Česká pošta

Aktualizováno 1. 8. 2013 12:14
Česká pošta je státním podnikem, jehož úlohou je poskytování univerzálních poštovních služeb, zprostředkování informací, plateb a zboží tradičními i elektronickými formami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Česká pošta je státním podnikem, jehož úlohou je poskytování univerzálních poštovních služeb, zprostředkování informací, plateb a zboží tradičními i elektronickými formami.

Od 1. srpna 2013 došlo ke zdražení služeb České pošty. Obyčejné a doporučené psaní v rámci republiky podražilo o 3 koruny, cenné psaní o 2 koruny. ČP přitom inzeruje, že majitelé zákaznické karty mohou dosáhnout na ceny na úrovni před zdražováním. Při zasílání pošty do evropských států si odesílatel připlatí 5 korun u všech druhů, do jiných zemí pak 9 korun. Cena poštovní poukázky A se zvedla o 4 koruny.

Česká pošta spadá pod správu Ministerstva vnitra České republiky. V jejím čele je generální ředitel a dvanáctičlenná dozorčí rada. Ta jako své pracovní orgány zřizuje výbory.

Hospodaření České pošty

I přes dobré finanční výsledky České pošty za rok 2010 odvolal ministr John (VV) ředitelku Marcelu Hrdou z funkce v únoru 2011. Důvodem k odvolání byla nekoncepčnost strategie pro další roky a plánované rušení poboček.

Očekávaný zisk pošty za rok 2010 podle všeho výrazně přesáhne původně odhadovanou částku 50 milionů korun - skutečná částka se totiž pohybuje kolem 250 milionů korun.

V současné podobě funguje Česká pošta od 1. ledna 1993. V roce 2009 spravovala 3 377 pošt a zaměstnávala téměř 35 tisíc lidí.

Dlouhou dobu držela Česká pošta poštovní výhradu na všechny druhy zásilek - v rámci liberalizace evropského poštovního trhu to platí již jen pro zásilky do 50 g. I o tuto výhradu však pošta přijde, a to nejpozději do roku 2013.

Česká pošta je také vykonavatelem terénních prací během Sčítání lidu, domů a bytů 2011.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy