (Břeclavsko), v Lázních Toušeň (Praha - východ), Náchodě, v Lověšicích na Olomoucku a v Chotčinách (Táborsko).

Na konci ledna se objevila další ohniska u Tovačova na Přerovsku, v Řitovízi u Blatné na Strakonicku, ve Vlachově Březí na Prachaticku, v Ledenicích na Budějovicku a dosud poslední ohnisko v Bílencích na Chomutovsku. Celkově bylo v České republice zaznamenáno třináct ohnisek ptačí chřipky. Za hlavní zdroje nákazy jsou uváděny divocí ptáci (kachny, husy, labutě), kteří přenášejí virus na domácí chovy.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Moskva podle Lavrova vyhostí kromě deseti amerických také tři polské diplomaty v reakci na stejný krok Varšavy, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy