Česká pošta

Aktualizováno 1. 8. 2013 12:14
Česká pošta je státním podnikem, jehož úlohou je poskytování univerzálních poštovních služeb, zprostředkování informací, plateb a zboží tradičními i elektronickými formami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Česká pošta je státním podnikem, jehož úlohou je poskytování univerzálních poštovních služeb, zprostředkování informací, plateb a zboží tradičními i elektronickými formami.

Od 1. srpna 2013 došlo ke zdražení služeb České pošty. Obyčejné a doporučené psaní v rámci republiky podražilo o 3 koruny, cenné psaní o 2 koruny. ČP přitom inzeruje, že majitelé zákaznické karty mohou dosáhnout na ceny na úrovni před zdražováním. Při zasílání pošty do evropských států si odesílatel připlatí 5 korun u všech druhů, do jiných zemí pak 9 korun. Cena poštovní poukázky A se zvedla o 4 koruny.

Česká pošta spadá pod správu Ministerstva vnitra České republiky. V jejím čele je generální ředitel a dvanáctičlenná dozorčí rada. Ta jako své pracovní orgány zřizuje výbory.

Hospodaření České pošty

I přes dobré finanční výsledky České pošty za rok 2010 odvolal ministr John (VV) ředitelku Marcelu Hrdou z funkce v únoru 2011. Důvodem k odvolání byla nekoncepčnost strategie pro další roky a plánované rušení poboček.

Očekávaný zisk pošty za rok 2010 podle všeho výrazně přesáhne původně odhadovanou částku 50 milionů korun - skutečná částka se totiž pohybuje kolem 250 milionů korun.

V současné podobě funguje Česká pošta od 1. ledna 1993. V roce 2009 spravovala 3 377 pošt a zaměstnávala téměř 35 tisíc lidí.

Dlouhou dobu držela Česká pošta poštovní výhradu na všechny druhy zásilek - v rámci liberalizace evropského poštovního trhu to platí již jen pro zásilky do 50 g. I o tuto výhradu však pošta přijde, a to nejpozději do roku 2013.

Česká pošta je také vykonavatelem terénních prací během Sčítání lidu, domů a bytů 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy